Sektor maloprodaje u Adria regionu se oporavlja ove godine, nakon slabijih rezultata u 2023. usled visoke inflacije i neizvesnosti koje su narušile raspoloženje potrošača. Očekivanja analitičara u pogledu budućeg potencijala su optimistična, a razlog za to, između ostalog, daje i ulazak novih igrača na regionalno tržište, naročito na tržišta zemalja koje nisu članice Evropske unije (EU).
Kako inflacija usporava, poboljšava se raspoloženje potrošača, što pruža podršku rastu trgovine na malo. Pozitivan doprinos daju realni rast plata i veća stopa zaposlenosti. Nivoi potrošnje koji su i dalje niži u odnosu na EU sugerišu da postoji prostor za dalje poboljšanje, ali će ono pre svega zavisiti od kupovne moći, odnosno rasta samih privreda i produktivnosti, napominje analitički tim Bloomberg Adrije u svom novom izveštaju.
Celu analizu o maloprodaji možete pročitati OVDE.
Opširnije
Maloprodaja rasla i u maju, ali ne dvocifrenom stopom
Realni promet (onaj u stalnim cenama) u srpskoj maloprodaji u maju je porastao za 6,6 odsto u odnosu na isti mesec 2023.
28.06.2024
Za prodavce klima-uređaja u Srbiji ovo je najbolje leto dosad
Prodaja klima-uređaja porasla je u odnosu na prošlu godinu od 70 do 1.205 odsto, u zavisnosti od prodavca.
19.07.2024
Sve više ritejl parkova u Srbiji niče pored auto-puteva
Rast sektora građevinske industrije u Srbiji, precizije niskogradnje, za sobom je povukao ekspanziju otvaranja ritejl parkova.
04.06.2024
Carrefour za BBA o dolasku u Srbiju: Otvaramo 10 novih zemalja do 2026.
Maloprodajni sektor bi mogao da se proširi, dok inflacija u zemlji popušta, a promet u trgovini na malo se oporavlja proteklih godinu dana.
06.06.2024
Zašto u Srbiji ne padaju cene hrane?
Kada ćemo osetiti poboljšanje, zavisi od potreba i plata svakoga od nas pojedinačno, odgovorila je guverner Jorgovanka Tabaković.
23.05.2024
Lidl Srbija počeo da uvodi samouslužne i ekspresne kase
Trgovinski lanci u Srbiji uvode samouslužne kase usled zamaha digitalizacije i pojačanog pritiska zbog manjka radne snage.
15.05.2024
Broj svinja 20 odsto manji za godinu, cene mesa za toliko veće
Cena svinjskog mesa u Srbiji prošle godine beležila je gotovo konstantan rast, prkoseći načelno padajućoj tendenciji inflacije.
19.02.2024
BiH najviše odskočila
U Srbiji je 2024. godina donela brz oporavak trgovine na malo. Plate su u prvih pet meseci 2024. realno porasle za oko 10 odsto međugodišnje, a penzije za oko 16 odsto (u periodu od 24. maja), dok je priliv doznaka ostao stabilan. Obim novoodobrenih gotovinskih kredita porastao je za 52 odsto, što takođe ide u prilog sve većoj potrošnji.
Analitičari BBA ističu da je Bosna i Hercegovina (BiH) imala najintenzivniju tendenciju rasta. Do toga je došlo nakon što je nivo potrošnje u zemlji u 2023. bio znatno manji u poređenju sa ostatkom regiona - realna individualna potrošnja lane je iznosila 44 odsto proseka EU, što je otprilike upola manje u poređenju sa slovenačkih 87 odsto.
"Osim niske baze i usporavanja inflacije, snažan realni rast zarada (za oko šest odsto međugodišnje u 2023. i osam odsto od januara do aprila 2024) i doznaka (lični transferi su skočili za osam odsto u prvom kvartalu 2024) takođe su stvorili uslove za povećanje potrošnje", navode.
U Hrvatskoj, slično Srbiji, vidi se sporija uzlazna tendencija. Sem realnog rasta plata (za oko 11 odsto međugodišnje u prvih pet meseci ove godine) i bolje situacije na tržištu rada (registrovana stopa nezaposlenosti u junu je dostigla istorijski minimum na 4,7 odsto), Hrvatskoj u prilog ide i jaka turistička sezona.
S druge strane, Slovenija i Severna Makedonija znale su i za bolje dane. U Sloveniji je trgovina na malo nastavila realno da pada, ali sporije nego u 2023. "Iako plate rastu i u Sloveniji, tempo je znatno ispod ostatka regiona (realni rast je oko jedan odsto međugodišnje za prvih pet meseci 2024). Ali Slovenija ima, uopšteno gledano, jaču polaznu tačku - stabilno i zategnuto tržište rada godinama, relativno veće plate i nivo potrošnje - tako da postoji uži prostor za poboljšanje."
U Severnoj Makedoniji se vidi rast maloprodaje, ali brojevi iz 2024. i dalje su slabi - tek malo bolji u odnosu na prošlu godinu. Kako navode analitičari BBA, država je zabeležila visok realan rast plata u periodu januar-maj (11 odsto u poređenju s istim periodom prošle godine), ali se potencijal potrošnje nije prelio na maloprodaju.
"Glavna prepreka bila je manja sklonost potrošača ka trošenju. Visoka inflacija je imala jak uticaj na potrošače u Severnoj Makedoniji, budući da su cene hrane porasle 2022. i 2023. godine, a oko 37 odsto potrošačke korpe odnosi se na hranu", kaže se u izveštaju.
Predviđanja za maloprodaju u regionu
U narednom periodu analitičari očekuju dalji napredak u trgovini na malo. "Zemlje Adria regiona će nastaviti da rastu u pogledu bruto domaćeg proizvoda (BDP) i davaće podršku sveukupnim pokretačima maloprodaje. Vidimo da će fundamenti potrošnje nastaviti da jačaju i da će se raspoloženje dalje oporavljati. Tržišta trgovine na malo daju pozitivne signale i u pogledu planiranih ulazaka novih maloprodavaca."
Takođe, predviđa se nastavak rasta plata do kraja godine, kao i njihov sporiji tempo rasta u 2025. Plate su, napominje se u izveštaju, glavni pokretač koji određuje dinamiku maloprodaje - direktno kroz usmeravanje povećanog prihoda u veću potrošnju, ali i indirektno jer kako plate rastu, tako se povećava i potencijal za podizanje duga ili kupovinu na rate.
Kada je reč o tržištu rada, analitički tim BBA podseća da rast broja zaposlenih povećava masu zarada i posledično podržava potrošnju - posebno u Srbiji, Severnoj Makedoniji i BiH, gde je i dalje viša stopa nezaposlenosti.
"Raspoloženje potrošača se oporavlja, što ukazuje na to da su oni spremni da troše više. Smanjenje visokih inflatornih pritisaka (naročito u segmentu hrane) uz rastuće plate omogućava da raspoloženje nastavi da raste i podržava dalju trgovinu. Očekujemo da će se poboljšanje raspoloženja intenzivnije preslikati na diskrecione segmente potrošnje, imajući u vidu da su oni volatilniji i osetljiviji na ponašanje potrošača", kažu analitičari.
Ulazak novih igrača u maloprodajni sektor podstiče potrošnju kroz ponudu šireg spektra proizvoda, ali i poboljšanjem cenovne konkurentnosti. Lidl ulazi u BiH i Severnu Makedoniju (već su u procesu izgradnje logističkih centara), Conad je najavio ulazak u Severnu Makedoniju, dok se u Srbiji očekuje dolazak Carrefoura i Eurospina, podsećaju analitičari.