Hrvatska kompanija Premifab u saradnji sa tamošnjim Geotehničkim fakultetom razvija inovativnu tehnologiju dorade destilacionog taloga u korisnu sirovinu za dalje proizvode. Oni svoju primenu mogu naći u građevinskoj industriji i niskogradnji u obliku aditiva za asfaltne baze i bitumenske paste. Takođe, mogu se koristiti i u industriji boja i lakova kao premaz za antikorozivnu zaštitu i kao aditiv za nitroboje.
''Nova rešenja za regeneraciju otpadnog mulja dodatno će smanjiti ukupnu količinu industrijskog otpada koji se stvara. Iz otpada će se stvoriti novi proizvod i time još jednom potvrditi kružni pristup u upravljanju opasnim otpadom'', poručio je Igor Podravac, direktor razvoja poslovanja Premifaba i jedan od suosnivača kompanije.
Geotehnički fakultet Univerziteta u Zagrebu i kompanija Premifab, održali su u četvrtak završnu konferenciju IRI2 projekta ''Razvoj nove tehnologije za učinkovitiju oporabu otapala i drugih vrsta opasnog otpada'', ukupne vrednosti veće od 1,76 miliona evra, od čega je polovina sredstava sufinansirana EU fondovima.
Opširnije
Kako inoviranje e-trgovine utiče na smanjenje otpada
Modna industrija je jedna od industrija koje najviše zagađuje planetu.
23.12.2023
Gips iz srpskih termoelektrana sve više završava u evropskim putevima
Gips koji kao otpad nastaje u Termoelektrani "Kostolac B" ne završava na deponijama, već se prodaje kao građevinski materijal.
21.12.2023
Siromašne zemlje plastika košta deset puta više nego bogate
Stvarna cena plastike po životnu sredinu, zdravlje i ekonomiju može biti čak 10 puta veća u zemljama sa niskim prihodima.
08.11.2023
Evo kako da vaše EV baterije ne završe na deponiji
Na koju vrstu proizvoda baterije za EV više liče - plastične kese ili akumulatore za tradicionalne automobile?
24.06.2023
Loše pruge i nedostatak regulative čine litijum za Srbiju vrlo opasnim
Kompanije se same regulišu ka EU standardima, jer domaća regulativa zaostaje
13.01.2023
''U šest godina našeg poslovanja preradili smo preko 10.000 tona opasnog otpada i vratili natrag u industriju više od 8.000 tona čistog proizvoda, a pritom omogućavamo da se izbegnu značajne količine štetnih emisija CO2. Održivo poslovanje uz očuvanje okoline nama je apsolutni prioritet i sad i u budućnosti'', istakao je Podravac.
Održiva privreda sa smanjenom emisijom gasova staklene bašte jedan je od ključnih ciljeva strategije Evropske unije za prilagođavanje klimatskim promenama s ciljem stvaranja otpornijeg društva i privrede. Hemijska industrija proizvodi značajnu količinu otpada pa se u Evropskoj uniji prema nekim procenama proizvede više od 55 miliona tona otpada, od čega šest miliona tona opasnog otpada. U Hrvatskoj, hemijska industrija proizvede oko 25.000 tona otpada, od čega 3.000 opasnog otpada od kojeg se više od pola može preraditi i ponovno iskoristiti.
Projekat ''Razvoj nove tehnologije za efikasniju preradu rastvarača i drugih vrsta opasnog otpada'' jedan je od 23 hrvatska projekta iz područja istraživanja, razvoja i inovacija koji su 2020. godine, usred pandemije, dobili ukupno gotovo milijardu kuna bespovratnih sredstava iz Evropske unije.