Evropski potrošači uglja teže da umesto ruskih pošiljki nadomeste uvoz iz drugih delova sveta, što je povećalo uvoz u ključno čvorište za više od trećine i pomoglo da se popune ozbiljno iscrpljene zalihe.
Ugalj se slio u region Antverpen-Roterdam-Amsterdam (ARA) - ogromno transportno čvorište za energiju i robu - u prvoj polovini ove godine, a uvoz je porastao za 35 odsto na 26,9 miliona tona u poređenju sa istim periodom prošle godine, prema podacima Kplera.
To je pomoglo ARA da se zalihe uglja udvostruče na skoro 6,6 miliona tona, koje su pale na petogodišnji minimum u prvom kvartalu. Zalihe su sada blizu rekordnih nivoa viđenih u 2019., prema Kpleru. S druge strane, poplava uvoza doprinosi velikim zagušenjima u lukama.
Opširnije
EPS potpisao ugovor sa Bugarskom o najvećoj isporuci uglja ove godine
EPS će uvesti 1,75 miliona tona lignita, što je zasad najveća dogovorena količina za uvoz.
22.06.2022
Nemačka planira da se više oslanja na stare elektrane na ugalj
Nivoi u skladištima gasa u Nemačkoj porasli su na 56,7 odsto.
20.06.2022
Više cene uglja odvratile BHP od zatvaranja rudnika
BHP je preokrenula plan za izlazak iz termalnog uglja, nakon što su porast cena učinio imovinu vrednijom.
16.06.2022
Isporuke rastu dok se region bori da izbegne kupovinu od Rusije nakon invazije Moskve na Ukrajinu, rekao je Matthew Boyle, vodeći analitičar za suve rasute terete, gas i LNG u Kpler Insight. U popunjavanju praznine pomaže više uglja iz SAD, Kolumbije i Australije - zemalja koje imaju tendenciju da proizvode kvalitetniji ili materijal visoke kalorične vrednosti koji oslobađa više toplote i energije kada se sagori.
Konkurencija za ugalj, za koji se smatralo da je prošlost, eskalira kako proizvođači električne energije širom Azije i Evrope nastoje da obezbede dodatne isporuke usred energetske krize. Nemačka i Austrija oživljavaju elektrane na ugalj, koje su bile van upotrebe, kao odgovor na ograničenja isporuke gasa iz Rusije, dok Japan i Južna Koreja prave zalihe goriva uoči toplijeg letnjeg vremena.
Sve veća svetska nestašica goriva dovela je do poskupljenja, a evropski referentni fjučers uglja za godinu dana unapred dostigao je rekord u junu.
Australijski izvoznici, uključujući kompaniju Whitehaven Coal Ltd. iz Sidneja, imali su zahteve za snabdevanje od evropskih zemalja, uključujući Poljsku, a kompanija je ranije ponudila 70.000 tona uglja u vladinom paketu pomoći koji je poslat Ukrajini.
Ogromne razlike između evropskih i australijskih cena omogućile su trgovcima da šalju terete iz azijsko-pacifičkog regiona, čak i nakon što se uzmu u obzir visoki troškovi isporuke za duže putovanje. Jedan deo indonežanskog ugalja lošeg kvaliteta takođe je stigao u Evropu, iako je Kpler rekao da su verovatno pomešani sa američkim materijalom sa većom kalorijskom vrednošću.
Veliki priliv pošiljki uglja pogoršava zastoj u lukama.
"Vidimo veoma veliku gužvu u glavnim evropskim lukama", rekao je Abhinav Gupta, analitičar za suvo rasute transporte u Braemaru. Broj brodova za rasuti teret koji čekaju na sidru popeo se na 71 oblasti kod Antverpena, Roterdama i Amsterdama od 29. juna, što je trostruko više od petogodišnjeg proseka od 24 broda za ovo doba godine.
Trenutno vreme čekanja za brodove za ugalj iznosi oko 10 dana, prema Kpleru, koji je rekao da su niski vodostaji na Rajni takođe doprineli kašnjenju. Očekuje se da će se to poboljšati do sredine jula.
Terminali za ugalj su trenutno u punom kapacitetu skladištenja, a transport velikih količina goriva u unutrašnjost postao je izazov u poslednjih nekoliko nedelja, saopštila je luka u Roterdamu. Situaciju je zakomplikovala nestašica barži, rečeno je, jer su mnoga plovila povezana sa ukrajinskim izvozom rude gvožđa i žitarica.