Novi, oštriji pristup Evropske unije (EU) prema Kini oblikuje se pod uticajem zabrinutosti iz Francuske da trgovinske prakse Pekinga počinju da predstavljaju ozbiljnu pretnju ključnim industrijama.
Vlada u Parizu preuzela je ključnu ulogu u vođenju promene politike, prema osobama upućenim u to kako francuska vlada razmišlja, računajući da bi neaktivnost sada dovela evropsku ekonomiju na put dugoročne štete.
Zvaničnici koji su govorili pod uslovom anonimnosti podsetili su na debakl u solarnoj industriji pre deset godina, kada je jeftin uvoz iz Kine uništio evropsku proizvodnju. Jedan od zvaničnika rekao je da bi evropska auto-industrija potencijalno mogla biti ranjiva na isti način, pa se EU suočava sa binarnim izborom: ili će potvrditi svoju moć ili se podvrgnuti Kini.
Opširnije
EV pomogla da prodaja automobila u Evropi skoči za 21 odsto
Kupci u Nemačkoj su registrovali gotovo 87.000 potpuno električnih vozila u avgustu.
20.09.2023
Kineski uvoz robe iz Rusije dostigao rekordni nivo
Kineski uvoz iz Rusije u dolarskoj denominaciji dostigao je najviši nivo do sada.
07.09.2023
Saznajemo: Ministar Momirović sutra sa trgovcima o visokim maržama
Trgovačke marže 36,9 odsto veće nego 2019. godine
07.09.2023
Kina više ne izvozi najviše u SAD ili Evropu već na ovo bliže tržište
Trgovinski koridor između Kine i zemalja ASEAN-a postaje ključan za svetsku trgovinu.
05.09.2023
Zbog sankcija udeo Rusije u trgovini EU pao ispod dva odsto
Na trgovinu Evropske unije sa Rusijom snažno su uticala ograničenja uvoza i izvoza koje je uvela EU nakon ruske invazije na Ukrajinu.
01.09.2023
Pad cena energenata doneo EU trgovinski suficit posle šest kvartala
U drugom kvartalu ove godine, nakon šest uzastopnih kvartala tokom kojih je registrovan deficit, trgovinski bilans EU konačno je pokazao suficit, a razlog je pad cena energenata.
30.08.2023
Namera nije da se trgovinski odnos između Evrope i Kine, vredan 900 milijardi dolara godišnje, pretvori u direktnu bitku kao što je to slučaj između Pekinga i SAD, već da se uspostavi ravnopravno takmičenje među najvećim ekonomskim blokovima na svetu, dodali su zvaničnici.
Francuski predsednik Emmanuel Macron želi da njegovi partneri u EU vide Evropu kao silu koja balansira između dve svetske ekonomske supersile, rekao je jedan od njih. To bi omogućilo Parizu i drugim prestonicama da razvijaju posebne odnose sa potencijalnim saveznicima poput Indije.
Međutim, oštriji stav EU takođe je izazvao nervozu, čak i kod zvaničnika u Parizu koji su zabrinuti zbog toga šta znači pretvaranje francuskih principa u praksu.
Jedan od njih opisao je kineski odgovor na otvaranje istrage kao zabrinjavajuću preteranu reakciju, dok je drugi priznao da postoji rizik od trgovinskog rata.
Zamenik kineskog premijera He Lifeng izrazio je jaku zabrinutost i nezadovoljstvo kada je u ponedeljak razgovarao sa glavnim trgovinskim pregovaračem EU, Valdisom Dombrovskisom, zbog istrage EU o subvencijama kineskim električnim vozilima.
Macron već dugo zagovara ponovno razmatranje ekonomskih ciljeva EU kako bi se obezbedila sredstva za zaštitu opadajućih industrija i više državne pomoći ključnim sektorima. Ipak, francuske inicijative često su nailazile na protivljenje zemalja poput Nemačke, koja se plaši da bi odmazda mogla da povredi njihove izvoznike, i manjih zemalja koje su zabrinute zbog nelojalne konkurencije koja dolazi od gigantskih firmi sa obilnim javnim sredstvima.
Sada je EU pokrenula istragu o subvencijama koja bi mogla da dovede do uvođenja carina i da poveća mogućnost promene u donošenju evropskih politika koje bi odbacile principe slobodne trgovine i otvorenih tržišta kao najbolji način zaštite ekonomskih interesa kontinenta.
Kako se Nemačka povukla korak unazad u vođenju evropske politike, to je ostavilo vakuum za druge, uključujući Francusku i Evropsku komisiju, da se takmiče za uticaj, smatra Mujtaba Rahman, šef istraživanja za Evropu u Eurasia Groupu. Macronovu agendu dodatno je ojačao plan predsednika Joea Bidena za masivne subvencije u okviru Zakona o smanjenju inflacije kako bi se podržala domaća industrija u tranziciji ka klimatskim promenama.
"Veliki alarm je bio IRA, koji je potpuno preoblikovao debatu i dao Francuskoj mnogo više poluge da kaže da Amerikanci na kraju sprovode mnogo aktivnije vođenu ekonomiju i da postoji mnogo veća uloga za industrijsku politiku", rekao je Rahman.
Bilo kakvo provociranje Kine veliki je rizik za blok koji već pokušava da izađe iz energetske krize i najgoreg perioda rada inflacije u istoriji evrozone. Dodatno, bilo bi teško predvideti kakve će biti kineske carine i one bi mogle potencijalno da utiču na niz najvećih kompanija na kontinentu, uključujući francuske luksuzne grupe za koje je najveće azijsko tržište ključno.
"Ako to posmatrate na vrlo jednostavan način, možete reći da bi, ako bi evropske mere prema kineskim električnim vozilima zaživele, postojao bi rizik od odmazde kom bi nemački automobili mogli najviše da budu izloženi", navodi glavni ekonomista iz kompanije Societe Generale Michala Marcussen. "Ali neće nužno biti tako crno-belo. Hoće li Kina zaista odgovarati sankcijama nad istom robom? Postoji rizik da sve postane mnogo kompleksnije."
Štaviše, sukob sa Kinom bio bi neuravnotežen.
Prema proračunima kompanije Allianz Trade, ako bi EU uvela povećanje tarifa od jednog procentnog poena, ukupni gubici za Kinu - uzimajući u obzir osetljivost na cene - bili bi oko 8,4 milijarde dolara. Iako je to velika suma, ona iznosi samo 0,2 odsto izvoza Kine u poređenju sa 1,5 odsto uvoza EU.
Zavisnost od kineskih proizvoda takođe bi mogla da se pretvori u asimetrični inflatorni šok, jer bi Evropa morala da prihvati više cene za ključne materijale, dok bi Kina mogla da bude samodovoljna ili da se okrene drugim tržištima kako bi zamenila evropske proizvode.
U kontekstu visoke inflacije i rekordne kampanje zatezanja monetarne politike Evropske centralne banke, blok bi mogao da sklizne u recesiju, navodi Ana Boata, šef istraživanja ekonomije u Allianz Trade.
Prikaz snage
Sposobnost Macrona da utiče na politiku EU - takođe je povezana sa njegovim političkim imidžom, koji je izgradio na podršci evropskom projektu kao načinu zaštite interesa običnih ljudi. Uoči izbora za Evropski parlament u junu sledeće godine, ta vizija će imati još jedan stres-test protiv nacionalističke stranke Marine Le Pen, koja se zalaže za stavljanje Francuske na prvo mesto.
U debati o tome da li rizikovati trgovinski rat sa Kinom, jedan visoki francuski zvaničnik rekao je da birači više brinu o prikazu snage nego o interesima korporacija koje bi mogle da budu pogođene odmazdom.