Belgijski proizvođač piva Delirium Tremens suočava se sa realnim rizikom da zaustavi proizvodnju prvi put u više od jednog veka, jer energetska kriza u Evropi širi neočekivane efekte širom regiona.
Od nemačkog paradajza do švedskog hleba, pritisak Rusije na snabdevanje gasom počinje da pogađa sektore daleko izvan komunalnih i energetski intenzivnih industrija. Prelivanje na snabdevanje hranom i pićem će se verovatno intenzivirati kako temperature budu padale i domaćinstvima bude prekopotrebno grejanje, primoravajući preduzeća i potrošače na teške odluke.
Pivara Huighe, koja se nalazi u belgijskom selu Melle, razmišljala je o zatvaranju proizvodnje zbog 13-strukog porasta cene tečnog ugljen-dioksida, koji koristi za pravljenje mehurića piva. Nada se da će sud, za koji se očekuje da će doneti odluku u sredu, osujetiti višu silu svog dobavljača.
"Imam dovoljno ugljen-dioksida da mi izdrži do utorka", rekao je Alain De Laet, vlasnik porodične kompanije, telefonom prošle nedelje dok je tražio alternativu u poslednjem trenutku. "Možda ću morati da zaustavim proizvodnju dok ne nađem plan B, što bi bilo prvi put od 1906."
Evropska unija pokušava da zaustavi krizu izazvanu ruskim rezovima gasa, koji je prošle godine obezbedio oko 40 odsto potražnje bloka za gorivom. Predsednica Komisije Ursula von der Leyen u sredu će predložiti obavezni cilj za smanjenje potrošnje električne energije - korak ka racionalizaciji - zajedno sa merama za usmeravanje profita energetskih kompanija potrošačima u nevolji.
Nevolje belgijske pivare izazvao je niz nesreća koje ilustruju koliko je evropska ekonomija međusobno povezana. Norveški gigant za proizvodnju đubriva Yara International ASA zaustavio je proizvodnju amonijaka u fabrici u Holandiji. To je zauzvrat pogodilo Huygheovog dobavljača Nippon Gases, koji je za ugljen-dioksid tražio 3.350 evra (3.398 dolara) po toni umesto 250 evra ranije.
"Trenutno vođenje proizvodnje na bazi gasa u Evropi nije isplativo", rekla je putem e-pošte Tiffanie Stephani, Yara potpredsednica za odnose sa evropskim vladama. "Nastavljamo da pratimo situaciju i prilagođavamo našu proizvodnju."
Nipon je odbio da komentariše, pozivajući se na sudski spor koji je u toku.
Huyghe nije sam. Carlsberg A/S je rekao da će možda morati da znatno smanji ili zaustavi proizvodnju piva u Poljskoj zbog nedostatka tečnog ugljen-dioksida. Nekoliko drugih belgijskih pivara takođe je pogođeno ovim problemom, a zabrinutost zbog zaraze raste.
"Pre nekoliko meseci, industrija je radila kao švajcarski sat", rekao je Krishan Maudgal, šef Belgijskog udruženja pivara. "Zbog nove situacije sa rastućim cenama gasa, kaskadno se spustio niz lanac."
Amonijak, koji se proizvodi pomoću prirodnog gasa, teško je pogođen skokom cena izazvanim potezom Rusije da smanji isporuke gasa kao odmazdu zbog sankcija zbog invazije na Ukrajinu. Talas zatvaranja je ostavio najmanje polovinu kapaciteta u regionu van mreže, stvarajući nezgodan položaj za đubrivo, ali i ugljen-dioksid – nusprodukt procesa.
Ugljen-dioksid je vitalni deo prehrambene industrije. Koristi se za omamljivanje stoke za klanje, kao i za pakovanje kako bi se produžio rok trajanja i za suvi led kako bi se predmeti zamrznuli tokom transporta.
Britanski servis za kupovinu namirnica na mreži Ocado Group Plc saopštio je u utorak da će povećani troškovi za sirovine poput suvog leda i energije verovatno uticati na profit u četvrtom kvartalu, dok će kupci stisnuti svoje novčanike. Kombinacija signalizira koliko će kompanijama biti teško da prebace veće troškove dok se domaćinstva bore da zadovolje osnovne potrebe.
Za Vittenberg Gemuese GmbH, prekid proizvodnje amonijaka je takođe značio gubitak grejanja i tople vode potrebnih za rad njegovih staklenika.
Nemački uzgajivač paradajza, jagoda i paprike oslanja se na SKW Piesteritz GmbH za toplotu, kao i za ugljen-dioksid, ali je ostao na cedilu kada je najveći nemački proizvođač amonijaka i uree zaustavio proizvodnju prošle nedelje.
"Bez grejanja ovde ništa ne funkcioniše", rekao je Kevin van IJperen , menadžer objekta, koji je skoro tri puta veći od Pentagona. "I dalje smo imali sreće jer su temperature prošle nedelje bile blage. Da se ovo dogodilo kasnije tokom godine, imali bismo ogromne gubitke."
Prekid u SKW-u, koji je u pregovorima o vladinoj pomoći, predstavlja i druge rizike za nemačku ekonomiju. Kompanija pokriva oko 40 odsto nemačke potražnje za AdBlue, aditivom koji se koristi da izduvni gasovi dizel-vozila budu manje štetni. Nestašica bi mogla da izbaci teretne kamione sa puta.
U Švedskoj, Pagen, jedna od najvećih pekara u zemlji, pridružila se drugim proizvođačima hrane kako bi upozorila na rizike za snabdevanje hranom zbog porasta troškova energije i rizika od nestanka struje.
Prekid struje od jedne sekunde u junu uticao je na Pagenovu proizvodnju četiri nedelje. Šef odeljenja za komunikacije i održivost Berith Apelgren rekao je lokalnim medijima da, ako se prekidi rada budu ponavljali, to bi bilo zapanjujuće.