Carlos Tavares, borbeni šef Stellantis NV, jedva je zadržao posao nakon šokantnog upozorenja o profitu krajem septembra, koje je razotkrilo probleme proizvođača automobila Jeep, Fiat, Chrysler i Peugeot.
U to vreme, on je razrešio dužnosti šefa finansija i ubedio odbor kompanije da mu dozvoli da ostane na mestu direktora do kraja svog ugovora 2026, ali kako se ispostavilo - nije opstao ni do kraja ove godine.
Predsednik John Elkann i članovi odbora su tokom proteklog vikenda jasno stavili do znanja Tavaresu da im je dosta. Naposletku, ova napeta saga Stellantis-Tavares završava se bez borbe, kažu upućeni izvori, a prenosi Bloomberg. Tavares, čija je ostavka objavljena u nedelju nakon izveštaja Bloomberg Newsa, odbio je da komentariše.
Opširnije
Izvršni direktor Stellantisa dao otkaz zbog neslaganja oko poslovne strategije
Carlos Tavares podneo je ostavku nakon spora s odborom kompanije oko toga kako zaustaviti slabljenje prodaje i pad akcija.
02.12.2024
Stellantis u decembru seče proizvodnju u Italiji, ali zato počinje u Srbiji
Kompanija od sledeće nedelje smanjuje proizvodnju zbog slabe potražnje za električnim i luksuznim automobilima, a potpuna obustava proizvodnje najavljena je za 2. decembar i trajaće do 5. januara.
28.11.2024
Stellantisov pad prodaje pred početak proizvodnje 'fiat grande pande' u Kragujevcu
Pred početak serijske proizvodnje električne i hibridne varijante 'fiat pande' u Kragujevcu, Stellantis zapao u finansijske poteškoće
01.11.2024
Stellantis bi da izbegne kazne smanjenjem proizvodnje klasičnih automobila
Ako su prosečne emisije iz voznog parka previsoke, one će smanjiti proizvodnju automobila na konvencionalni pogon.
22.10.2024
Portugalac se duže borio da smanji troškove, a s odborom kompanije sporio se oko pitanja kako da zaustavi slabljenje prodaje i pad akcija. Podsetimo, upravo zbog oslabljene potražnje na EV tržištu, u koje je uloženo mnogo novca i truda, Stellantis je doneo odluku da smanji proizvodnju u Italiji od ove nedelje. S druge strane, planovi za Srbiju ostaju na snazi: očekuje se početak masovne proizvodnje do kraja godine.
Kada i gde je pošlo po zlu
Tavaresov pad je, navodno, usledio zato što je portugalski biznismen negovao oštriji stil rukovođenja, praveći strateške greške koje su se gomilale godinama. Tu se, pre svega, misli na dublje rezanje troškova zarad ispunjenja finansijskih ciljeva, kažu izvori. Zarad toga, Stellantis se udružio i sa kineskim automobilskim startapom Leapmotor, međutim, odbor je i dalje bio skeptičan prema njegovim namerama.
Nekoliko rukovodilaca, uključujući novoimenovanog glavnog finansijskog direktora Douga Ostermanna, predstavili su nekim članovima odbora negativniju sliku o problemima Stellantisa na ključnom američkom tržištu od one koju je Tavares prezentovao, što je doprinelo tome da izgubi poverenje, piše Bloomberg, dodajući kako su poslednji burni meseci ostavili dublje ožiljke na kompaniju.
Tavares se opirao upozorenju o profitu koliko god je mogao. Stellantis je smanjio svoju prognozu marže operativnog prihoda na čak 5,5 odsto ove godine, u odnosu na prethodna očekivanja za dvocifreni procenat. Takođe je predvideo odliv gotovine od čak 10 milijardi evra, što je drastično povlačenje u odnosu na prethodne smernice. Pažnja se sada usmerava na potragu za novim izvršnim direktorom, a pominju se sledeća imena: Antonio Filosa, Maxime Picat, Mike Manley, Jose Munoz i Luca de Meo.
Inače, u kompaniji su u nedelju potvrdili svoje finansijske smernice za ovu godinu, a akcije su joj od početka 2024. pale za 46 odsto. U ponedeljak, oko podneva, akcije su pale za osam odsto na Pariskoj berzi, dok su u Milanu pale za čak 8,9 odsto, posle vesti da Tavares odlazi s mesta direktora kompanije.
Takođe, evidentan je pad prihoda u odnosu na lane, s pretpostavkom da će doći do rasta 2025, u poređenju sa 2024.
Da li će Stellantis NV sada napokon prodisati? Ostaje da se vidi. Naime, treba istaći da nisu baš svi problemi koje ima interni. Cela auto-industrija trpi posledice slabije potražnje i prodaje, posebno na EV tržištu od kojeg se mnogo očekuje.
Volkswagenovi radnicu u ponedeljak štrajkovali
Bloomberg Adria je više puta pisala o trzavicama u sektoru, a najnoviji udarac za Evropu dolazi iz njene najveće privrede, riznice auto-kompanija s ugledom i visokom profitabilnošću. U nemogućnosti da odgovore na nove tržišne uslove, troškove i zahteve potrošača, veliki evropski igrači pucaju po šavovima. Jedan od njih je Volkswagen, gigant koji je poslednjih meseci vukao radikalne poteze i navukao bes zaposlenih. U Nemačkoj je u ponedeljak počeo veliki štrajk zbog masovnih otpuštanja, smanjenja plata i mogućeg zatvaranja pogona.
Podsetimo, glavni sindikalni vođa Volkswagena rekao je da najveći evropski proizvođač automobila planira da zatvori najmanje tri fabrike u zemlji, u okviru akcije smanjenja troškova, a sve sa ciljem da VW bude konkurentniji.
Predstavnici radnika u Volkswagenu su 22. novembra glasali za "održavanje ograničenih štrajkova" u Nemačkoj, počev od decembra, zato što nije postignut dogovor o platama i zatvaranju fabrika. "Ako bude potrebno, ovo će biti najteža kolektivna pregovaračka bitka koju je Volkswagen ikada video", rekao je u saopštenju predstavnik sindikata IG Metal Thorsten Gröger, a preneo je Reuters.
Štrajkovi upozorenja u Nemačkoj obično traju od nekoliko sati do celodnevne obustave rada.
Analitičar Bloomberg Adrije Ilija Nešić detaljno je analizirao poslovanje VW grupe čiji su prihodi u prvih devet meseci 2024. pali za 2,8 odsto u odnosu na isti period prošle godine. O tome više čitajte na LINKU.
Dok se nastavlja borba između Evrope i Kine, odakle dolaze njeni najveći rivali, bloku preti opasnost i od najavljenih Trumpovih carina. Pritom, Kinezi sve više i dalje šire svoj uticaj. Rastu investicije kineskih kompanija u auto-industriju u Srbiji, mada im je celo tržište EU krajnji cilj.
Iako je opao broj prodatih kineskih automobila posle uvođenja carina u EU, nije sprečen prodor kineskih proizvođača delova za iste te automobile, što je takođe velika, zapravo ključna, tržišna niša.