Rast berzanskih indeksa u Adria regionu nastaviće se do kraja godine, čemu će najpre doprineti jaki makroekonomski pokazatelji koji su prisutni u najvećem delu regiona, kažu analitičari Bloomberg Adrije.
Tempo rasta bi do kraja godine ipak mogao da uspori, a tu se najpre misli na Hrvatsku i Severnu Makedonije, gde su valuacije povišene, dodaju analitičari u svojoj najnovijoj analizi kretanja na tržištu akcija i obveznica.
Rezultati kompanija bi, prema njihovim projekcijama, u trećem kvartalu mogli da budu bolji od prošlogodišnjih, što bi moglo da pogura rast indeksa. Celu analizu možete pročitati OVDE.
Opširnije
Korporativne obveznice u Hrvatskoj: Ini i Atlanticu upala sekira u med
Kompanije su emitovale petogodišnje obveznice uz kamatne stope od samo 0,875 odsto, a uštede se u odnosu na sadašnje uslove penju na desetine miliona evra.
10.10.2024
Otkup sopstvenih akcija nije u modi na Beogradskoj berzi
Kompanija čijim se akcijama trguje na berzi najčešće kupuje sopstvene akcije kako bi ih kasnije poništila ili pretvorila u deonice bez glasačkih prava i prava na dividendu.
18.09.2024
Kotiranje na dve berze - veća vidljivost, ali i troškovi i regulacija
Prema nezvaničnim saznanjima, akcijama hrvatskog Studenca uskoro će početi da se trguje na Zagrebačkoj i Varšavskoj berzi.
17.10.2024
IPO potencijal u Adria regionu: tako to biva kad se previše sniva
Ako kompanije već razmišljaju o berzanskom debiju, retko se odlučuju za domaće berze.
16.10.2024
Na tržištu obveznica prinosi bi mogli dalje da padnu, što i nije iznenađujuće jer takva kretanja vidimo još od polovine godine, kada su centralne banke krenule u popuštanja svojih monetarnih politika. Kako je Srbija nedavno dobila investicioni rang kreditnog rejtinga, očekuje se da će i druge dve velike agencije za kreditni rejting uskoro dati slične ocene srpskoj privredi, kažu analitičari.
Dosadašnja kretanja
Akcije
Indeksi u Adria regionu dosad su rasli, i to brže od indeksa iz srednje i istočne Evrope. Jedini izuzetak ovde je BIRS, koji pokazuje da postoje strahovi od precenjenosti.
Najveći rast od početka godine beleže indeksi MBI10 i Belex15, koji su rasli 43 i 30,5 odsto, a sledi SBITOP sa 28 procenata rasta. Čak je i indeks SASX10, koji je od početka godine beležio pad, sada preokrenuo trend i zahvaljujući Tvornici Cementa Kakani uspeo da pređe u zeleno.
Dva pokušaja konsolidacije, u Severnoj Makedoniji (Stopanska Bitola) i u Srbiji (Messer Tehnogas), pogurala su rast indeksa kroz uvećanu tražnju za akcijama tih kompanija. CROBEX10 je rastao najpre zahvaljujući Končar Grupi i kompaniji Končar Distributivni i Specijalni Transformatori. Ovde je ključni faktor tražnja za proizvodima i tehnologijama koje su potrebne za zelenu tranziciju, kažu analitičari.
Indeksi u Bosni i Hercegovini su već dugo precenjeni, što i pokazuje njihov slabiji učinak. S druge strane, SBITOP i Belex15 su i dalje potcenjeni, a njihovi pokazatelji P/E i P/S i dalje su ispod proseka regiona, kažu analitičari.
Obveznice
Zajedno sa padom kamata i usporavanjem inflacije, pali su i prinosi na obveznice i oni su se stabilizovali u drugoj polovini godine.
Već najava i očekivanja da će Srbija dobiti investicioni rang kreditnog rejtinga doprineli su padu kamata na srpski dug, a pored toga što je prinos na desetogodišnji dug pao za oko 60 baznih poena, blago se smanjila i razlika u prinosima u odnosu na nemački referentni dug. Srpske obveznice već se prodaju uz manju kamatu u odnosu na rumunske, iako je Rumunija već članica Evropske unije.
Prema tom kriterijumu, Slovenija i Hrvatska sada mogu da se uporede sa Španijom u pogledu prinosa na dužničke hartije od vrednosti, a spredovi polako idu ka nivoima na kojima se nalazi Portugalija, zaključuju analitičari.