Nastavak monetarnog stezanja koje sprovodi Fed ipak nije značajnije obeshrabrilo investitore jer globalni deonički indeksi beleže rast. S&P 500 u proteklih mesec dana beleže rast od sedam odsto. U zemljama Adria regije spredovi na petogodišnje državne obveznice prate svetske tendencije.
Analitički tim Bloomberg Adrije uporedio je ocene kreditnog rejtinga za pojedine države iz regiona s rizikom njihovih obveznica onako kako ih na tržištu percipiraju investitori.
U poslednjih nekoliko nedelja imali smo mešovite tendencije. Od sredine oktobra premija na rizik za Hrvatsku, Srbiju i Severnu Makedoniju se smanjila, za Sloveniju ostala nepromenjena, a BiH je zabeležila povećanje premije na rizik.
Opširnije
(S)lažu li se investitori i rejting agencije?
Ocene za Srbiju i Severnu Makedoniju su trenutno malo previsoke, a za Hrvatsku, Sloveniju i Bosnu i Hercegovinu preniske.
09.11.2022
Srbiju čeka promenljivije trgovanje obveznicama jer nije u evrozoni
Na promenljivost trgovanja utiče i slabljenje evra u odnosu na dolar, kao i razlike u monetarnim politikama Fed i ECB.
10.10.2022
Prinos na obveznice i dalje raste, ne pomaže ni kraća ročnost
Prinos na dvogodišnje državne obveznice iznosio je 4,35 odsto, pokazuje statistika aukcije.
01.11.2022
"Zašto uopšte posmatramo te spredove? Treba uzeti u obzir da su oni jedan od najbitnijih elemenata koji se uzimaju u obzir kada vam, npr. bankari definišu cenu finansiranja, odnosno kamatne stope po kojoj se privatni sektor zadužuje u lokalnom bankarskom sistemu", objasnio je glavni analitičar Bloomberg Adrije Andrej Knez.
Knez kaže da bi ovo što je obeležilo poslednjih nekoliko nedelja nazvao tehničkim trgovanjem, odnosno, kaže, nisu bile neke značajnije promene u fundamentima.
"Imamo informacije da je Srbija dogovarala aranžman s MMF-om, ali to nije imalo nekog značajnijeg povoljnijeg efekta na premije na rizik na srpske obveznice. To znači da ipak investitori traže još nešto više informacija. Drugi primer bi bila BiH. Rezultati njihovih nedavnih opštih izbora bi sugerisali jednu pozitivnu promenu i samim tim bi to bio povoljan faktor za premije na rizik. Međutim, investitori ne daju državi da živi na kredit, ipak traže još nešto više informacija“, objasnio je naš glavni analitičar.
U fokusu će i dalje biti ključne svetske centralne banke, prvenstveno Fed i ECB. U idućih nekoliko nedelja države u regionu će objaviti državne budžete. Analitički tim Bloomberg Adrije smatra da će javne finansije oslabiti u idućoj godini, svedočićemo povećanju fiskalnih deficita.
"Razlog za to je prvenstveno slabljenje privredne aktivnosti. S druge strane, države sve više ulaze u programe kojima žele anulirati nepovoljne efekte koje ima privatni sektor zbog povećanja cena energenata. Sve to ide u smeru povećanja fiskalnih deficita", objasnio je Knez.
Velike rejting agencije S&P, Moody's i Fitch ocenjuju rejting pojedinih država dodeljujući mu određenu ocenu: države s najmanjim rizikom bankrota dobijaju najviše ocene poput AAA, dok rizičnijima pripadaju niže ocene poput BBB- i/ili sličnih. Analitičari Bloomberg Adrije uporedili su nivo sadašnjih spredova za obveznice koje dospevaju za pet godina s prosečnim ocenama koje države imaju kod triju rejting agencija.
"Korelacija je 82 odsto, dakle nije savršena. Investitori smatraju da su kreditni rejtinzi za npr. Hrvatsku, Sloveniju i BiH čak i delom potcenjeni na nivou jedan do dva stepena u kreditnim rejtinzima. S druge strane, za Srbiju i Severnu Makedoniju investitori smatraju da bi rejtinzi mogli biti i nešto niži", kaže Knez.
Investitori reaguju puno brže od kreditnih agencija, smatra Knez. "Ali za očekivati je da će se investitori prilagođavati, pre ćemo videti volatilnost premija na rizik." Rejting agencije su sporije u svojim odlukama, zaključio je.