Telecom Italia SpA pristao je u nedelju da proda svoju infrastrukturu fiksne telefonije kompaniji KKR & Co, i to za 22 milijarde evra. Sporazum je podržala i italijanska vlada.
Upravni odbor telefonskog operatera je, nakon maratonskog sastanka koji je počeo u petak, odobrio prodaju mreže američkom gigantu u nedelju i to bez uslovljavanja glasanjem akcionara, navodi se u saopštenju. Odluka je doneta uprkos protivljenju najvećeg akcionara kompanije Vivendi SE.
KKR je procenio vrednost mreže na 18,8 milijardi evra, ali ukupna vrednost sporazuma je čak 22 milijarde evra (po osnovu potencijalne zarade od spajanja sa mrežom kompanije Open Fiber SpA). Telecom Italia očekuje da će se dogovor zaključiti do leta 2024, a prodaja bi trebalo da omogući kompaniji da smanji svoj dug za 14 milijardi evra, navodi se u saopštenju.
Opširnije
KKR dao ponudu za fiksnu mrežu Telecom Italije, akcije pale
Telecom Italia saopštio je u ponedeljak da je primio ponudu KKR-a za svoju fiksnu jedinicu i da će tu ponudu razmotriti njen odbor nakon analize.
16.10.2023
Italija za dlaku izbegla recesiju
Bruto domaći proizvod ostao je nepromenjen u odnosu na prethodna tri meseca, pokazuju statistički podaci objavljeni u utorak.
31.10.2023
Italija uspela da sačuva investicioni kreditni rejting
Kreditni rejting Italije ostao je BBB, rekli su iz S&P Global Ratings.
21.10.2023
Zašto italijanska premijerka žuri sa prodajom najstarije banke na svetu
Banca Monte dei Paschi di Siena je najdugovečnija sapunica italijanskih finansija.
15.10.2023
Odbor nije odobrio ponudu KKR-a za kupovinu Sparklea (podružnice Telecoma koja se bavi instalacijom podvodnih kablova) i produžio je rok za dostavljanje veće ponude do petog decembra. Vrednost ove kompanije je ranije procenjena na oko milijardu evra.
Odluka je i pobeda generalnog direktora Pietra Labriole, koji stoji iza plana prodaje mreže, ali donosi korist i vladi na čijem je čelu premijerka Giorgia Meloni, pošto će sporazum sa KKR-om vladi omogućiti da smanji dug ovog nekada javnog preduzeća, ali da istovremeno nad njim zadrži nadzor.
Odluku odbora (11 prema tri) odmah je kritikovala kompanija Vivendi, koja se dugo protivila planovima za prodaju mreže, najvrednije imovine Telecoma.
U saopštenju samo nekoliko minuta nakon objave, Vivendi je rekao da "duboko žali" zbog odluke odbora i da će "koristiti sva pravna sredstva koja su mu na raspolaganju da ospori ovu odluku i zaštiti svoja prava i prava svih akcionara".
Medijski konglomerat je već pozvao na vanredni sastanak akcionara gde bi mogao da pokuša da prikupi podršku za zaustavljanje prodaje.
Telecom Italia je mesecima pokušavao da proda mrežu. Dok je kompanija sada u privatnom vlasništvu, sadašnja italijanska, ali i ona pre nje, odigrala je ključnu ulogu u kreiranju sporazuma koji bi omogućio vladi da zadrži uticaj. Ovo je posebno bitno s obzirom na radnu snagu kompanije i geopolitički značaj njene telekomunikacione mreže.
Nakon što su različite opcije propale, vlada je podržala plan KKR-a i pripremila sredstva za direktno ulaganje u kompaniju kako bi zadržala kontrolu.
Dobijanje zelenog svetla od odbora postalo je još komplikovanije krajem prošlog meseca, nakon što je investiciona firma sa sedištem u Londonu, Merlyn Advisors Ltd, predstavila plan za zaustavljanje prodaje i smenu direktora Labriole. Dok Merlyn poseduje samo oko 0,006 odsto Telekoma Italije, ideja je odmah dobila podršku Vivendija, koji je tražio najmanje 30 milijardi evra za prodaju imovine.
U izjavi nakon odluke odbora, iz Merlyna su rekli da će pokrenuti pravni postupak za zaustavljanje prodaje i pozvali su na sastanak akcionara.