Rusija ograničava protok prirodnog gasa na gasovodu Severni tok, samo nekoliko dana nakon što je veza zaustavljena zbog održavanja, dok zabrinutost Evrope raste zbog smanjenog snabdevanja ove zime.
PJSC Gazprom će smanjiti tok ka Nemačkoj na oko 20 odsto kapaciteta od 7 časova ujutru u sredu po moskovskom vremenu, navodi se u saopštenju ruskog gasnog giganta. Još jedna gasna turbina, ključna za snabdevanje, treba da ode na održavanje i da se povuče iz upotrebe, navode u kompaniji.
Isporuke iz Severnog toka tekle su sa oko 40 odsto kapaciteta, otkako se vratio sa 10-dnevnog održavanja 21. jula. To je otprilike isti nivo kao i pre radova.
Opširnije
Berlin ne veruje Moskvi, Nemačka priprema nove mere štednje
Ruski gas potekao je ponovo Severnim tokom 1 ka Nemačkoj posle desetodnevnog remonta, ali tamošnje vlasti ne odustaju od namere da smanje zavisnost od „nepouzdanog partnera“.
22.07.2022
Putin nagovestio da će Severni tok proraditi, ali pod uslovima
Ruski predsednik Vladimir Putin signalizirao je da će Evropa ponovo početi da dobija gas kroz ključni gasovod, ali je upozorio da će tokovi biti čvrsto obuzdani ako se ne reši spor oko rezervnih delova.
20.07.2022
Ruski mediji: Gazpromova turbina na putu za Evropu
Bliži se 21. jul, datum koji je najavljen kao zavšetak remonta na Severnom toku.
18.07.2022
Ovaj potez usledio je nakon upozorenja predsednika Vladimira Putina prošle nedelje da bi gas koji prolazi kroz Severni tok mogao dodatno da se smanji ako se nesporazum oko opreme ne razreši. To je još jedan udarac za izuzetno zategnuta energetska tržišta Evrope, gde cene gasa i dalje rastu, a vlade se spremaju za krizu tokom predstojeće grejne sezone.
Evropski referentni fjučersi su porasli čak 10 odsto na 176 evra po megavat-satu i trgovali su se po ceni od 174,50 evra do 16:55. po amsterdamskom vremenu.
Smanjenje protoka Severnog toka "nažalost se očekivalo" s obzirom na nedavne komentare Rusije, rekao je Tom Marzec-Manser, šef analitike gasa u ICIS-u. "Sada je ključno pitanje koliko će zapravo trajati ovo smanjenje na samo 20 odsto kapaciteta".
Moskva već mesecima ograničava isporuke gasa Evropskoj uniji, što prate optužbe da koristi energiju kao oružje, uz visoke regionalne tenzije nakon ruske invazije na Ukrajinu. Kremlj je odlučno odbacio takve optužbe.
EU se i dalje oslanja na ono malo gasa koje dobija iz Rusije da bi napunila zimske zalihe. Zabrinutost zbog nestašice gasa već se proširila na sva tržišta, a Evropska komisija poziva sve zemlje članice da štede gas bez obzira na to koliko zavise od Rusije.
Gazprom je prošlog meseca presekao snabdevanje Severnim tokom u dva koraka, navodeći kao razlog probleme sa turbinama na kompresorskoj stanici Portovaya u Rusiji, koja napaja vezu. Kompanija je saopštila da su ti problemi uzrokovani kašnjenjima u popravkama proizvođača turbina Siemens Energy AG - usred međunarodnih sankcija protiv Rusije - i gašenjem neke opreme po naredbama ruskih bezbednosnih regulatora.
Jedna zamenska turbina, koja je ranije bila zaglavljena u Kanadi zbog sankcija, mogla bi da pomogne u održavanju protoka Severnog toka na 40 odsto, rekao je Putin. Ostale turbine, koje su još uvek u Rusiji, moraju biti poslate na popravke da bi se dodatno povratilo snabdevanje. Ipak, nije jasno kada bi se to moglo dogoditi, ili da li je proces uopšte počeo.
Turbina iz Kanade je još uvek u Nemačkoj zbog kašnjenja u papirologiji, izvestio je u nedelju ruski list Komersant. Ako Gazprom obezbedi potrebne dokumente Siemens Energy-u, isporuka turbine bi mogla da se desi u narednih nekoliko dana, rekao je on.
Uprkos sukobu zbog turbine, Rusija nije zainteresovana za potpuni prekid isporuke gasa Evropi, izjavio je ranije u ponedeljak portparol Kremlja Dmitry Peskov.
Gazprom je ranije saopštio da je dobio neku papirologiju u vezi sa odloženom isporukom turbine za gasovod Severni tok, ali je dodao da i dalje ostaju neki dodatni problemi sa opremom.