BMW AG, Mercedes-Benz Group AG i drugi evropski proizvođači automobila ostvaruju dobit od četiri milijarde evra (4,7 milijardi dolara) zahvaljujući trgovinskom sporazumu koji je Evropska unija postigla sa SAD, prema podacima Bloomberg Intelligencea.
Akcije evropskih automobilskih kompanija porasle su u ranoj trgovačkoj fazi u ponedeljak nakon vesti da će se carina na uvoz automobila iz EU smanjiti sa 27,5 odsto na 15 odsto. BMW i Mercedes takođe imaju koristi od verovatnog izuzeća od carina za oko 185.000 automobila koje godišnje izvoze u EU iz svojih američkih fabrika, naveo je analitičar Bloomberg Intelligencea Michael Dean.
Trgovinski sporazum donosi određenu jasnoću na ključnom tržištu za Mercedes, BMW, Porsche AG i Volvo Car AB. Od kada je Trump u aprilu uveo carine, proizvođači automobila upozoravali su na milijarde dolara dodatnih troškova i komplikacija u lancu snabdevanja, pri čemu su neki od njih obustavili ili snizili finansijske prognoze za godinu.
Opširnije

Stellantis gubi milijarde, dok novi šef kreće u reset
Stellantis NV je zabeležio neto gubitak od 2,3 milijarde evra u prvoj polovini godine, usled troškova restrukturiranja, pada prodaje i uticaja američkih carina.
21.07.2025

Kineska auto-industrija širi krila u Srbiji, ali izazova ne manjka
Kineski automobilski proizvođači nastavljaju da jačaju svoje prisustvo, kako kroz dolazak novih marki na tržište, tako i kroz razvijanje lokalne proizvodnje.
22.07.2025

Kineski Changan Automobile stiže u Srbiju, prodaja vozila počinje tokom ove godine
Kompanija je sklopila strateško partnerstvo sa OMR Grupom, a prvi prodajni modeli biće potpuno električni SUV-ovi – Deepal S05 i Deepal S07.
18.07.2025

Ovo su e-automobili sa najoptimalnijim odnosom cene i dometa
Prikupili smo 150 automobila i varijanti i uporedili njihove cene sa njihovim oglašenim asortimanom.
20.07.2025

Nissan Motor obezbedio 1,4 milijarde dolara prodajom obveznica
Obveznice nose kuponsku kamatu od jedan odsto godišnje i dospevaju 2031. godine.
09.07.2025
"To je najbolji mogući ishod iz situacije koja je delovala prilično loše", rekao je auto-analitičar Matthias Schmidt u izjavi u nedelju uveče povodom sporazuma. "Mislim da će nemački i švedski direktori večeras spavati mirnije nego prethodnih nedelja."
Uticaj na nemačke proizvođače automobila bio je posebno izražen, što je navelo rukovodioce da putuju u SAD kako bi direktno pregovarali sa Trumpovom administracijom, što je znak koliko je američko tržište i dalje ključno, s obzirom na to da su profitne marže tamo više nego u Evropi ili Kini. Ti pregovori su, međutim, dosad bili samo delimično uspešni. Glavni zahtev odnosio se na uvozne i izvozne olakšice koje bi priznale oko 420.000 vozila koje Volkswagen AG, BMW i Mercedes izvoze iz svojih američkih fabrika. Sporazum izuzima samo vozila koja se vraćaju nazad u EU, dok većina i dalje podleže carinama.
Nova carinska stopa je znatno viša od ranijih 2,5 odsto koje su bile na snazi pre nego što je Trump preduzeo svoje mere, što primorava kompanije da razmatraju povećanje cena ili premeštanje većeg dela proizvodnje u SAD. Te carine predstavljaju dodatno opterećenje za evropske proizvođače automobila, koji se već suočavaju sa sve žešćom konkurencijom u Kini i visokim troškovima ulaganja u električna vozila, dok potražnja za njima i dalje zaostaje za očekivanjima.
Volkswagen je u petak smanjio svoju godišnju prognozu nakon što su carine pogodile brendove Porsche i Audi, koji u SAD uvoze sve modele koje tamo prodaju. Ranije ovog meseca, Stellantis NV je iznenadio objavom neto gubitka za prvo polugodište nakon što je obustavio investicije i sabrao posledice trgovinskih prepreka, dok je Volvo zabeležio umanjenje vrednosti, delimično izazvano uticajem carina na luksuzne SUV modele koje prodaje u SAD.
Proizvođači preduzimaju korake kako bi ublažili posledice carina. VW je obećao dodatna ulaganja u SAD, dok brend Audi razmatra pokretanje lokalne proizvodnje tamo. Mercedes je već najavio planove da preseli proizvodnju svog GLC SUV modela u fabriku u Alabami.
Nemačko udruženje hemijske industrije VCI, koje uključuje proizvođače poput BASF SE, koji snabdevaju automobilsku industriju, upozorilo je da će nove carine dugoročno naneti štetu evropskoj industriji.
"Ako se spremate za uragan, zahvalni ste kada naiđe samo oluja", rekao je predsednik VCI-ja Wolfgang Grobe Entrup, u saopštenju. "Ipak, ugovorene carine su i dalje previsoke. Evropski izvoz gubi konkurentnost."
Trenutno nema komentara za vest. Ostavite prvi komentar...