Digitalna transformacija je dugačak proces koji uvek prate određene poteškoće, ali će kompanije na kraju moći da prikažu benefite na svom bilansu uspeha, rekla je Ksenija Karić, CEO Schneider Electric Srbija i Crna Gora.
"Nisu samo veliki sistemi pokretači digitalne transformacije. Mala i srednja privreda su ključne za promenu razmišljanja o digitalnoj transformaciji, koja je postala transformacija poslovanja", rekla je Karić.
Prema njenim rečima, postoji strah da će neka radna mesta biti ukinuta dolaskom industrije 4.0, ali Karić smatra da će nova tehnologija doneti nova i drugačija radna mesta, nove smerove na fakultetima i nove discipline.
Govoreći o EcoStruxure, rešenju koje omogućava unapređenu bezbednost, povezivanje i efikasnost u kompanijama, Karić je rekla da kompanije već imaju ogroman broj podataka, a EcoStruxure rešenja nude način da ih pametno iskoriste.
"Internet of things (IoT) rešenja i veštačka inteligencija su velike tehnologije koje već upotrebljavamo, a nismo ni svesni. To je današnjica", rekla je Karić.
Karić je istakla da je Schneider transformisao pet svojih starih fabrika da budu tehnološki napredne, energetski efikasne i održive.
"Ta tema je jako bitna i kod nas. Mi smo verovatno prva generacija koja je spoznala uticaj klimatskih promena na našoj planeti, a verovatno i poslednja koja će moći nešto da uradi povodom toga. Ono što se danas gradi, mora da se gradi sa pametnim rešenjima i da bude samoodrživo", navela je Karić.
Karić je najavila da će Schneider Electric Hub koji u Srbiji radi na razvoju softvera sledeće godine useliti u novu zgradu koja je CO2 neutralna.
"Pored Novog Sada, radićemo na daljoj promociji Hub-a i u Beogradu. Takođe, sa centralom pregovaramo šta bismo još mogli da proizvodimo u Srbiji, zato što imamo sjajan potencijal i sjajne talente. Širićemo mrežu partnera u Srbiji i Crnoj Gori", rekla je Karić.