Umesto o profitu, kompanije sada moraju da brinu i o karbonskoj neutralnosti, jer je globalni cilj da ugljenični otisak do 2050. bude sveden na nulu, a 2030. godine prepolovljen. Dve firme iz Čačka već su dostigle krajnji cilj, kaže Dragoljub Damjanović, generalni direktor Schneider Electric HUB-a u intervjuu za Bloomberg Adriju.
Svi će morati da slede taj primer jer ubuduće će podaci o ispunjavanju ESG standarda biti od iste važnosti kao i finansijski i računovodstveni podaci za svaku kompaniju.
- Kako optimizovati poslovanje u Srbiji? Na Forumu menadžera ste naveli da već neke fabrike u Srbiji imaju nultu emisiju CO2. Koje su to kompanije?
Opširnije
Schneideru dodeljen ugovor za unapređenje mreže EDS od 140 miliona evra
Francuska vlada će finansirati 25 miliona evra (direktno finansiranje), dok će još oko 100 miliona pružiti kroz garancije BPI banke.
16.06.2023
Video: Digitalna transformacija je transformacija celog poslovanja
Digitalna transformacija je dugačak proces koji uvek prate određene poteškoće, ali će kompanije na kraju moći da prikažu benefite na svom bilansu uspeha, rekla je Ksenija Karić, CEO Schneider Electric Srbija i Crna Gora.
25.07.2022
Zeleni zakoni EU će poskupeti proces proizvodnje u Srbiji
Što se tiče poskupljenja proizvodnje, tek sledi presabiranje.
03.04.2023
Šta je ugljenična taksa EU i zašto je obavezna i za srpske kompanije
Dva zelena zakona iz EU imaće uticaj na privredu i građane Srbije
23.02.2023
Kompanije Elektrovat i SNE Energy u Čačku već duži niz godina rade na nultoj emisiji CO2 i implementirale su ta rešenja kod sebe, ali su ih i instalirale u mnogim drugim proizvodnim pogonima i zgradama. To je dokaz da u Srbiji postoje iskusni inženjeri i preduzeća koja mogu da projektuju i isporuče postrojenja koja će podići energetsku efikasnost i smanjiti CO2 emisiju.
- Koliko su kompanije u Srbiji energetski efikasne i da li su svesne koristi koju mogu da imaju smanjenjem karbonskog otiska i da to postaje jednako važno kao i dobri finansijski rezultati?
Rekao bih da još nisu dovoljno upoznate sa tim benefitima. Potrebno je uložiti dodatne napore na njihovom informisanju o važnosti ESG pristupa, kao i direktnim i posrednim pozitivnim uticajima na poslovanje, vrednost, ali i imidž firme.
- Schneider Electric je nedavno u Novom Sadu otvorio novu zgradu razvojnog centra koji je opremljen po najsavremenijim standardima tehnologije. Dakle, po čemu je jedinstvena ova zgrada i da li u potpunosti koristi obnovljive izvore energije?
Jedinstvena je po mnogo čemu. To je reciklirana stara fabrička hala, opremljena najsavremenijim sistemima za upravljanje zgradom, data centrom, trafostanicom, solarnom elektranom koji su integrisani i omogućuju najefikasniji rad zgrade.
Zgrada će imati LEED GOLD sertifikat do kraja godine i smatra se ugljenično neutralnom, jer za potrebe grejanja, hlađenja i ventilacije koristi električnu energiju isključivo iz obnovljivih izvora. Objekat se snabdeva zelenom energijom iz sopstvene proizvodnje solarne energane (1.500 m2 solarnih panela) postavljene na krovu objekata, a ostatak energije sa zelenim sertifikatom nadoknađujemo kupovinom iz mreže. Procenjujemo da će oko 20 odsto ukupne godišnje potrošnje energije biti dobijeno iz sopstvene proizvodnje.
- Kolika je očekivana godišnja ušteda energije i za koliko je skuplja izgradnja ovakve zgrade u odnosu na standardne?
Kako smo se tek uselili u naš objekat i počeli da ga koristimo, i dalje nemamo precizne podatke o nivou uštede energije. Izgradnja ovakvog objekta je bila skuplja za nekih 15-20 odsto, ali dugoročno će se ova razlika i te kako isplatiti.
- Da li su srpski inženjeri zaslužni za ovo tehnološko rešenje?
U potpunosti, od arhitektonskih rešenja do projektovanja, kao i izvođenja svih sistema u zgradi.
- Za koliko bi mogli da budu smanjeni gubici na elektromreži u Srbiji primenom softvera Schneider Electrica?
Prema urađenoj studiji, očekujemo smanjene gubitaka za nekih 10 odsto nakon implementacije svih planiranih rešenja.
- U kojoj meri evropske kompanije prelaze sa potrošnje gasa na električnu energiju i koliko se to isplati?
Ovaj trend je postao prilično snažan i isplatiće se preduzećima koja se odluče da ga slede usled konkurentnije cene struje nego gasa, ali i sigurnosti napajanja kao i benefita koje će dobiti kroz ESG parametre usled smanjenja "carbon footprinta".
- Kako evropske kompanije koje su pet ili šest puta plaćale skuplji gas i struju nego pre rata u Ukrajini mogu da budu konkurentne u odnosu na američke kompanije koje su imale poskupljenje energenata oko 30 odsto?
EU kompanije moraju značajno da rade na poboljšanju energetske efikasnosti, kao i da vrše pritisak na administraciju EU i svojih vlada da pokušaju da pokriju barem deo subvencija koje se mogu dobiti u SAD. Takođe, uveren sam da će neka preduzeća biti prinuđena da izmeštaju svoju proizvodnju iz Evrope.
- Da li će i u kojoj meri evropski "Industrijski plan Zelenog pakta za eru neutralnosti" pomoći da evropska industrija i energetika postanu efikasnije?
Hoće, na duže staze, neophodno je da EU donese kratkoročne mere u cilju očuvanja konkurentnosti evropske industrije i njenog apetita za dalje investiranje u Evropi.