Industrijsko poverenje, parametar Evropske komisije (EK), ovog meseca palo je na najniži nivo u poslednjih 17 meseci, a strahovi od nestašice energije i neprekidnih poremećaja u lancu snabdevanja teško opterećuju sektor.
Od četiri velike ekonomije, samo su pokazatelji za Nemačku bili iznad regionalnih, a gledajući širu valutnu oblast od 19 zemalja, samo još tri zemlje – Austrija, Finska i Holandija – videle su menadžere optimističnije od proseka u evrozoni.
Dok su strahovi potrošača od inflacije i dalje povišeni, očekivanja prodajnih cena u kompanijama opala su ovog meseca. Proizvođači koji su od početka pandemije virusa korona dosledno predviđali rast cena, sada kažu da će se spustiti u narednih nekoliko meseci.
Opširnije
EU produžila ekonomske sankcije Rusiji za još šest meseci
Trenutno se sastoje od širokog spektra sektorskih mera.
26.07.2022
Rusija smanjuje protok gasa na Severnom toku na 20 odsto kapaciteta
Rusija ograničava protok prirodnog gasa na gasovodu Severni tok, samo nekoliko dana nakon što je veza vraćena iz održavanja.
25.07.2022
Evropa zabrinuta zbog gasa jer i dalje postoji rizik
Nivo isporuka gasovodom bi mogao da padne na 20 sa sadašnjih 40 odsto
23.07.2022
Dok je evrozona u drugom tromesečju porasla za neverovatnih 0,7 odsto, ekonomisti i tržišta strahuju da rastuća inflacija i mogući prekid ruske energije prete da odvedu region u recesiju. Kompanije već pate od poremećaja u snabdevanju koje su započele tokom pandemije i koje je pogoršao rat u Ukrajini.
Ti strahovi su evidentni u brojevima EK, koji su zasnovani na anketama po sektorima i zemljama. Na pitanje o preprekama za proizvodnju, menadžeri proizvodnje u dve trećine evrozone su kao glavne faktore koji utiču na njihovu sposobnost da rade punim kapacitetom naveli nedostatak potražnje i materijalne nestašice.
Posmatrajući trenutni izvoz, narudžbine se polako spuštaju sa godišnjeg maksimuma. Međutim, izgleda da se perspektiva industrije za prodaju u inostranstvu poboljšala kako je evro oslabio. Očekivanja za razvoj izvoznih porudžbina u naredna tri meseca – koja su naglo pala nakon što je Rusija napala Ukrajinu u februaru – skoro su na nivou dugogodišnjeg proseka u regionu.