Globalni pritisak na snabdevanje energijom koji je izazvao nestašice energije i doveo do rasta cena električne energije i goriva, mogao bi se pogoršati, smatra šef Međunarodne agencije za energiju (IEA).
"Svet nikada nije bio svedok tako velike energetske krize, koja je veoma složena", rekao je izvršni direktor IEA Fatih Birol u utorak na svetskom energetskom forumu u Sidneju. „Možda još nismo videli ono najgore - ovo utiče na ceo svet."
Ceo energetski sistem je u previranju nakon februarske invazije Rusije, u to vreme najvećeg izvoznika nafte i prirodnog gasa i glavnog energetskog igrača, na Ukrajinu, rekao je Birol. Rastuće cene podižu troškove punjenja rezervoara za gas, grejanja domova i napajanja industrije širom sveta, povećavajući inflatorne pritiske i dovodeći do smrtonosnih protesta od Afrike do Šri Lanke.
Opširnije
EPS nije podneo zahtev za poskupljenje, ministarstvo za povećanje
Od početka godine sektor energetike je na udaru jer je snabdevanje energentima otežano, a cene na tržištima neprestano rastu.
09.07.2022
Kina i Indija od Rusije pazarile energente za 24 milijarde dolara
U samo tri meseca od početka rata u Ukrajini
06.07.2022
Uvoz uglja sliva se u Evropu, gladnu energije iz celog sveta
Povećanje uvoza napravilo gužvu u najvećim lukama.
05.07.2022
Poput naftne krize sedamdesetih, koja je izazvala ogroman napredak u efikasnosti goriva i bum nuklearne energije, svet bi mogao videti brže usvajanje vladinih politika koje ubrzavaju prelazak na čistiju energiju, rekao je Birol. U međuvremenu, sigurnost snabdevanja naftom i gasom će i dalje predstavljati izazov za Evropu, ali i za druge regione, rekao je on.
BCOMPE:IND
BBG Petroleum
202,7919 USD
-2,8046 -1,36%
cena na otvaranju
204,5591
prethodna cena na zatvaranju
205,5965
ovogodišnja zarada
57,12388%
dnevni raspon
202,07 - 204,56
raspon u 52 nedelje
103,22 - 237,49
„Ova zima u Evropi biće veoma, veoma teška“, rekao je Birol. "Ovo je velika briga i to može imati ozbiljne implikacije na svetsku ekonomiju".
SAD i saveznici izazivaju predsednika Vladimira Putina zbog rata u Ukrajini dok traže alternativu za ruski izvoz, čime se istakla potreba da se smanji zavisnost od fosilnih goriva, rekla je američka sekretarka za energetiku Jennifer Granholm na istom forumu.
"Naš prelazak na čistu energiju na svetskom nivou mogao bi da bude najveći mirovni plan", rekla je ona. "Želimo i moramo da pređemo na čištu energiju."
Nacije treba da se čuvaju od oslanjanja na jednog dominantnog snabdevača energijom - Rusiju, već na drugog dominantnog u prelasku na čistu energiju, rekla je Granholm.
"Kina ima veliki deo tehnologije i lanaca snabdevanja, a to bi nas moglo učiniti ranjivim ako ne razvijemo sopstvene lance snabdevanja", rekla je ona.
Kina kontroliše oko 80 odsto svetskih lanaca snabdevanja solarnom energijom. Očekuje se da poraste na 95 odsto do 2025, prema IEA. Kina dominira većim delom sektora litijum-jonskih baterija, ključni je proizvođač vetroturbina i nastoji da brzo izgradi kapacitet u tehnologiji čistog vodonika.
"Ograničavanje uvoza proizvoda iz kineskog regiona Xinjiang od strane SAD i dugo razmatrani porez u Evropi na uvoz robe napravljene od energije sa visokim sadržajem ugljenika, mogli bi da pomognu u diverzifikaciji lanca snabdevanja solarnom energijom otvaranjem za proizvođače kao što su Indija", rekao je na konferenciji.Martin Green, profesor na Univerzitetu Novog Južnog Velsa.
"Izgradnjom otpornih lanaca snabdevanja čistom energijom možemo da zaštitimo naše ekonomije od šokova sledeće krize", rekao je australijski ministar za klimatske promene i energetiku Chris Bowen u govoru na forumu. "Nema vremena za gubljenje."