Za nešto više od godinu italijanski izvoz u Kinu se utrostručio. Problem je, međutim, što ni stručnjaci ne mogu lako da objasne zašto.
Izvoz u februaru dostigao je više od tri milijarde evra. U januaru 2022. iznosio je oko milijardu evra.
Takav skok bi bilo teško objasniti čak i pod normalnim uslovima. Sada, zbog rata u Ukrajini i prekida lanaca snabdevanja, to je bukvalno misteriozno.
Opširnije
Italija namerava da napusti kinesku inicijativu 'Pojas i put' zbog pogoršanja odnosa
Sporazum o Inicijativi "Pojas i put" ističe 2024.godine i učešće će automatski biti obnovljeno, osim ako Rim ne napusti Inicijativu
10.05.2023
Vodeće ekonomije evrozone izbegle recesiju u prvom tromesečju
Tri od četiri vodeće ekonomije u evrozoni ostvarile su rast na početku 2023. premda inflacija i dalje ostaje pretnja.
28.04.2023
Italija u riziku da bude prebačena u kategoriju investicionog 'smeća'
Kreditna agencija Moody's objavila je u utorak da je Italija jedina zemlja koju prati rizik da izgubi investicioni status.
25.04.2023
Italija razmišlja kako da smanji kineski uticaj na Pirelli
Među opcijama su ograničavanje deljenja informacija o osetljivim i strateškim tehnologijama sa svim članovima odbora koje imenuje Sinochem, kažu ljudi upoznati sa ovom temom.
05.04.2023
Električni automobili i OIE obeležiće buduću saradnju Srbije i Italije
Početak proizvodnje električnih automobila u Fiatovoj fabrici u Kragujevcu obeležiće buduću saradnju Srbije i Italije.
21.03.2023
Treba reći da je Italija jedina zemlja u grupi najrazvijenijih G7 koja se pridružila velikom kineskom investicionom planu pod nazivom "Pojas i put", ali su ekonomske koristi od toga ograničene od 2019. godine.
Štaviše, odnosi su značajno zahlađeni dok je Mario Draghi bio premijer. Aktuelna premijerka Giorgia Meloni nagovestila je da bi Italija mogla da izađe iz te inicijative do kraja godine.
Ono što dodatno zbunjuje je to što je povećanje uglavnom posledica jednog sektora - farmaceutskog. Tačnije, zbog "lekova koji se sastoje od mešanih ili nepomešanih proizvoda za terapeutsku ili profilaktičku upotrebu u odmerenim dozama".
Izvoz ove grupe proizvoda je u februaru porastao na 1,84 milijarde evra sa 98,5 miliona godinu ranije. Ovo je sada skoro dve trećine ukupnog italijanskog izvoza u Kinu.
Pa od čega rast?
Italijanski mediji spekulišu da se radi o rastućem kineskom interesovanju za sastojak koji se koristi u lekovima za jetru za koji se bez razloga tvrdi da pomaže u sprečavanju kovida. Tako da kraj kineske politike nulte tolerancije prema kovidu i posledični veliki porast broja zaraženih može biti objašnjenje iako je većina Kineza bila zaražena u decembru i januaru, odnosno pre zabeleženog snažnog rasta izvoza.
Osim toga, ovo nije dovoljno objašnjenje jer kompanija koja, između ostalog, proizvodi taj sastojak, ima godišnju prodaju od oko 300 miliona evra.
Takođe, kineski podaci ne pokazuju nikakav drastičan rast uvoza farmaceutskih proizvoda.
Jedno od objašnjenja može biti promena u načinu izvoza.
"Verovatno se radi o tražnji za lekovima iz Kine. Veliki italijanski proizvođači lekova izvoze koliko mogu, a neki možda uvoze nemačke lekove ili lekove iz drugih zemalja Evropske unije i onda ih šalju u Kinu", rekao je Peter Ceretti iz konsultantske firme Eurasia Group koja je istraživala ovaj slučaj.