Nedostatak radnika primorava poslodavce iz Slovenije da traže radnu snagu van svoje zemlje. Ako je u prošlosti najviše radnika iz zemalja Adria regiona dovođeno u građevinarstvo, sada se slika bitno menja. Sve je veći nedostatak radne snage u zdravstvu i prerađivačkoj industriji.
Zato Zavod za zapošljavanje radnika, koje je gotovo nemoguće naći u Sloveniji, aktivno traži ljude u zemljama bivše Jugoslavije. Ove sedmice u različitim gradovima Bosne i Hercegovine (BiH) održane su prezentacije Slovenije i slovenačkih poslodavaca, a u potrazi za novim radnicima bilo je oko 50 kompanija.
Kako navode iz Zavoda, glavna svrha događaja je predstavljanje trenutnih potreba poslodavaca, a ujedno i pružanje pouzdanih informacija stranim tražiocima posla o radu i životu u Sloveniji.
Opširnije
Rad od kuće efikasniji? Da, ako pitate srpske radnike, ali ne i firme
Većina zaposlenih u Srbiji smatra da rad od kuće pozitivno utiče na produktivnost.
19.09.2023
Rast plata ne prati i rast kompetencija radnika
U Srbiji je evidentan rast zarada, koji u proseku iznosi 85.500 dinara.
05.09.2023
U građevinarstvu u Srbiji trećina radnika su stranci
U poljoprivredi ima još veći procenat stanih radnika.
01.05.2023
Srbija na putu da postane meka za strane radnike
U Srbiji se sve intenzivnije zapošljavaju radnici iz inostranstva. Tokom prvog kvartala je izdato više od 11.700 radnih dozvola.
10.04.2023
Srbija želi da lakše zapošljava strance, među njima i Ruse
Stranci koji žele da rade u Srbiji moraju da dobiju radnu dozvolu, a da bi je dobili, moraju da ispune neke od uslova - jedan od njih je da već poseduju boravišnu dozvolu.
07.03.2023
Radnike sve više uvozimo iz Azije, ali ne zato što su jeftiniji
Nacionalna služba za zapošljavanje je tokom prošle godine izdala više od 35.000 dozvola za rad stranim državljanima.
14.02.2023
Istovremeno, radnici se u Sloveniju pozivaju na različite načine. Za one koji su zainteresovani za posao, informativni letak navodi neke od važnijih aspekata rada i života u Sloveniji. Između ostalog i to što radite 40 sati nedeljno, a poslodavac mora da prijavi zaposlenog na zdravstveno i penziono osiguranje.
"Standardni zakup garsonjere u Ljubljani je između 400 i 500 evra, a dvosoban između 700 i 800 evra. U većini drugih mesta u Sloveniji zakupnina stanova je oko 20 odsto niža", objašnjava se u letku.
Istovremeno, evidentirali su i neke statističke podatke, koji su, prema tvrdnjama Zavoda, očigledno interesantni tražiocima posla. Između ostalog, prosečna cena crne kafe je 1,48 evra, kilogram jabuka 1,51 evro, a kilogram sira 11,12 evra.
Kako su iz Zavoda objasnili za Bloomberg Adriju, reč je o standardnom skupu podataka koji se koristi za prikaz uslova života i rada u pojedinim zemljama (u okviru mreže Eures).
U budućnosti, verovatno i u Severnu Makedoniju
Prvi od četiri događaja predstavljanja poslodavaca održan je u ponedeljak u Sarajevu, a drugi u utorak u Zenici. Zatim je usledilo predstavljanje u Banjaluci, pa u Tuzli. "Na događajima se predstavlja oko 50 poslodavaca iz raznih delatnosti i regiona u Sloveniji. Postoje grupne prezentacije na kojima dajemo informacije o uslovima života i rada u Sloveniji, uslovima i procedurama za zapošljavanje stranaca, jednakim pravima i tretmanu domaćih radnika", kažu u Zavodu.
Ukupno oko 50 poslodavaca izrazilo je interesovanje za učešće na događajima. Najviše su to velika i srednja preduzeća, koja zajedno zapošljavaju više od 34.000 radnika, a prošle godine Zavodu je prijavljeno više od 8.100 slobodnih radnih mesta.
Na slovenačkom tržištu rada postoji potražnja za kadrovima koje već duže vreme nedostaje. Dominantni poslodavci su iz oblasti: zdravstvene i socijalne zaštite, lekari raznih specijalnosti (porodična medicina, medicina rada, pedijatrija), medicinsko osoblje (sestre, pomoćnici), kuhinjsko osoblje (kuvar, kuhinjski pomoćnik) i tehničko osoblje (lica za održavanje).
Tu su i proizvodne delatnosti (između ostalih Radeče Papir Nova, Slovenska industrija jekla, Unior, Sumida Slovenija), a najtraženije su npr. zidari, stolari, transportni i skladišni radnici (Arriva).
Traže se različiti vozači, na primer za autobuse, kamione, viljuškare, kao i ugostiteljski radnici (Hotel Palace Portorož), konobari i kuvari.
Učešće u obnovi nakon poplava
Učešćem na međunarodnim sajmovima i nezavisnim prezentacijama, Zavod za zapošljavanje Slovenije će pokušati da obezbedi radnike za radove na obnovi nakon poplava. Traže ih i na međunarodnim sajmovima zapošljavanja. Naglašavaju da će zakon usvojen u avgustu omogućiti brže zapošljavanje stranih radnika koji će pomoći u otklanjanju posledica poplava i klizišta.
Prema procenama nadležnih, sanacija štete nastale u avgustovskim poplavama će trajati dugo, a još nije potpuno poznato koliko su poslodavcima potrebni radnici, izjavila je v. d. generalnog direktora Zavoda za zapošljavanje Greta Metka Barbo Škerbinc za Bloomberg Adriju.
Zavod prati potrebe poslodavaca koji traže ili će tražiti dodatne radnike u narednim nedeljama i mesecima za obavljanje obnove nakon poplava.
Na prezentaciji će poseban akcenat biti stavljen na zakonodavne novosti i druge informacije iz oblasti zapošljavanja i rada stranaca, uslova rada i života u Sloveniji, kao i na pomoć koju slovenački Zavod može ponuditi u cilju pružanja sveobuhvatnije i verodostojne informacije o zapošljavanju i životu u Sloveniji, kao i uslovima i procedurama za zapošljavanje stranaca.
Zbog velikog nedostatka kadrova i brojnih aktivnosti u oblasti zapošljavanja stranaca, oni će se, kako dodaju, ubuduće još aktivnije zalagati za pružanje podrške u zapošljavanju radnicima migrantima i poslodavcima koji zapošljavaju strane radnike.