Kreditna agencija Moody's stavila je sebe u nezgodnu poziciju time što je Italiju smestila na korak da njen rejting proglasi smećem (junk), ističe jedan od vodećih bivših analitičara za kreditne agencije.
Moritz Kraemer je 17 godina radio za agenciju S&P Global Ratings i bio je šef odeljenja za procenu rejtinga zemlje. Prema njegovom mišljenju, malo je verovatno da će Moody's spustiti Italiju na neinvesticionu ocenu.
Moody's je najavio moguću reviziju rejtinga Italije za petak.
Opširnije
Telecom Italia prodaje KKR-u fiksnu telefoniju za 22 milijarde evra
Upravni odbor telefonskog operatera je odobrio prodaju mreže američkom gigantu u nedelju, i to bez uslovljavanja glasanjem akcionara.
06.11.2023
Italija za dlaku izbegla recesiju
Bruto domaći proizvod ostao je nepromenjen u odnosu na prethodna tri meseca, pokazuju statistički podaci objavljeni u utorak.
31.10.2023
Italija uspela da sačuva investicioni kreditni rejting
Kreditni rejting Italije ostao je BBB, rekli su iz S&P Global Ratings.
21.10.2023
Zašto italijanska premijerka žuri sa prodajom najstarije banke na svetu
Banca Monte dei Paschi di Siena je najdugovečnija sapunica italijanskih finansija.
15.10.2023
Dok globalne obveznice tonu, može li Italija ponoviti grčki scenario?
Lachman smatra da će Italija teško izbeći dužničku krizu.
06.10.2023
"Slika sada nije ružičasta za Italiju, ali još uvek nije situacija u kojoj bismo zaključili da zaslužuju da padnu na neinvesticioni nivo. Ne verujem da će Moody's to učiniti jer zaista nema razloga", rekao je Kraemer, koji sada radi kao glavni ekonomista za LBBW banku u Štutgartu.
Objava Mudys'a bila bi prvo očitavanje te agencije otkako je premijerka Giorgia Meloni predstavila planove budžeta u septembru, najavljujući labaviju fiskalnu politiku. Ovo je dovelo do toga da se razlika između prinosa na italijanske i nemačke obveznice proširi na 210 baznih poena prvi put od januara.
Uprkos tome, Fitch i S&P su zadržali Italiju na višem nivou od Moody'sa, koji ima negativne izglede za Italiju na najnižem investicionom nivou. Sve ispod toga bi opisivalo Italiju kao zemlju sa "znatnim kreditnim rizikom".
"Ne znam kako su se doveli u tu situaciju. Gurnuli su se u rupu", smatra Kraemer, čiji je stav zasnovan na iskustvu koje je imao nakon evropske dužničke krize pre više od decenije.
"Svi iz iskustva znamo da se stvari menjaju ako nekoga gurnete ispod nivoa ulaganja. To smo videli sa Grčkom, tako da treba dobro razmisliti pre nego što reagujete. Ali Grčka je jedno, a Italija potpuno drugo, samo ako pogledate koliki su dug i privreda", rekao je Kraemer.
U poređenju sa druge dve globalne kreditne agencije, Moody's drži zemlje Grupe sedam u najvišem rangu rejtinga. SAD i dalje ima najviši rejting uprkos negativnim izgledima, a rejting AAA je sada pod pritiskom zbog rastućeg budžetskog deficita i političkih podela.
Kraemer, koji je radio za S&P 2011. godine kada je ta agencija prva skinula najviši rejting iz SAD, smatra da je poređenje sa Italijom značajno.
"Stav Moody'sa je utoliko više iznenađujući jer su bili veoma tolerantni prema razvijenim ekonomijama, posebno ako pogledamo SAD", kaže on.
Iako je smanjenje rejtinga malo verovatno ove nedelje, Kraemer vidi jedan razlog zašto bi stavljanje Italije u smeće moglo imati smisla.
"Ako zaista verujete da je Italija na putu ka neinvesticionom rangu, onda želite da budete prvi koji će povući korak. Problemi i pritisak počinju od sledeće agencije za rejting", objašnjava Kraemer.
Moody's je stavio Italiju na nivo Baa3 sa negativnim izgledima u avgustu 2022, navodeći nagomilane rizike. Oni uključuju povećan rizik da će političko okruženje onemogućiti sprovođenje strukturnih reformi, uključujući one koje su deo italijanskog plana za oporavak i otpornost.
Štaviše, postoji povećan rizik da će izazovi oko snabdevanja energijom oslabiti ekonomske izglede, kao i rizik da će fiskalna pozicija Italije dodatno oslabiti zbog slabog rasta, viših troškova zaduživanja i moguće slabije fiskalne discipline.
Investitori dele Kraemerovo mišljenje da je smanjenje ove nedelje malo verovatno. Raspon između italijanskih i nemačkih obveznica iznosio je 183 bazna poena u utorak ujutro.
Kraemer priznaje da Italija ne treba da bude samozadovoljna i da ne bi trebalo da vlada koju vodi Meloni testira strpljenje tržišta.
Pri tome on navodi iskustvo Ujedinjenog Kraljevstva prošle godine pod premijerkom Liz Truss, ne samo zbog toga što je veliki deo duga Italije u rukama građana.
"Taj primer bi trebalo da odvrati od igranja vatrom, a ja još uvek imam izvesno uverenje da će ovaj politički pritisak imati efekta. Liz Truss je bila upozorenje", ističe Kraemer.
Upozorava da su izazovi Italije veliki, od slabog rasta do demografije, visokih troškova zaduživanja, velikih dugova u penzionom sektoru i velikih opterećenja zdravstvenog sistema.
Međunarodni monetarni fond procenjuje da će italijanski javni dug u narednih pet godina biti preko 140 odsto bruto domaćeg proizvoda.
Bez revolucije u produktivnosti, deficiti će morati da se smanje, kaže Kraemer.
"Ne morate biti matematički genije da biste shvatili kuda ide veličina duga. Mislim da italijanska kuća nije u plamenu, ali ako uzmemo trenutne trendove kao pretpostavku, biće suza", zaključuje Kraemer.