Nemački kancelar Olaf Scholz je pozvao Evropsku uniju da smanji zavisnost od Kine, optuživši vladu u Pekingu da se sve više ponaša kao rival i konkurent, a ne kao partner.
U razgovoru sa zakonodavcima EU u Strazburu povodom Dana Evrope, Scholz je izneo svoju viziju reformisanog i proširenog bloka koji mora da govori jednim glasom o pitanjima koja podrazumevaju vezu sa Kinom, ukoliko želi da igra vodeću globalnu ulogu.
''Tri reči na odgovarajući način opisuju naš odnos sa Kinom, a to su 'partner, konkurent i sistemski suparnik' ako su se bez sumnje rivalstvo i nadmetanje od strane Kine povećali", rekao je Scholz. "EU je svesna ovog razvoja i reaguje u skladu sa tim."
Opširnije
Putinov dan pobede donosi dokaze poraza
Godinu i dva meseca nakon invazije na Ukrajinu
09.05.2023
Kineska potražnja za gasom će se povećati u 2023, kaže IEA
Rastuća potražnja za prirodnim gasom u Aziji i na Bliskom istoku trebalo bi da nadoknadi pad potražnje u drugim regionima ove godine.
05.05.2023
Novi Hladni rat između SAD i Kine je već počeo
SAD su već uvele ili spremile niz ograničavajućih ekonomskih mera protiv Kine.
30.04.2023
Kinu brinu nemačka ograničenja za izvoz hemikalija za čipove
Ranije je objavljeno da Berlin razmatra da ograniči isporuke hemikalija koje se koriste za proizvodnju poluprovodnika.
28.04.2023
Evropski proizvođači sumnjaju u prevare azijskih izvoznika biogoriva
Evropski napori da se koristi više zelenog goriva pomogli su razvoju industrije u Kini.
01.05.2023
Scholz je rekao da se slaže sa predsednicom Evropske komisije Ursulom von der Leyen sa tim da 27-člani blok ne bi trebalo da ima za cilj momentalno udaljavanje od Kine, već da "pametno smanji rizik".
EU bi trebalo da kontaktira sa zemljama takozvanog Globalnog juga i da ponudi nova partnerstva i trgovinske sporazume koji stvaraju radna mesta i bogatstvo na terenu u Africi, Aziji i Južnoj Americi, dodao je. To bi takođe moglo doprineti smanjenju ekonomske zavisnosti od Kine, istakao je Scholz.
Kina je najvažniji trgovinski partner Nemačke, a prekidanje ukorenjenih poslovnih odnosa bi naškodilo najvećoj evropskoj ekonomiji.
U međuvremenu, tenzije sa Pekingom rastu zbog sve agresivnijeg stava Kine prema Tajvanu. Napad Rusije na Ukrajinu je pokazao da se Nemačka previše oslanja na ruska fosilna goriva, a Scholz i njegova vlada žele da izbegnu sličnu grešku sa Kinom u oblastima kao što su tehnologija i sirovine.
Evropska služba za spoljne poslove (EEAS) radi na novoj strategiji odnosa bloka prema Kini, o kojoj će raspravljati države članice.
Ponavljajući glavne tačke iz govora u Pragu u avgustu prošle godine, Scholz je pozvao na reorganizaciju procesa donošenja odluka u EU i ponovio predlog da se većinsko glasanje koristi za donošenje odluka u spoljnopolitičkim i poreskim pitanjima, umesto trenutnog zahtevanja jednoglasnosti.
EU mora da održi svoja obećanja o proširenju, posebno kada su u pitanju zemlje Zapadnog Balkana koje su čekale da joj se pridruže oko dve decenije, dodao je.