Evropska unija (EU) želi se vratiti strožoj fiskalnoj disciplini, a to znači da će morati da obuzda potrošnju država članica koje izdašno pomažu domaćinstvima i preduzećima kako bi lakše prebrodila pandemiju kovida i energetsku krizu.
Vladama će biti naloženo da povuku potporu i konsoliduju nacionalne budžete kada Evropska komisija (EK) u sredu usvoji svoje fiskalne smernice za 2024, kazao je neimenovani zvaničnik EU.
Postupni prelaz s neograničene potrošnje tokom pandemije i privremene i ciljane pomoći dopuštene nakon ruske invazije na Ukrajinu dolazi dok Unija preispituje svoja pravila o javnoj potrošnji da bi izbegla ozbiljna budžetska prilagođavanja iz prošlosti koje su je gurnule u recesiju.
Fiskalni pragovi, koji su bili obustavljeni tokom pandemije kako bi se vladama omogućilo više manevarskog prostora, trebalo bi ponovno da stupe na snagu od prvog januara. Međutim, ne očekuje se da će revidirani Pakt o stabilnosti i rastu biti na snazi do tada.
Nova pravila
Države članice i Komisija, izvršna grana EU, polako se približavaju nekim od predloga za novi okvir koji bi omogućio više zelenih i obrambenih troškova jer Evropa želi da pojača svoje vojne sposobnosti i podstakne razvoj čiste tehnologije.
Očekuje se da će ministri finansija EU sledeće nedelje na sastancima u Briselu raspravljati o fiskalnim ciljevima i novom okviru privrednog upravljanja.
Tokom prelaznog perioda pre donošenja revidiranih pravila, Komisija namerava da postupno uvede neke od elemenata svojih predloga za nova fiskalna pravila, rekao je zvaničnik. To uključuje korišćenje analize održivosti duga za definisanje fiskalnog ponašanja država članica i postavljanje referentne vrednosti rashoda koju je lakše kvantifikovati od pokazatelja kao što je proizvodni jaz, koji kritikuju nacionalne vlade.
Komisija će takođe prestati da koristiti tzv. pravilo 1/20, koje je prisililo zemlje s visokim nivoima javnog duga da nametnu stroge rezove potrošnje.
U ovonedeljnim smernicama biće istaknuti glavni parametri prelaza na veću fiskalnu disciplinu, dok će pojedinosti o nacionalnim ciljevima doći u maju kada Komisija izda svoje godišnje preporuke za pojedine zemlje, dodao je zvaničnik EU.