Preduzeća iz EU mogu da dobiju onoliko državnih sredstava koliko je predviđeno američkim paketom subvencija za zelenu energiju, prema novim labavijim pravilima Evropske komisije objavljenim u četvrtak, čiji je cilj da se kompanije zadrže u Evropi.
Pravila ciljaju na ulaganja u obnovljivu energiju, vodonik, vozila s nultom emisijom ugljenika i slično.
To je pokušaj suprotstavljanja američkom zakonu o smanjenju inflacije (IRA), a reč je o programu zelenih subvencija vrednih ukupno 369 milijardi dolara, što uključuje i poreske olakšice. Ti propisi najnoviji su potez EU u cilju smanjenja zavisnosti od američkih i kineskih proizvoda i tehnologija.
Opširnije
EU već sada u fokus stavila potrošnju gasa za iduću zimu
Evropska komisija predložiće produženje vanrednih mera smanjivanja potrošnje gasa do sledeće godine.
09.03.2023
Članice EU će morati da obuzdaju potrošnju
Evropska unija (EU) želi se vratiti strožoj fiskalnoj disciplini, a to znači da će morati da obuzda potrošnju država članica.
07.03.2023
EU u aprilu počinje zajedničku nabavku gasa
EU narednog meseca planira da načini prve zajedničke korake u kupovini gasa, što bi trebalo da pomogne snižavanju cena energenata.
07.03.2023
Nemačka planira da zabrani neke 5G proizvode iz Kine
Nemačka planira da zabrani neke kineske komponente u bežičnoj mreži pete generacije.
07.03.2023
Predloženi akt o industriji s nultom neto stopom emisija ubrzao bi izdavanje dozvola za zelene projekte u EU, dok se Aktom o kritičnim sirovinama, koji bi trebao biti objavljen 14. marta, namerava da podstakne recikliranje i diverzifikovanje izvora.
Komisija je rekla da se odgovarajuća državna pomoć može usmeriti kada postoji stvarni rizik od odliva ulaganja iz Evrope.
"Države članice mogu da osiguraju iznos potpore koje bi korisnik mogao dobiti za ekvivalentno ulaganje na toj alternativnoj lokaciji (tzv. podudarna pomoć)", navodi se u saopštenju Evropske komisije.
Države takođe mogu da osiguraju finansiranje potrebno da bi se motivisale kompanije da ulože u Evropi. Kako bi se osiguralo da će potpora stvarno podstaći kompaniju da ostane u Evropi, prekogranična ulaganja moraju uključivati projekte u najmanje tri zemlje EU. Kompanije takođe moraju da koriste najsavremeniju proizvodnu tehnologiju da bi smanjile emisije ugljenika.
Komisija je rekla da zemlje EU imaju rok do kraja 2025. za pripremu projekata o obnovljivoj energiji i dekarbonizaciji kako bi se takmičile po novim labavijim propisima.