Nemačka pokušava da odgovori na smanjenje isporuka ruskog gasa oživljavanjem elektrana na ugalj i obezbeđivanjem finansiranja gasa za zimu, što bi po sadašnjim cenama koštalo oko 15 milijardi evra (15,8 milijardi dolara).
Ministar privrede Robert Habeck najavio je u nedelju paket dodatnih mera koje su uključivale i podsticaj industriji da smanji potrošnju. Vlada će takođe ponuditi dodatne kreditne linije državnog zajmodavca KfW-a kako bi osigurali količine gasa za skladišta.
Povratak postrojenjima koja spaljuju fosilna goriva, koja jako zagađuju, poslednji je znak da evropska klimatska borba ostaje u pozadini dok vlade osiguravaju dovoljne količine energije za nadolazeću potražnju tokom zime.
Opširnije
Cena gasa u Evropi raste kako Rusija smanjuje isporuku
Cene prirodnog gasa u Evropi skočile su nakon što je Rusija smanjila snabdevanja preko Severnog toka.
16.06.2022
Gazprom smanjio dotok gasa Italiji
Gazprom PJSC prekinuo je isporuku gasa prema Italiji, rekao je državni naftni gigant Eni SpA.
15.06.2022
Potpisan sporazum, Evropi gas iz Izraela i Egipta
Sporazum je deo napora Evrope da pokrije povećanu tražnju i smanji zavisnost od Rusije.
15.06.2022
Erdogan najavljuje ubrzanu proizvodnju gasa u Crnom moru
Nalazišta gasa na polju Sakarya pomogla bi Turskoj da razvije domaće energetske resurse.
14.06.2022
Kako je 'energetski šok' preokrenuo svetsku ekonomiju
Uprkos ulaganju u zelenu energiju, svet je i dalje zavisan od fosilnih goriva, što su pandemija i rat u Ukrajini potvrdili.
13.06.2022
"Sigurnost snabdevanja trenutno je garantovana, ali situacija je ozbiljna", rekao je Habeck u izjavi poslatoj e-poštom. "Potrošnja gasa mora dodatno da pada, a zauzvrat se mora skladištiti više gasa, inače će zima stvarno postati tesna."
Najveći evropski potrošači energije, poput Nemačke i Italije, od prošle nedelje dobijaju manje ruskog gasa, što je izazvalo zabrinutost zbog nestašice sredstva koje hrani njihovu industrijsku proizvodnju i kućne grejalice. Protok kroz gasovod Severni tok, ključni ruski koridor prema Evropi, smanjeni su za 60 odsto, a kompanije, uključujući Uniper SE, rekle su da dobijaju manje gasa nego što je ugovoreno sa ruskim dobavljačem.
Više gasa, molim
Nemačka će upravniku tržišta gasa Trading Hubu osigurati likvidnost koja mu je potrebna za kupovinu više gasa za punjenje skladišta. To je potrebno kako bi Nemačka postigla svoj cilj da skladišta budu 80 odsto puna do 1. oktobra i 90 odsto do 1. novembra.
Odmah nakon što je Rusija prošle nedelje prekinula protok kroz Severni tok 1, kupci gasa iz EU-a počeli su da crpe gas iz skladišta kako bi nadomestili nedostajuće tokove.
Nivo skladišta gasa u Nemačkoj porasle su na ukupno 56,7 odsto u subotu sa 56,3 odsto u petak, objavila je Federalna mrežna agencija na svojoj veb-stranici, ali su još uvek ispod proseka za ovo doba godine.
KfW-ov zajam biće osiguran garancijom vlade. Nemačka je već u martu zatražila od Trading Hub Europe kupovinu tečnog gasa za skladištenje. Kompanija, koju su osnovali operateri gasne mreže, kao što su Open Grid Europe i Gasunie, finansira se mrežnim naknadama koje plaćaju potrošači gasa u Nemačkoj.
Ministar stranke Zelenih takođe je rekao da će se zemlja više oslanjati na elektrane na ugalj za proizvodnju električne energije. Predlog zakona koji pruža pravnu osnovu prolazi kroz parlament i trebao bi stupiti na snagu brzo nakon rasprave u gornjem domu 8. jula.
"Korišćenje više uglja za proizvodnju energije je gorko, ali je u ovoj situaciji jednostavno potrebno smanjiti potrošnju gasa", rekao je. "Moramo i učinićemo sve što možemo da uskladištimo što više gasa na leto i jesen."
Siegfried Russwurm, predsednik nemačke industrijske lobističke grupe BDI, rekao je da bi trebalo da zemlja sada zaustavi proizvodnju električne energije na gas i odmah vrati elektrane na ugalj, u intervjuu za Funke Mediengruppe objavljenom u subotu. Uvoz električne energije iz susednih zemalja ima svoja ograničenja, rekao je.
Industrija će takođe morati da uštedi. Model aukcije počeće ovog leta kako bi se potrošači industrijskog gasa podstakli na uštedu goriva, koje se potom može staviti u skladište, rekao je Habeck, dodajući da je vlada spremna poduzeti dalje mere ako bude potrebno.
Državni krizni plan u tri faze trenutno je na prvoj. U najvišoj fazi, država bi preuzela kontrolu nad nemačkom distribucijom gasa.
"Nemačka će se već ovog leta suočiti s velikom nestašicom gasa, koja će se povećati tokom sledeće zime", rekao je Christoph Merkel, glavni direktor konsultantske kuće Merkel Energy. "Mere su u redu. Međutim, vrlo malo se raspravljalo o vanrednom stanju, iako je verovatnije da će uskoro stupiti na snagu."