Vlada kancelara Olafa Scholza pokušava da smanji zavisnost Nemačke od Kine, ali šefovi nekih od najvećih kompanija u zemlji se suprotstavljaju tome.
Lideri kompanija od BASF-a i Mercedes-Benza do Siemensa i Volkswagena nastoje da odvoje poslovne interese od političkih bojazni pojačanih invazijom Moskve na Ukrajinu, koja je razotkrila opasno oslanjanje Nemačke na rusku energiju. Premda, veze sa Kinom su još dublje.
Azijska supersila je najveći nemački trgovinski partner, pošto je njihova ukupna trgovinska razmena prošle godine iznosila skoro 300 milijardi evra (323 milijarde dolara), ili skoro osam odsto proizvodnje najveće evropske privrede. Pored velikih investicija u lokalne fabrike, Kina je kritičan dobavljač delova i materijala, kao i važan kupac robe za nemačke kompanije. Rukovodioci nastavljaju da sarađuju sa Kinom, uprkos političkoj zabrinutosti oko globalnih ambicija Pekinga i tenzija između Kine i SAD.
Opširnije
Dr Propast: Hladni rat Kine i SAD će se pogoršati nakon samita G7
Nouriel Roubini je upozorio da SAD i Kina idu putem konfrontacije nakon samita Grupe sedam (G7) u Japanu.
24.05.2023
Ruski premijer kaže da je saradnja sa Kinom na 'neviđenom' nivou
Ruski premijer Mikhail Mishustin rekao je kineskom premijeru da su bilateralni odnosi jači nego ikad.
24.05.2023
G7 želi Kinu koja se razvija ali i poštuje međunarodna pravila
Čelnici G7 nastavili s koracima smanjenja zavisnosti od lanaca snabdevanja povezanih sa Kinom.
20.05.2023
Italijanski izvoz u Kinu eksplodirao, a niko ne zna zašto
Za nešto više od godinu italijanski izvoz u Kinu se utrostručio. Problem je, međutim, što ni stručnjaci ne mogu lako da objasne zašto.
15.05.2023
BASF ulaže oko 10 milijardi dolara u hemijsku fabriku u Žanđijangu na južnoj obali Kine. Volkswagen je ponovo potvrdio svoju posvećenost fabrici automobila u Sinđangu, uprkos upornoj zabrinutosti zbog tretmana muslimana, Ujgura, i drugih etničkih manjina u severozapadnom regionu.
"Nećemo odustati od Kine", rekao je Arno Antlitz, finansijski direktor VW, tokom razgovora o zaradi ovog meseca nakon što je BYD Co. prestigao nemačku firmu na mestu najprodavanijeg proizvođača automobila u Kini u prvom kvartalu.
Komentari poslovnih lidera su u suprotnosti sa Scholzovom molbom da zemlja diverzifikuje privredu od saradnje sa Kinom. Njegova administracija je naglasila da im je važno ukidanje rizika, dok je inicijalni predlog iz SAD pozivao na "razdvajanje" – a to ukazuje na prećutno priznanje da Nemačka ne može sebi da priušti ukidanje odnosa sa drugom po veličini svetskom ekonomijom.
Trgovinski odnosi će morati da se promene tako da rizici zavisnosti od jedne zemlje ili nekoliko pojedinačnih država ne postanu veliki, rekao je Scholz prošle nedelje na samitu G7 u Hirošimi.
Ali malo je znakova da kompanije obraćaju pažnju na to. Napuštanje Kine je nezamislivo za nemačku industriju, rekao je izvršni direktor Mercedesa Ola Källenius u intervjuu za tabloid "Bild" u aprilu. "Glavni igrači u svetskoj ekonomiji - Evropa, SAD i Kina - tako su blisko isprepleteni da razdvajanje od Kine nema smisla", rekao je.
Na kinesko tržište ide oko 40 odsto Mercedesovih isporuka, a proizvođač luksuznih automobila tamo prodaje preko dva puta više vozila nego u SAD.
Generalni direktor Simensa Roland Busch obećao je da će braniti i proširiti tržišni udeo kompanije u Kini, rekavši u intervjuu za "Financial Times" u sredu da su kineski kupci ti koji guraju nemačkog inženjerskog giganta ka inovacijama.
Scholzov portparol odgovorio je neobično tupim upozorenjem.
"Ovo je apel vlade da se ne stavljaju sva jaja u jednu korpu", rekao je portparol nemačke vlade Steffen Hebestreit novinarima u Berlinu. "Šef Simensa će uvek morati da izračuna kako pozicionira svoju kompaniju i mora sam da opravda koliki će biti rizik za njegovu kompaniju", rekao je on, dodajući da nema sumnje da se to veoma pomno gleda.
Ali korporativni lideri odlučuju sami i drže se ogromnog kineskog tržišta.
"Svet ne postaje manje rizičan kada ga podelite, naprotiv", rekao je Stefan Hartung, šef nemačkog giganta za automobilske delove Robert Bosch na godišnjoj konferenciji za novinare ranije ovog meseca.
Slično tome, generalni direktor BASF-a Martin Brudermüller upozorio je da je rizičnije ne širiti se u toj azijskoj ekonomiji nego ne povlačiti se zbog geopolitičkih zabrinutosti.
"Neophodno je da hitno prestanemo da napadamo Kinu i malo samokritično pogledamo sebe", rekao je on u oktobru.
(Ažurirano komentarima portparola nemačke vlade od 11. pasusa.)
- U pisanju pomogli Monica Raymunt, Elisabeth Behrmann, Julia Manns and Wilfried Eckl-Dorna.