Evropska centralna banka (ECB) upozorila je 20 zajmodavaca da će biti kažnjeni ukoliko ne reše probleme u vezi sa upravljanjem klimatskim rizicima, navode obavešteni izvori.
U pismima poslatim ovog i prošlog meseca, ECB je bankama dala pojedinačne rokove, od kojih su neki do kraja marta, da reše probleme koji su ustanovljeni, navode izvori koji su tražili da ostanu anonimni jer govore o privatnim informacijama. Takozvane novčane kazne predstavljaju eskalaciju, a ECB polako gubi strpljenje po ovom pitanju, navode izvori.
Portparol ECB je odbio da komentariše.
Opširnije
Metrika za zeleno bankarstvo EU je varljiva, kažu lobisti
Samo deo privrede u EU ispunjava uslove iz taksonomije EU.
04.09.2023
Rejting firme se bore da izmere klimatske rizike na tržištu obveznica
Uticaj klime na zaduživanje sve primetniji.
06.08.2023
U Srbiji već postoje karbonski neutralna preduzeća
Kompanije Elektrovat i SNE Energy u Čačku već duži niz godina rade na nultoj emisiji CO2.
20.07.2023
ECB je u više navrata upozorila zajmodavce da se ne pripremaju dovoljno za posledice ekstremnih vremenskih prilika na vrednost imovine ili rizik da bi klijenti sa velikim emisijama ugljenika mogli prestati da posluju. U intervjuu za Bloomberg u septembru, zvaničnik centralne banke za nadzor naveo je novčane kazne kao opciju za bolje prilagođavanje nadzora i udaljavanje od kapitalnih dodataka kao osnovnog alata.
Evropska bankarska uprava saopštila je da revidira okvir koji je postavljen za kapitalne zahteve u industriji kako bi ESG standardi bili bolje inkorporirani.
ECB, koja pored određivanja kamatnih stopa takođe nadgleda bankarske institucije u evrozoni, ima različita sredstva na raspolaganju. To uključuje ovlašćenja koja joj omogućavaju da zahteva od banaka da plate čak pet odsto svoje prosečne dnevne zarade najviše šest meseci ukoliko naprave prekršaje, navodi se na njihovoj veb-stranici.
Ozbiljnost ovih nedostataka koje je primetila ECB razlikuje se od banke do banke i malo je verovatno da će sve one biti pogođene kaznama, rekli su izvori upoznati sa ovim pitanjem.
ECB direktno nadgleda 109 sistemski najznačajnijih banaka u Evropi, a nacionalne vlasti se bave svakodnevnim nadzorom manjih kreditora.
Član izvršnog odbora ECB Frenk Elderson rekao je ovog meseca da "određeni broj banaka" nije ostvario očekivanja u privremenom roku postavljenom u martu ove godine.
On je naveo primer zajmodavaca koji "još nisu izvršili adekvatnu procenu materijalnog" uticaja klimatskih i ekoloških rizika na svoje portfelje, što je opisao kao "osnovnu polaznu tačku za upravljanje bilo kojom vrstom rizika".