Nemačka vlada je izdvojila oko milijardu evra za investicije u sirovine jer želi da smanji zavisnost od proizvođača kao što je Kina u pogledu nabavke minerala od ključne važnosti za visokotehnološke i zelene projekte, rekli su za Bloomberg izvori upoznati sa planovima.
Biće uspostavljen proces selekcije kako bi se utvrdilo koji projekti - uključujući ekstrakciju, preradu i reciklažu minerala - ispunjavaju uslove, rekli su izvori koji nisu želeli da budu imenovani. Finansiranje, koje će se obavljati preko nemačke državne razvojne banke KfW, sprovodiće se kroz kupovinu manjinskih udela.
Projekti u Nemačkoj i inostranstvu će "doprineti sigurnosti snabdevanja kritičnim sirovinama", rekla je portparolka Ministarstva ekonomije. Ministarstvo nije iznelo detalje o tome kako će biti strukturisan državni fond za ove namene.
Opširnije
Novi talas inflacije zbog Crvenog mora je nova glavobolja za Fed
Dok posmatrači svetskih tržišta čekaju da Fed odluči o daljem kretanju kamata, planeta bi mogla da se suoči sa novim talasom inflacije.
31.01.2024
Akcije evropskih transportnih firmi skaču posle napada na Hutije
Evropske akcije u sektoru transporta i energenata skočile su u petak.
12.01.2024
Geopolitika će diktirati kretanje cena gasa i nafte u 2024.
Činjenica je da je kretanje cena gasa i nafte teško predvideti. Teško ih je predvideti zbog teškog predviđanja događaja u geopolitici koji su ključni faktor u kreiranju cena sirovina.
02.01.2024
Poremećaji lanaca snabdevanja širom sveta izazvani pandemijom i invazija na Ukrajinu razotkrili su ranjivost evropskih zemalja. Vlada kancelara Olafa Scholza obećala je da će uložiti dodatne napore ne bi li obezbedila pristup kritičnim materijalima na duže.
Te sirovine su: kobalt, bakar, litijum, silicijum i retki zemni metali, koji su potrebni za izradu mikročipova, vetroturbina i baterija za električna vozila.
Pošto je nemački parlament u petak odobrio budžet za 2025. godinu, fond od milijardu evra biće ograničen na četiri godine. Investicije će biti koordinisane sa italijanskim i francuskim inicijativama u sektoru sirovina, kažu izvori. Zvaničnici će se fokusirati na projekte koji su u skladu sa zakonom Evropske unije o kritičnim sirovinama.
KfW je odbila da komentariše planove. Očekuje se da će banka dati izjavu o svojoj ulozi u upravljanju projektom na svojoj godišnjoj konferenciji za novinare sledeće nedelje sedmog februara. EU je u novembru ugovorila mere u skladu sa Zakonom o kritičnim sirovinama za podsticanje rudarstva i smanjenje zavisnosti od bilo koje zemlje.
Dok Nemačka tek treba da uspostavi strukturu za organizovanje svojih investicija u sirovine, Japan bi mogao da posluži kao primer. Od 2004. godine, Japanska organizacija za metale i energetsku sigurnost investira u skladištenje sirovina, istražuje rezerve, daje kredite kompanijama i kupuje udele u vlasništvu nad njima.