Zaustavljanje isporuke ruskog gasa Evropskoj uniji (EU) moglo bi potencijalno da smanji njen BDP za čak 1,5 odsto ako naredna zima bude hladna i region ne preduzme preventivne mere za uštedu energije, prema novim procenama iz bloka.
Evropska komisija će upozoriti da bi, u slučaju prosečne zime, prekid isporuke gasa iz Moskve smanjio BDP za između 0,6 odsto i jedan odsto, navodi se u nacrtu dokumenta EU u koji je Bloomberg imao uvid.
Takođe planira niz preporuka državama članicama – uključujući smanjenje upotrebe grejanja i hlađenja i neke mere zasnovane na tržištu – kako bi se neutralisao uticaj mogućeg potpunog prekida od strane Rusije, njenog najvećeg izvora uvoza. Ta mere će biti dobrovoljne, a vladama će biti rečeno da u septembru prijave konkretne korake. Komisija će takođe sebi dati pravo da prinudno smanji potrošnju ako bude potrebno kasnije.
Opširnije
Dug evropskih energetskih firmi narastao na 1,7 biliona dolara
Dugove nagomilavaju kako bi pokrile troškove rastuže cene nafte i gasa.
18.07.2022
Nafta ispod 100 dolara, očekuje se da cene ostanu visoke
Cena nafte pada zbog straha od recesije.
13.07.2022
Svetska energetska kriza može postati gora, kaže energetska agencija
Međunarodna energetska agencija misli da će najgore tek doći
12.07.2022
"Koordinisani odgovor EU pre zime i solidarnost između država članica ograničio bi negativan uticaj na BDP i radna mesta zbog mogućeg velikog poremećaja", navodi komisija u nacrtu dokumenta "Uštedite gas za sigurnu zimu".
Rano preduzimanje mera za smanjenje tražnje u slučaju prosečne zime moglo bi da ograniči negativan uticaj prekida isporuke na BDP na 0,4 odsto, procenjuje se.
Najveći izazov za EU ove zime je da obezbedi dovoljne rezerve gasa da bi se prevazišla najveća potražnja za grejanjem i strujom. Dok su nivoi skladištenja u prošloj godini bili za 10 procentnih poena niži nego u periodu 2016 - 2018, trenutno su u skladu sa istorijskim prosekom, iznad 63 odsto, ili jednako 46 dana zimske potrošnje, prema dokumentu EU, koji bi još uvek mogao da se izmeni pre objavljivanja zakazanog za sredu.
EU je i dalje zabrinuta da će Rusija odlučiti da prekine snabdevanje EU kao odmazdu za više rundi sankcija. Trenutno je zatvoren gasovod Severni tok jedan radi održavanja. Gasovod je radio samo na oko 40 odsto kapaciteta pre nego što su popravke počele, a nije poznato u koje količine bi gasovod mogao da se nastavi da isporučuje kasnije ove nedelje.
Simulacije Komisije i operatera gasnih sistema pokazuju da bi prekid ruskog uvoza u julu značio da bi rezerve EU bile popunjene na 65-71 odsto početkom novembra, ispod ciljanih 80 odsto. To ukazuje na nedostatak od 30 milijardi kubnih metara gasa tokom zime pod normalnim vremenskim uslovima i kontinuirano povećanim snabdevanjem tečnim prirodnim gasom, što implicira veoma visok rizik da će skladišta ostati prazna u nekoliko zemalja članica u aprilu 2023. godine, pokazao je nacrt dokumenta.
"Pod pretpostavkom da međunarodna tržišta gasa ostanu nestabilna, popunjavanje skladišta u leto 2023. bilo bi veoma izazovno, a to bi zauzvrat smanjilo kapacitete za sledeću zimsku sezonu", rekla je komisija. "Nivoi punjenja skladišta u oktobru 2023. bili bi samo 41 odsto."
Ograničenja u isporukama iz Rusije uticala su na 12 zemalja članica i naterala Nemačku da podigne upozorenje o riziku od gasa prošlog meseca na drugi najviši nivo uzbune. Ukupni tokovi iz Rusije u junu bili su manji od 30 odsto proseka od 2016. do 2021. godine, navodi se u dokumentu.