Energetska zadruga Elektropionir sa meštanima staroplaninskih sela Dojkinci i Temska i u saradnji sa gradom Pirotom, pokrenuli su kampanju Solarna Stara kako bi prikupili novčana sredstva za izgradnju solarnih elektrana u zadružnom vlasništvu, čiji će ukupan prihod ići za potrebe lokalne zajednice. Projekat se realizuje uz pomoć Fonda za otvoreno društvo.
"Kampanjom Solarna Stara želimo da pokažemo da svi građani mogu biti pokretači promene ka održivoj energiji i da to nije pozicija rezervisana isključivo za velike investitore. Verujemo da energija mora biti čista i da može biti u zajedničkom vlasništvu", kažu za Bloomberg Adriju iz energetske zadruge Elektropionir.
Ukupna vrednost ovog projekta iznosi 1.680.000 dinara, a uz pomoć donatora i iz sopstvenih sredstava već prikupili polovinu ovog iznosa, a ukoliko se sakupi više novca utrošiće se na podizanje snage elektrana. Novac se prikuplja do 20. jula.
Opširnije
Kina testirala prenos solarne energije iz svemira na Zemlju
Takođe je pojačala kapacitete za izgradnju skladišta za hidroenergiju
20.06.2022
Energetski zemljotres budi EPS iz hibernacije
Posle više od tri decenije neulaganja u hidroenergetski sektor, iz fioke izvučen projekat Hidroelektrane "Bistrica".
04.07.2022
Nemačka planira da se više oslanja na stare elektrane na ugalj
Nivoi u skladištima gasa u Nemačkoj porasli su na 56,7 odsto.
20.06.2022
Projekat dolazi možda u pravom trenutku, kada postoji problem na svetskom nivou u snabdevanju energijom zbog rata u Ukrajini, a državni gigant EPS posustaje znatno u proizvodnji, što je primoralo državu da odvoji od početka godine više od 1,3 milijarde evra za energente. Stara planina je i postala prepoznatljiva kada su meštani ušli u borbu 2017. godine sa investitorima malih hidro elektrana (MHE), što je rezultiralo zabranu ovakih projekata koji znatno narušavaju ekosisteme. U julu 2020. godine izgradnja 84 MHE stopirana je usvajanjem novog prostornog plana Grada Pirota na narednih 15 godina.
Lokalno stanovništvo podržava postavljanje solarnih elektrana, za razliku od MHE koje bi znatno izmenile vodotokove i ugrozile žive sisteme na planini koja je pod I kategorijom zaštite – zaštićeno područje međunarodnog, nacionalnog, odnosno izuzetnog značaja.
Kako je sve krenulo
Kako objašnjavaju iz ove energetske zadruge, registrovani su po Zakonu o zadrugama u decembru 2019. godine, a osnivači su osam entuzijasta, te danas zadruga broji četrnaest članova veoma različitih profila od inženjera, ekoloških aktivista, preduzetnika do fakultetskih profesora.
"Cilj nam je da demonstriramo ekološki i ekonomski održiv način proizvodnje energije, zasnovan na principima zadrugarstva. Radimo na uspostavljanju mreže decentralizovanih solarnih elektrana i solarnih parkova u kolektivnom vlasništvu. Naš osnovni modus operandi je učenje kroz praksu. Proizvodnja energije samo je jedan od segmenta rada Elektropionira. Naš kurs 'Solartehnika narodu', namenjen ljudima zainteresovanim da sami ili zajedničkim snagama postanu proizvođači energije iz OIE, do sada ga je pohađalo preko 200 učesnika širom Srbije", kažu zadrugari.
Kome ide novac, a kome struja
S obzirom na to da se koriste postojeći kapaciteti EPS-a za potrebe ove solarne elektrane, struja se predaje EPS-u i odatle se i naplaćuje, kažu zadrugari. Ministarstvo rudarstva i energetike je prošle godine krenulo sa subvencionisanjem solarnih panela za građane, a lokalne samouprave su zadužene da sprovode dalje korake. Zadrugari kažu da interes Elektropionira ovde nije novčani, već je interes pokretanje prvih zadružnih elektrana u Srbiji.
"Ovo je građanska inicijativa koju je pokrenuo Elektropionir, u saradnji sa meštanima sela Temska i Dojkinci i u saradnji sa gradom Pirotom, koji je vlasnik krovova na kojima će biti postavljenje dve solarne elektrane snage od po 5,25 kW. Sa gradom Pirotom potpisali smo Memorandum o razumevanju i saradnji kojim zadruga dobija mogućnost da elektrane postavi na krovove mesne zajednice i doma kulture u ovim staroplaninskim selima, dok će sav godišnji prihod od prodaje eneregije iz obe elektrane biti predat lokalnoj zajednici za potrebe njima važnih aktivnosti kao što su biološki kamp, održavanje objekata koje zajednica koristi...", kažu iz Elektropionira.
Pokazna vežba i planovi za budućnost
Elektrane imaju mali kapacitet, svaka jačine dovoljne da pokrije godišnju potrošnju jednog prosečnog domaćinstva. Značaj ovakvih projekata u Srbiji je pre u tome da upoznaju javnost i društvo kako lokalne zajednice mogu da, u ovom nesigurnom vremenu, probaju u svojim sredinama da sami doprinesu proizvodnji energije.
"One pokrivaju mali deo seoske potrošnje, ali će taj deo biti proizveden na bolji način - održiv i za životnu sredinu i za samu zajednicu. I treba ih posmatrati kao pokazni primer. U pitanju je po 14 monokristalnih panela snage 375 W po elektrani (ukupno 5,25 kW). Po specifikaciji izvođačke firme koja je napravila predračun, proivođač je Ulica Solar", kažu zadrugari.
S obzirom na način finansiranja, kroz donacije, da li se razmišljalo u pravcu ostvarivanja nekih drugih projekata, gde bi ulagači kao investitori imali pravo na udeo u vlasništvu?
"Za ovaj projekat nismo predvideli takvu mogućnost. U pitanju je donacijska kampanja u kojoj niko od donatora, uključujući i Elektropionir kao zadrugu, neće imati finansijske dobiti. Elektropionir u sledećim koracima planira i pokretanje drugačije vrste zadružnih elektrana, koje će se realizovati po principu zajedničkog ulaganja, u kojima će ulagači postati kooperanti zadruga", navode iz zadruge.