Dok Stellantis, zajednička kompanija Peugeota i Fiata, najavljuje otpuštanje radnika u Italiji i pokretanje proizvodnje električnih automobila u Srbiji, italijanska vlada pregovara sa kineskom Dongfeng Motor Group Co. o mogućnosti otvaranja fabrike u Italiji, odakle bi Kinezi snabdevali Evropu svojim vozilima.
Kineska kompanija Dongfeng, koja je Fiatov, odnosno Stellantisov partner, razmatra otvaranje fabrike u Italiji proizvodnog kapaciteta većeg od 100.000 vozila godišnje, rekao je ove nedelje Qian Xie, koji je zadužen za evropske operacije Dongfenga, prenosi Bloomberg.
Italija pokušava da privuče još jednog proizvođača automobila u zemlju posle sukoba sa Stellantisom zbog njegovih planova za restrukturiranje, što podrazumeva smanjenje broja radnika i premeštanje proizvodnje u zemlje sa nižim troškovima poslovanja, među kojima je Maroko, ali i Srbija, gde upravo zapošljava nove radnike i testira električni automobil čija masovna proizvodnja počinje na jesen.
Opširnije
Gnev investitora zbog 39 miliona dolara za direktora Stellantisa
Prošlogodišnje povećanje kompenzacije izvršnog direktora Stellantis NV Carlosa Tavaresa naišlo je na otpor.
16.04.2024
Stellantisovi električni automobili krstare ulicama Kragujevca
Hibridna varijanta novog automobila počinje da se proizvodi 2025. godine
02.04.2024
Stellantis učvrstio partnerstvo kupovinom 8,3 miliona akcija Archera
Povećana investicija usledila je nakon nedavne posete izvršnog direktora Carlosa Tavares sedištu kompanije Archer u Santa Klari u Kaliforniji.
25.03.2024
Stellantis će u Srbiji proizvoditi dva EV modela, a BYD bi radije u Mađarskoj
U Stellantisovu fabriku prebaciće se i deo proizvodnje "citroena e-C3" iz Slovačke, pa će se kod nas proizvoditi dva modela EV.
29.12.2023
Vučić uzburkao strasti u Italiji najavom električne 'pande' iz Srbije
Vučićeve reči bile su dovoljne da pokrenu lavinu nezadovoljstva sindikata fabrike Pomigliano d'Arco podno Vezuva
05.12.2023
Italijanska vlada je kontaktirala sa kineskim BYD-jem i američkom Teslom.
"Italija je jedno od najvećih tržišta u Evropi i za kineskog proizvođača automobila lokalna proizvodnja znači da možete snabdeti sve druge zemlje u regionu", rekao je Xie u intervjuu u Milanu.
Pregovori s Rimom su u toku i vlada će ponuditi Dongfengu nekoliko mogućih lokacija za proizvodnju u narednih nekoliko nedelja, rekao je. To bi moglo da produbi krizu između italijanske vlade i Stellantisa.
Izvršni direktor Carlos Tavares je ranije ovog meseca upozorio na potrebu donošenja "nepopularnih odluka" ako kineski proizvođač električnih vozila otvori fabriku u Italiji.
Dongfeng Motor, koji je Stellantisov partner i u Kini, za njega proizvodi Peugeot i Citroen, a takođe sarađuje s Hondom i Nissanom, pod pritiskom je kod kuće gde opada potražnja za vozilima na benzin. Od maksimalnih 2,83 miliona isporuka 2017. godine, prodaja Dongfenga je prošle godine pala na 1,72 miliona, što je pad od 38 odsto.
"U Italiji se može iskoristiti nasleđe koje zemlja ima u automobilskoj industriji", rekao je Xie. Dodao je da, iako Dongfeng "čvrsto" veruje u električna vozila, u Italiji se treba usredsrediti na hibridna vozila.
Italija zaostaje
Italija zaostaje za ostalim evropskim zemljama kada je reč o električnim vozilima. Prošle godine, vozila na baterije su činila oko četiri odsto prodaje, daleko ispod evropskog proseka od gotovo 15 odsto, prema podacima konsultantske kuće AlixPartners.
Stellantis i drugi proizvođači automobila za masovno tržište, među kojima su Renault SA i Volkswagen AG, bore se da naprave pristupačna električna vozila, ali da ipak profitiraju, što postaje ključno za pobedu nad rivalima iz Kine i za ponovni rast tržišta električnih vozila, nakon usporavanja.
"Investitori, posebno evropski, postaju sve osetljiviji na društvene aspekte preduzeća", rekao je Charles Pinel, izvršni direktor Proxinvesta. "Spremni su da prihvate niže dividende ili ulože dodatne napore, ako je društveni kontekst komplikovan", navodi on.
Prošle nedelje, hiljade Italijana pridružilo se štrajkačima u blizini baze Stellantisa u severnoj Italiji, a Tavares i vlada su se mesecima sukobljavali oko planova da se proizvodnja električnih vozila preseli na drugo mesto. Kompanija nastoji da smanji svoju radnu snagu u Italiji za osam odsto (otprilike 3.700 radnih mesta), prema podacima sindikata Fiom. U SAD, Stellantis je već pokrenuo talas otpuštanja u Detroitu, Toledu i Ohaju, kada je reč o radnicima angažovanim za privremeno-povremene poslove, a eliminiše još radnih mesta u Francuskoj, kažu lokalni sindikati.
Otpuštanja, koja su kontradiktorna rastu plata rukovodilaca i višim dividendama, mogu pokrenuti pitanja o praksama nagrađivanja "uz dodavanje potencijalnog rizika na štetu reputacije kompanije", napisali su iz Glass Lewisa u prošlomesečnom izveštaju.
Tavares želi da Stellantis bude što "elastičniji" u EV tranziciji. Ovu novčanu nagradu je, inače, pratio skok cene akcija od otprilike 60 odsto u 2023, čak i kada je kompanija slabila u odnosu na rivale u nekoliko zemalja, među kojima su Francuska i SAD, prema kompaniji Jato Dynamics.
Povodom gneva investitora zbog isplate 39 miliona evra direktoru Stellantisa, Tavares je novinarima rekao da postoji ugovor između kompanije i njega, baš kao što postoje ugovori za fudbalere i vozače Formule 1. "Takođe, 90 odsto moje plate zavisi od rezultata kompanije - ovo pokazuje da nisu tako loši", dodao je prilikom posete fabrici u severnoj Francuskoj.