Iako je Evropska centralna banka (ECB) u svojoj odluci minimalno promenila formulacije, s fraze "povišene inflacije" na "inflaciju u padu", srž odluke je da nema ranijeg početka spuštanja kamatnih stopa. I dalje se očekuje da ECB krene da popušta restriktivne monetarne politike sredinom ove godine.
Vredi spomenuti da prvi put nakon početka 2022. godine banke u evrozoni očekuju lagani rast potražnje za kreditima u prvom kvartalu 2024. godine, što, ako se ostvari, ne bi baš išlo u prilog ECB. One očekuju i dalje zaoštravanje kreditnih uslova, što znači da će se riskantniji dužnici sve teže zaduživati kod banaka, što bi moglo stvoriti probleme kod zaduženijih kompanija i domaćinstava.
Sveukupno gledajući, restriktivna monetarna politika deluje, ali još uvek u sistemu preovladava vrlo visok višak likvidnosti, iako je za 25 odsto niži u odnosu na vrhunac u poslednjim godinama. Trebalo bi da ECB smanji taj višak likvidnosti na pretpandemijske nivoe, odnosno da ga prepolovi u odnosu na trenutno stanje, a za to će biti potrebno barem nekoliko godina.
Opširnije
Investitori se klade da će ECB smanjiti kamatne stope u aprilu
Trgovci su pojačali opklade da će se smanjiti kamatne stope Evropske centralne banke.
26.01.2024
ECB opet nije menjala stope, i još uvek nije jasnije kada će
Ovakve kamatne stope su na snazi od septembra i najviše su od osnivanja evrozone.
25.01.2024
Analitičari BBA očekuju pauzu ECB, pad stopa od 75 bp do kraja godine
Analitički tim Bloomberg Adrije za kraj godine očekuje da će kamatna stopa na depozite, ključno merilo cena zaduživanja u evrozoni, biti na 3,25 odsto.
25.01.2024
ECB pauza očekivana za investitore, akcije u zelenom
Evropske i američke akcije trgovanje u četvrtak završile su u zelenom, a odluka ECB da napravi još jednu pauzu kada je reč o kamatnim stopama nije uzdrmala berze.
25.01.2024
Pre dva meseca tržišta su očekivala da bi ECB mogla da iznenadi i krene da smanjuje kamatne stope već u rano proleće ove godine, što je, na zadovoljstvo investitora, spustilo prinose na obveznice. Na primer, od prošlogodišnjeg vrhunca, prinos na desetogodišnju nemačku obveznicu spustio se za 60 baznih bodova na 2,3 odsto.
CTDEM10Y:GOV
99,519 EUR
cena na otvaranju
99,572
prethodna cena na zatvaranju
99,208
dnevni raspon
0,00 - 0,00
raspon u 52 nedelje
98,49 - 100,33
Početkom godine došlo je do dodatnih geopolitičkih sukoba, ali i rekordne ponude izdanja novih obveznica, što je opet poguralo prinose prema gore. Naime, države su pohrlile u zaduživanje što ranije s obzirom na to da smo poslednjih godina videli da niko ne zna šta nas još sve čeka. Drugim rečima, da nije bilo tih elemenata, prinosi bi sada bili još niži.
Rast cena kontejnerskog prevoza za više od 300 odsto mogao bi da se prelije na evropske cene, doduše ograničeno, ali ako ECB proceni da se inflaciona očekivanja nisu skroz usidrila, tada bi moglo doći do kasnijeg početka rezanja kamatnih stopa.
Tržišta vide šansu od 80 odsto za prvo smanjenje stopa u aprilu. Međutim, pojedini bitni podaci tek izlaze krajem tog meseca, poput stanja privrede evrozone, ali i vrlo mogućeg daljeg nastavka rasta plata, posebno u javnim sektorima. Mi očekujemo da će do početka smanjivanja kamatne stope doći u šestom mesecu ove godine, najverovatnije za 25 baznih bodova.