Sezonski prilagođena trgovina na malo u evrozoni pala je 0,2 odsto u julu na mesečnom nivou, dok je na nivou cele Evropske unije (EU) pad blago viši i iznosi 0,3 odsto, objavio je u sredu Eurostat.
Eurostat je revidirao podatke za jun, navodeći da je i u evrozoni i u EU mesečni rast bio 0,2 odsto. Prvobitno su brojevi govorili o padu od 0,3 odsto u evrozoni i 0,2 odsto u EU.
Na godišnjem nivou u julu je u evrozoni maloprodaja pala za jedan odsto, a u EU 1,2 odsto. Celu ovu godinu trgovina na malo pada na godišnjem nivou i u evrozoni i u EU.
Opširnije
Realni promet u maloprodaji nastavlja da pada posle upozorenja NBS
Promet robe u trgovini na malo u julu je nominalno bio 5,7 odsto veći u odnosu na isti period prošle godine a u stalnim cenama promet je pao za 3,2 odsto, pokazuju podaci koje je Republički zavod za statistiku objavio u četvrtak.
31.08.2023
Tabaković za BBA: Visoke marže donele pad prometa trgovcima
Tabaković upozorava da korišćenje perioda visoke inflacije radi ostvarivanja povećane dobiti ne može biti dugoročno dobra odluka.
24.08.2023
Nastavlja se pad maloprodaje u EU, najveći u Sloveniji
U poređenju sa majom 2022, maloprodaja je pala za 2,9 odsto u evrozoni i tri odsto u EU.
06.07.2023
Četvrti uzastopni pad maloprodaje u Srbiji ne treba da čudi
Promet robe u trgovini na malo u Srbiji u maju bio je, u tekućim cenama, veći u odnosu na maj 2022. godine (za 5,7 odsto).
30.06.2023
Gledano po pojedinim kategorijama maloprodaje, u julu je u evrozoni na mesečnom nivou prodaja goriva pala za 1,2 odsto, dok je prodaja hrane, pića i duvana rasla za 0,4 odsto, a neprehrambenih proizvoda za 0,5 procenata.
U celoj EU prodaja goriva mesečno je pala 1,1 odsto, dok je kod hrane, pića i duvana rast 0,2 odsto, a kod neprehrambenih proizvoda 0,6 procenata.
Najveći mesečni pad u maloprodaji imale su Danska i Irska, po 2,3 odsto. Najveći rast su ostvarili Portugal (1,1 odsto) i Švedska (jedan odsto). Kod Hrvatske nije bilo promene u julu u odnosu na jun nakon junskog mesečnog pada od 1,2 odsto.
Godišnje gledano, u evrozoni je u julu prodaja goriva smanjena za 3,4 odsto i 2,2 odsto kod hrane, pića i duvana. Jedino je rasla prodaja neprehrambenih proizvoda, i to za 1,1 odsto.
U celoj EU je godišnji pad u prodaji goriva 3,9 odsto, kod hrane, pića i duvana 2,4 odsto te je rast kod neprehrambenih proizvoda 0,7 odsto.
Najveći pad u trgovini na malo u odnosu na jul prošle godine dogodio se u Sloveniji, od čak 16,3 odsto, nakon čega sledi Estonija s 8,8 odsto. Te dve zemlje imale su najveći pad i u junu. Najveći rast zabeležili su Španija (8,6 odsto) i Kipar (osam odsto).
Hrvatska maloprodaja je u julu godišnje pala 0,9 odsto nakon pada od dva odsto u junu. I u Hrvatskoj je od početka godine trgovina na malo svaki mesec padala na godišnjem nivou.