Kompanije Fintel Energija i MK Group zvanično su započele realizaciju zajedničkog projekta "Agrosolar" u Kuli potpisivanjem memoranduma o razumevanju sa kineskom kompanijom PowerChina. To je pionirski poduhvat koji koristi energiju sunca i u isto vreme omogućava održivu poljoprivrednu proizvodnju ispod solarnih panela.
U pitanju je prvi projekat ovog tipa na Balkanu i najveći u Evropi, a vrednost investicije iznosi 340 miliona evra.
"Agrosolar projekat će se prostirati na 770 hektara na teritoriji opštine Kula. Solarna elektrana biće kapaciteta 660 megavata, a planirana godišnja proizvodnja zelene energije oko 832 gigavat-sata, što zadovoljava potrebe oko 200.000 domaćinstava. Na ovaj način nastavljamo da doprinosimo ostvarenju cilja Srbije da učešće energije iz obnovljivih izvora poveća na najmanje 40 odsto do 2040. godine", izjavio je Tiziano Giovannetti, generalni direktor Fintel Energije.
Sa ukupnim kapacitetom solarnih panela od 660 megavata, to bi bila najveća solarna elektrana u Evropi, s obzirom na to da je to sada Nunez de Balboa sa 500 megavata u Španiji.
"Agrosolar donosi veliku inovaciju kroz sinergiju zelene energije i održive poljoprivrede. Obe oblasti su odavno deo agende MK Group, ali i nacionalne strategije naše države. Ovaj projekat doneće još jednu inovaciju u srpski energetski sektor, pošto će u okviru druge faze biti izgrađeno postrojenje za proizvodnju zelenog vodonika koje će se napajati iz solarne elektrane", izjavio je Andrija Vuković, direktor resora za finansije i rizike MK Group. "Pored zelenog vodonika, ova tehnologija omogućiće i proizvodnju 300 tona urea mineralnog đubriva dnevno, dobijenog na potpuno održiv način".
Kineska kompanija PowerChina jedna je od najvećih građevinskih kompanija na svetu kad je u pitanju infrastruktura i sektor energetike.
"Radujemo se radu na projektu i zajedničkom cilju da razvijamo energiju iz obnovljivih izvora u Srbiji i doprinesemo dostizanju ugljenične neutralnosti", rekao je predstavnik kompanije PowerChina u Srbiji Yang Bo.
Agroenergetika podrazumeva tehnološko rešenje koje omogućava jednovremenu proizvodnju poljoprivrednih useva i energije iz sunčeve svetlosti na istoj površini. Inovativna primena solarnih panela u kombinaciji sa vegetacijom pravi takvu mikroklimu koja, s jedne strane, podiže produktivnost poljoprviredne proizvodnje, a s druge efikasnost proizvodnje energije.
Ovo nije prvi zajednički projekat dve kompanije u oblasti obnovljivih izvora energije, jer su Fintel energija i MK grupa 2015. godine otvorile vetropark "Kula", ukupne instalisane snage 9,9 megavata, a godinu dana kasnije i drugi "La Piccolina", instalisane snage 6,6 megavata. Sa pokretanjem vetroparka "Košava" u Izbištu 2019. godine, instalisane snage 69 megavata, 45.000 stanovnika koristi zelenu struju.
Osim toga, počeli su radovi i na vetroparku "Kula 2", novom zajedničkom projektu MK Group i Fintel Energije, koji je vredan 17,5 miliona evra i trebalo bi da nakon završetka radova za godinu dana snabdeva 8.000 domaćinstava.
Inače, Fintel Energija je Beogradskoj berzi 2018. godine realizovala jedini IPO u Srbiji u novijoj istoriji, odnosno posle 78 godina. Kompanija je ponudila na prodaju 6.500.000 običnih akcija po ceni od 500 dinara po akciji.
Nakon toga, Fintel Energija a.d. je delom i u vlasništvu institucionalnih investitora, kao i fizičkih lica. Akcije Fintel energija su se u četvrtak zadržale na cenovnom nivou od 610 dinara.