Poruku predsednice Evropske centralne banke (ECB) Christine Lagarde da bi ta institucija mogla da počne da snižava kamatne stope od sredine 2024. tržišta su shvatila kao znak da su i ranija smanjenja - ili smanjenja stopa pre sredine godine - i te kako moguća.
Dok je ostala pri napomenama iz Davosa da bi se troškovi pozajmljivanja mogli smanjiti od leta, trgovci su pojačali opklade u tom smeru – dajući 90 odsto šanse za smanjenje u aprilu i popuštanje za ukupno 141 bazni poen ove godine (ranije su se kladili na 130 baznih poena).
Opklade dolaze uprkos molbama poput one Međunarodnog monetarnog fonda (MMF) da centralni bankari širom sveta ne olabave monetarnu politiku prenaglo, pre nego što se inflacija prevaziđe.
Opširnije
ECB pauza očekivana za investitore, akcije u zelenom
Evropske i američke akcije trgovanje u četvrtak završile su u zelenom, a odluka ECB da napravi još jednu pauzu kada je reč o kamatnim stopama nije uzdrmala berze.
25.01.2024
ECB opet nije menjala stope, i još uvek nije jasnije kada će
Ovakve kamatne stope su na snazi od septembra i najviše su od osnivanja evrozone.
25.01.2024
Dolar došao na šestomesečni maksimum naspram evra pred sastanak ECB
Evro je u utorak pao za čak 0,6 odsto u odnosu na dolar na 1,0822, i nalazi se ispod svog 200-dnevnog pokretnog proseka.
23.01.2024
Međutim, u obraćanju javnosti nakon što je ECB ostavila kamatnu stopu na depozite na četiri odsto treći sastanak zaredom, Lagardino odbacivanje onoga što očekuju investitori delovalo je ograničeno, jer je istakla muke u privredi evrozone koju čini 20 zemalja i poboljšano stanje u pogledu cena.
"Iako predsednica Lagarde stoji iza svojih prethodnih komentara koji su ukazivali na verovatnoću letnjeg smanjenja, čini se da ostatak njenog narativa podržava ranija smanjenja kamatnih stopa", rekla je Seema Shah, glavni strateg za svetska tržišta u Principal Asset Management.
"Kao što je napomenula, rizici za privredni rast su takvi da je verovatnije da će se situacija pogoršati nego poboljšati, bazna inflacija ostaje u opadajućem trendu, a rast plata slabi", rekla je Shah. "ECB očigledno zavisi od podataka, a podaci na koje se fokusiraju ukazuju na smanjenje stope u narednih nekoliko meseci, potencijalno u aprilu."
Da bi se uverili da je inflacija na putu nazad na dva odsto, zvaničnici ECB žele da vide rezultate evropskih ugovora o platama u prvom kvartalu i da steknu osećaj u kojoj meri kompanije prebacuju veće troškove na kupce. To onda sugeriše da smanjenja stope nema pre juna.
"Konsenzus upravnog saveta bio je da je preuranjeno razgovarati o smanjenju stopa", rekla je Lagarde. "Moramo da idemo dalje u procesu dezinflacije pre nego što budemo dovoljno sigurni da će inflacija zaista blagovremeno pogoditi cilj."
Ona se takođe osvrnula na opasnost od ponovnog zastoja u lancu snabdevanja usred napada na brodove u Crvenom moru, rekavši da ECB "pažljivo" posmatra razvoj događaja.
"Opasni rizici za inflaciju uključuju pojačane geopolitičke tenzije, posebno na Bliskom istoku, koje bi mogle da povećaju cene energije i troškove transporta u bliskoj budućnosti i ometaju svetsku trgovinu", rekla je ona.
Šta kaže Bloomberg Economics...
"Dve izjave koje je ECB objavila danas su donekle bile na strani privrednog rasta i zaposlenosti. To sugeriše da upravni savet priprema teren za smanjenje kamatnih stopa. Međutim, predsednica Lagarde je odbila da razgovara o tome kada bi rez mogao da dođe, sugerišući da to neće biti uskoro. Bloomberg Economics i dalje misli da će to stići u junu, iako je ECB ostavila otvorenu mogućnost za april."
- ekonomisti David Powell i Maeva Cousin
Pažnja ipak ostaje na strmoglavom padu inflacije prošle godine, koji će se - uprkos rastu u decembru - nastaviti 2024. godine, dok je Evropa i dalje na ivici recesije.
"Povećala se verovatnoća smanjenja stope pre leta", naveo je Frederik Ducrozet, šef makroekonomskih istraživanja u Pictet Wealth Managementu. Lagarde je "mogla odlučnije da odbaci klađenja tržišta na smanjenje stope za više od dve četvrtine poena do juna. To što je odlučila da to ne učini je važan signal samo po sebi."