Ruski predsednik Vladimir Putin signalizirao je da će Evropa ponovo početi da dobija gas kroz ključni gasovod, ali je upozorio da će tokovi biti čvrsto obuzdani, ako se ne reši spor oko rezervnih delova.
Evropa je obazriva i čeka da vidi da li će se tokovi gasa nastaviti u četvrtak, kada bi trebalo da se završi održavanje gasovoda Severni tok. Putin je do sada dao najjasniji signal da Moskva planira da ponovo pokrene bar neke tokove.
Ali ako deo gasovoda koji je zahvaćen sankcijama ne bude vraćen Rusiji, onda će prenos raditi sa samo 20 odsto kapaciteta već sledeće nedelje, pošto tada drugi deo koji je sada u Rusiji treba da ide na održavanje, rekao je Putin. Posle snažnih diplomatskih napora Nemačke, turbina je na putu kući iz Kanade.
Ruski gasni gigant Gazprom proglasio je višu silu za najmanje tri evropska kupca gasa zbog smanjenih isporuka u poslednji mesec dana.
19.07.2022
Autor: Jan Artiček
"Ako dođe još jedna, radiće dve. Ako ne, samo jedna, dakle 30 miliona kubnih metara će biti ispumpano dnevno", rekao je novinarima posle samita u Iranu kasno u utorak. Putin je rekao da želi turbinu nazad u Rusiji, zajedno sa svom papirologijom.
Cene gasa su se malo promenile.
U ovom trenutku najvećim gasovodom u Evropu ne teče gas zbog održavanja, baš kao što kontinent pokušava da napuni svoje skladište za zimu. Pre održavanja, gas je tekao sa oko 40 odsto kapaciteta.
Kompanija Gasprom je spreman da ponovo pokrene tokove, izvestio je Bloomberg u utorak, ali na nižem nivou, kažu ljudi upoznati sa situacijom. Na kraju krajeva, to je odluka za Kremlj.
Širom regiona, zvaničnici i preduzeća su bili na ivici oko toga da li će Rusija zaista ponovo otvoriti slavinu za Severni tok. Evropska unija radi na pretpostavci da će tokovi biti smanjeni i pokušava da pronađe načine za smanjenje potrošnje. Blok se suočava sa najgorom energetskom krizom u poslednjih nekoliko decenija, uz pretnju nestašice koja podriva evro i povećava rizike od recesije.
Vlade se utrkuju da obezbede alternativno snabdevanje nakon što je Rusija izvršila invaziju na Ukrajinu u februaru, što je izazvalo talas sankcija EU i povratnih mera Moskve. Zvaničnici su svesni da sat otkucava ka hladnijim mesecima, kada je evropska potražnja za gasom za grejanje velika.
"Šta će Gasprom da uradi sutra je vaša najbolja pretpostavka kao i naša“, rekao je portparol Evropske komisije Eric Mamer, misleći na ruskog državnog snabdevača. „Ono što je jasno jeste da kada pripremamo zimske planove za vanredne situacije, baziramo se na najgorem mogućem scenariju".
Čak i pre radova, Gasprom je smanjio isporuke kroz gasovod, navodeći tehničke probleme u posebnom objektu koji komprimuje gas za ovu vezu. Ranije ove godine kompanija je prekinula isporuke nekim zemljama EU zbog spora oko plata, a nedavno je proglasila višu silu za isporuke nekoliko evropskih kupaca.
U saradnji sa Lyubov Pronina, Anna Shiryaevskaya
Trenutno nema komentara za vest. Ostavite prvi komentar...
Novi gasni aranžman bio je tema nedavnog telefonskog razgovora Vučića i Putina, i mada tom prilikom predsednik nije ispregovarao nabavku gasa na duži rok, uspeo je da dogovori dodatne količine gasa za ovu zimu.
Dok cena izvorne kriptovalute ostaje težište u većini izveštaja o digitalnoj imovini, analitičari skreću pažnju na to da ovaj indikator nije jedini koji treba posmatrati.
Pritisak je naterao Visu i Mastercard da se ne predstavljaju više samo kao tradicionalne kompanije za naplatu naknada, već kao infrastruktura za sve vrste digitalnih transakcija.
Pokušaji hvatanja dna ili vrha tržišta vode do veće volatilnosti i emocionalnih odluka koje dugoročno smanjuju prinose. Istražili smo koje zamke donose svakodnevne prognoze koje susrećemo u medijima.
Unesite svoju imejl adresu na koju ćemo Vam poslati link za obnovu lozinke.
Premašen je maksimalan broj uređaja. Ako ste vlasnik naloga, kliknite na "Pošalji prijavu putem e-pošte" da biste primili e-poštu s linkom za prijavu. Pratite link i moći ćete da upravljate uređajima povezanim s vašim nalogom.
Trenutno nema komentara za vest. Ostavite prvi komentar...