BHP grupa je preokrenula plan za izlazak iz termalnog uglja, nakon što je porast cena te sirovine učinio imovinu vrednijom, a promena u stavovima investitora smanjila je pritisak na kompaniju da prestane da iskopava najprljavije gorivo.
Najveće svetske kompanije za resurse i njihovi akcionari godinama se bore sa pitanjem da li da izađu iz poslovanja sa fosilnim gorivima. BHP je već rasprodao veliki rudnik uglja u Kolumbiji, a njegov najveći rival Rio Tinto potpuno je napustio ugalj pre mnogo godina, dok glavni otpremnik Glencore kaže da će zadržati svoje rudnike sve dok im ne ponestane uglja, negde pre 2050. godine.
Sada investitori postaju oprezniji u pogledu neželjenih posledica povlačenja, posebno jer trenutne visoke cene energije čine taj sektor unosnim poslom, što znači da bi proizvodnja uglja mogla da traje duže. Anglo American je prošle godine premestio svoje južnoafričke rudnike uglja u novu kompaniju koja je odmah objavila da planira da poveća proizvodnju.
Kao rezultat toga, pritisak investitora fokusiranih na ESG (skraćenica za životnu sredinu, društvo i upravljanje) da brzo prodaju imovinu uglja zamenjen je pozivima glavnim proizvođačima ove robe da se usredsrede na odgovorno i ubrzano zatvaranje rudnika.
"Neulaganje u imovinu kao alata za smanjenje ugljenika i izbegavanje odgovornog zatvaranja nije prihvatljivo", rekla je u saopštenju Harriet Kater iz Australijskog centra za korporativnu odgovornost.
Naime, i BHP će nastojati da produži radni vek rudnika do kraja decenije. Kompanija je rekla da će sarađivati sa lokalnom zajednicom tokom narednih osam godina na planu zatvaranja.
Dok je kompanija pokušavala da proda rudnik, iznenadila je investitore prijavom za produženje eksploatacije do 2045. godine, što je izazvalo zabrinutost da bi potencijalni kupac mogao da održi rad rudnika do tada.
Potez BHP-a da izađe iz posla zakomplikovao je skok cena, azijski referentni ugalj u Njukaslu napredovao je na rekordno visok nivo prošlog meseca. BHP je Glencoreu prodao svoj udeo u rudniku uglja Cerrejon pre nego što su cene porasle, što je s obzirom na strukturu ugovora značilo da je Glecnore dobio imovinu gotovo besplatno.
Sam Glencore je na putu da ostvari rekordan profit od svog poslovanja sa ugljem ove godine i mogao bi da pretekne Rio Tinto i postane drugi najprofitabilniji rudar na svetu. Ta kompanija je ove godine bila prinuđena da ponovo otvori debatu o svojoj strategiji za ugalj, jer su neki investitori tražili više detalja o planu za gašenje rudnika uglja. Međutim, plan je i dalje dobio podršku 76 odsto investitora tokom glasanja u aprilu.
BHP nastoji da se oslobodi imovine fosilnih goriva, jer izvršni direktor Mike Henry fokusira kompaniju na rudu gvožđa, inače najprofitabilniji sektor, kao i na metale u vezi sa energetskom tranzicijom, uključujući bakar i nikl.