Proizvođači opreme za solarnu energiju nastavili su da podižu cene dok se rastući troškovi polisilicijuma šire kroz lanac snabdevanja i prete da uspore primenu čiste energije.
Tongwei Co. je u ponedeljak povećao cene solarnih ćelija za 3,2 odsto do 4,1 odsto u zavisnosti od njihove veličine, dok je Longi Green Energy Technology Co. podigao cene poluprovodnika za 3,3 odsto do 4,3 odsto u utorak. Povećanja su usledila nakon što su cene polisilicijuma, ključnog materijala u oba proizvoda, porasle za 15 odsto od sredine maja usred zatvaranja fabrika zbog nesreća i planiranog održavanja.
Prosečna cena najskupljeg polisilicijuma ostala je u sredu na 297,6 juana (44 dolara) po kilogramu, prema podacima Kineskog udruženja silicijumske industrije. Nivo je ostao nepromenjen jer ove nedelje nije potpisan nijedan ugovor, a udruženje je saopštilo da će cene u avgustu dalje rasti jer su zalihe oskudne.
Opširnije
Projekat prve zadružne solarne elektrane u Srbiji
Na Staroj planini umesto MHE niče prva solarna elektrana
04.07.2022
Najveća solarna elektrana biće u Srbiji i gradiće je Kinezi
Fintel energija i MK grupa potpisale su memorandum o razumevanju sa kineskom kompanijom PowerChina.
04.07.2022
Prva solarna elektrana na krovu fabrike u Srbiji
Kompanija EKO STEP Pellet izgradila je na krovovima svojih poslovnih objekata solarnu elektranu.
04.07.2022
Veći troškovi su počeli da potiskuju potražnju, posebno za džinovske solarne farme u Kini koje su osetljive na cenu. Ipak, povećanja Tongweija i Longija ukazuju na to da još uvek ima kupaca koji su spremni da plate više cene, posebno u trenutku kada se fosilnim gorivima za proizvodnju energije kao što su ugalj i prirodni gas trguje na rekordnom nivou ove godine.
"Mogućnost proizvođača poluprovodnika kao što je Longi da podignu kvote cena proizvoda takođe implicira snažnu potražnju", rekao je Dennis Ip, analitičar iz Daiwa Capital Markets, u istraživačkoj belešci.
Kineski izvoz solarne energije porastao je ove godine, posebno u Evropu, jer tamošnje zemlje pokušavaju da ubrzaju tranziciju kako bi prekinule zavisnost od ruske energije nakon invazije na Ukrajinu. Ukupan izvoz u maju iznosio je 4,3 milijarde dolara, što je skoro udvostručenje u odnosu na prethodnu godinu.
Očekuje se da će tržište polisilicijuma ostati zategnuto do septembra, prema Daiwa, pre nego što se novi kapaciteti aktiviraju u četvrtom kvartalu i otklone uska grla u proizvodnji.