Kreditna agencija Moody's objavila je u utorak da je Italija jedina zemlja koju prati rizik da izgubi investicioni status.
U izveštaju o tome kako su se pojedine zemlje u protekle tri decenije nosile sa situacijom gubljenja investicionog rejtinga i prelaska na neinvesticioni, često nazivan "smećem", treća po veličini evropska ekonomija je izdvojena kao kandidat za takav razvoj događaja. Moody's nije rekao koliko je verovatno da će se to dogoditi.
Italija je trenutno jedina zemlja sa Baa3 rejtingom i negativnim izgledima.
Opširnije
Sve skuplje maslinovo ulje zadaje muke italijanskim porodicama
Rast cena maslinovog ulja od 27 odsto produžava krizu troškova života italijanskih porodica.
23.04.2023
Meloni počistila italijanske ekonomske gigante novim imenovanjima
Giorgia Meloni zamenila čelnike u nekim od najvećih državnih preduzeća u Italiji.
14.04.2023
Električni automobili i OIE obeležiće buduću saradnju Srbije i Italije
Početak proizvodnje električnih automobila u Fiatovoj fabrici u Kragujevcu obeležiće buduću saradnju Srbije i Italije.
21.03.2023
Italija ima nerešiv problem od 123 milijarde evra
Italija ima najveći iznos kredita sa državnom garancijom u evrozoni.
03.12.2022
"Slab rast i visoki troškovi finansiranja mogu dodatno oslabiti fiskalnu poziciju Italije", navodi se u izveštaju.
Moody's bi 19. maja trebalo da objavi sledeći izveštaj o kreditnom rejtingu Italije. Izgledi sa trenutnim rejtingom su negativni od avgusta prošle godine.
Nova koaliciona vlada premijerke Giorgie Meloni stupila je na dužnost pre šest meseci.
Prošle nedelje, Standard & Poor's je potvrdio kreditni rejting Italije, koji je korak viši - BBB, sa stabilnim izgledima. Fitch ima sličan stav.
Prema analitičarima agencije Moody's, Italija ima povećan rizik od neuspeha u sprovođenju reformi za oživljavanje potencijala rasta, kao što je sprovođenje mera u vezi sa dobijanjem novca iz fondova Evropske unije za jačanje oporavka i otpornosti.
Ove godine je razlika između nemačkih i italijanskih obveznica blago smanjena, na 187 baznih poena, sa 250 baznih poena na kraju prošle godine.
Prebacivanje Italije u zonu investicionog "smeća" sigurno bi pogodilo tamošnju privredu i odvelo vladu Giorgie Meloni na dosad neispitanu teritoriju.
Desničarska vlada Meloni dosad je bila oprezna u svojim potezima da se italijanski ekonomski brod ne zaljulja. Cilj tekućeg budžeta je smanjenje deficita i javnog duga koji iznosi 140 odsto bruto društvenog proizvoda.
Od 1995. godine, 28 zemalja je bilo u situaciji da izgubi svoj investicioni rejting kod Moody'sa. Od toga je njih 12 uspelo da povrati svoj status u periodu koji varira između tri i 14 godina.
Standard & Poor's je prošle nedelje objavio da očekuje da će italijanski javni dug pasti u naredne tri godine uz ubrzanje ekonomskog rasta sledeće godine.