Rastuća potražnja za prirodnim gasom u Aziji i na Bliskom istoku trebalo bi da nadoknadi pad potražnje u drugim regionima ove godine, što doprinosi održanju globalnog tržišta zategnutim, saopštila je Međunarodna energetska agencija (IEA).
Očekuje se da će potrošnja u Kini skočiti za više od šest odsto i biće osnova za povećanje potrošnje u Aziji od skoro tri odsto, navodi agencija u svom kvartalnom izveštaju o tržištu gasa. U naprednim ekonomijama Evrope, potražnja će pasti za pet odsto, jer je najviše struje proizvedeno iz obnovljivih izvora.
Tržišta gasa su prošle godine bila uzdrmana kada je Rusija prekinula većinu dotoka gasa u Evropu nakon rata u Ukrajini. Ovaj kontinent je bio pošteđen teške zime, dok je smanjivao potražnju i oslanjao se na tečni prirodni gas da bi popunio prazninu. Međutim, rizici u lancima snabdevanja još uvek vrebaju, tu je konkurencija sa Azijom, kao i mogućnost manjeg dotoka iz Rusije i potencijalno vruće leto ili hladna zima.
Opširnije
Cena gasa u Evropi pala ispod 37 evra
Cena evropskog prirodnog gasa nastavlja da pada i trenutno se gasom na holandskoj TTF berzi trguje po ceni koja je na najnižem nivou u poslednjih 20 meseci.
03.05.2023
Objavljen poziv kompanijama za zajedničku evropsku nabavku gasa
Evropska komisija u utorak pokreće prvu proceduru koja omogućava evropskim kompanijama da prijave svoje potrebe za nabavkom gasa putem mehanizma AggregateEU.
25.04.2023
Globalna ponuda LNG-ja se iz nestašice pretvara u prezasićenost
Svetsko tržište postaje preplavljeno prirodnim gasom, što snižava cene i stvara viškove tog goriva u Evropi i Aziji - barem za sledećih nekoliko nedelja.
22.04.2023
Izgradnja novih gasovoda na Zapadnom Balkanu višestruki rizik
Planovi za izgradnju novih gasnih projekata za LNG na Zapadnom Balkanu predstavlja rizik za ekonomsku i energetsku bezbednost, navodi se u istraživanju Global Energy Monitora i Bankwatcha.
31.03.2023
"Globalna ponuda gasa će ostati zategnuta 2023. godine, a globalna ravnoteža je podložna neobično širokom spektru nesigurnosti", kaže IEA, koja savetuje velike ekonomije.
Potrošnja u Aziji i oporavak Kine nakon ere kovida, koji je pokrenuo industrijski sektor, biće ključna za tržište. IEA očekuje da će uvoz tečnog prirodnog gasa (LNG) ove zemlje skočiti za 15 odsto ove godine, ali da će ostati ispod nivoa iz 2021. godine. Očekuje se da će se indijska potražnja za gasom povećati za četiri odsto, nakon pada potražnje zbog rastućih cena 2022. godine.
Kada je reč o drugim područjima, očekuje se da će potrošnja gasa na Bliskom istoku porasti za dva odsto, u velikoj meri zbog Irana i Saudijske Arabije. U Severnoj Americi, ona će se smanjiti za dva odsto, jer se manje goriva koristi za grejanje i proizvodnju energije. Globalna potražnja će ostati nepromenjena.
Nema garancija
"Poboljšani izgledi za tržišta gasa u 2023. godini nisu garancija za stabilnost u budućnosti i ne bi trebalo da odvrate pažnju od mera za ublažavanje potencijalnih rizika", navodi IEA.
Dok će SAD ove godine postati glavni svetski izvoznik LNG-ja, očekuje se da će se globalna ponuda goriva povećati za samo četiri odsto. To nije dovoljno da bi nadoknadilo prognozirani pad ruskih isporuka preko gasovoda, navodi agencija.
Očekuje se da će uvoz LNG-ja u napredne evropske ekonomije opasti do kraja godine, nakon što je zabeležen snažan rast u prvom kvartalu. Do ove promene je došlo zbog manjih potreba za skladištenjem, kao i zbog manje potražnje za gasom.
Potrošnja gasa u Evropi je pala za 16 odsto u zimskoj grejnoj sezoni 2022. godine, čime je zabeležen apsolutno najstrmiji pad u poređenju sa podacima bilo kog zimskog perioda u evidenciji IEA. Ipak, vremenski faktori su bili odgovorni za smanjenje potražnje od samo 40 odsto u regionu. Drugi faktori uključuju politiku štednje gasa, prelazak na druga goriva i povećanje cena energije.