Italija proučava načine da smanji uticaj kineske kompanije Sinochem na proizvođača guma Pirelli SpA, što je najnoviji znak rastućih tenzija između Pekinga i zapadnih zemalja oko kontrole ključnih tehnologija.
Italijanski zvaničnici razgovaraju o nizu opcija u okviru razgovora sa investitorima Pirellija o vlasničkoj strukturi kompanije, kažu ljudi upoznati s tim, koji su tražili da ne budu imenovani jer je reč o poverljivim pitanjima. Sinochem je najveći akcionar Pirellija.
Među opcijama su ograničavanje deljenja informacija o osetljivim i strateškim tehnologijama sa svim članovima odbora koje imenuje Sinochem, kažu ljudi. Takođe se razmatra i ograničavanje prava glasa članova odbora koje imenuje Sinochem, rekli su. Odluka nije doneta i razgovori su u toku.
Opširnije
Kineski juan zamenjuje dolar kao najtrgovanija valuta u Rusiji
Do promene je došlo zbog dodatnih sankcija.
04.04.2023
Alibaba se deli na šest delova, akcije skočile
Prelazak na strukturu holding kompanije je retkost za velike kineske tehnološke firme i mogao bi da predstavlja šablon za Alibabine kolege.
28.03.2023
Xi u Moskvi – mali potez u dugoj hladnoratovskoj partiji šaha
Prva poseta predsednika Narodne Republike Kine Rusiji od početka invazije na Ukrajinu predstavlja bitan događaj.
26.03.2023
Kina se protivi bilo kakvoj prinudnoj prodaji TikToka
Kina će se odlučno protiviti bilo kakvoj prodaji TikToka koju prisili Vašington, rekao je portparol njenog ministarstva trgovine.
23.03.2023
Rim će uskoro dobiti priliku da interveniše u vezi sa Pirellijem putem takozvanog zakona o zlatnoj moći, koji omogućava vladi da zaustavi ili izmeni poslove između privatnih kompanija koje posluju u strateškim sektorima.
Pirelli je jedan od najistaknutijih italijanskih proizvođača, poznat po svom fokusu na patente u trenutku kada efikasnije gume nove tehnologije postaju ključne komponente u automobilskoj industriji, posebno za električna vozila. Kompanija je ključni dobavljač za proizvođače superautomobila i partner trka Formule jedan. Pirelli, čije je sedište u Milanu, 2020. godine zauzeo je treće mesto u italijanskim podnescima Evropskom zavodu za patente, navodi se u saopštenju.
Portparoli Pirellija i Italije odbili su da komentarišu. Portparoli Sinochema nisu odmah bili dostupni za komentar.
Pirellijeve akcije pale su za čak 3,3 odsto na trgovanju u Milanu, što je kompaniji dalo tržišnu vrednost od 4,6 milijardi evra (5,1 milijardu dolara).
Konkurencija u tehnologiji
Razgovori oko Pirellija odražavaju dilemu u Evropi o poslovanju sa Pekingom, jer se odnosi između SAD i Kine brzo pogoršavaju u vezi sa nizom pitanja koja se kreću od kontrole izvoza do sankcija zasnovanih na ljudskim pravima.
Dok evropske zemlje generalno podržavaju nastojanje predsednika Joea Bidena da obuzda kineski ekonomski i tehnološki uspon, one oklevaju da drastično prekinu veze sa ključnim trgovinskim partnerom. Kineski predsednik Xi Jinping namerava da iskoristi posetu francuskog predsednika Emmanuela Macrona ove nedelje da stvori određenu distancu između Evrope i SAD.
Situacija je posebno delikatna za italijanske premijerke Giorgije Meloni. Italija je jedina zemlja Grupe sedam koja je potpisala memorandum o razumevanju sa Kinom o njenoj inicijativi „Pojas i put“. Pakt, koji je uglavnom simbolične vrednosti, biće automatski produžen 2024. osim ako Meloni ne odluči da se povuče, čime bi mogla da rizikuje odmazdu Pekinga.
Italija takođe razmatra nove mere koje ne ciljaju direktno Kinu, već se umesto toga fokusiraju na širi niz zemalja koje se ne smatraju strateškim partnerima, kažu ljudi.
Akcionarski pakt
Kompanija je nedavno obavestila vladu o svojoj nameri da obnovi akcionarski pakt između Sinochema i Camfina, finansijskog holdinga glavnog izvršnog direktora Marca Tronchettija Provere. Pakt se smatra kočnicom za Pirelli, jer kinesko učešće zahteva od kompanije da traži odobrenje vlade za većinu poslovnih odluka.
Opcije koje se razmatraju ne bi promenile vlasničku strukturu, niti bi primorale Sinochem na prodaju, ali bi ograničile mogućnost Kine da utiče na poslovanje kompanije.
"Propisi 'zlatne moći' dozvoljavaju vršenje posebnih ovlašćenja u oblastima odbrane i nacionalne bezbednosti, kao i u određenim oblastima aktivnosti koje su definisane kao strateški važne u sektoru energetike, transporta i komunikacija", napisao je analitičar Bestinvera Silvestro Bonora u belešci klijentima. "Biće zanimljivo videti kako bi slučaj mogao biti pravno uokviren", napisao je on.
(Ažurirano informacijama o patentima i tehnologijom u petom pasusu.)
- U pisanju teksta pomogla Chiara Remondini.