Iako je zlato poslednjih godina izgubilo zamah, ove godine je zabeležilo rast od oko 25 odsto. Razlozi ovogodišnjeg rasta uglavnom su geopolitičke napetosti i zabrinutost oko imovine denominovane u dolarima - američka valuta je imala prilično lošu godinu. To je izazvalo navalu na takozvana sigurna utočišta, u koja spada i zlato.
Međutim, ovaj plemeniti metal u poslednje vreme gubi zamah, prema Bloombergu, uglavnom zbog opreza investitora koji čekaju jasniju sliku pregovora između Vašingtona i niza trgovinskih partnera, zatim zbog kretanja ka snižavanju američkih kamatnih stopa i jasnijeg uticaja američkih carina na globalnu privredu.
"Makroekonomske napetosti i promene monetarne politike doprinele su povećanoj potražnji za zlatom među investitorima i centralnim bankama. Centralne banke su 2024. nastavile da kupuju zlato, a početkom 2025. uočeno je blago usporavanje. Prvu polovinu ove godine obeležio je intenzivan rast vrednosti zlata", objašnjavaju analitičari Bloomberg Adrije ovogodišnje tendencije na tržištu zlata u analizi koju možete preuzeti OVDE.
Opširnije

Munjevit rast - kineski obveznički ETF-ovi premašili 50 milijardi dolara
Zašto kineski investitori sve više kupuju ETF-ove koji prate obveznice?
21.07.2025

Zašto je nemoguće ponoviti uspeh Warrena Buffetta u današnjem svetu investiranja
Uspeh 'proroka iz Omahe', kako nazivaju Buffetta, teško da iko može da ponovi, a fenomen 'novog Buffetta' već poprima mitski status u investitorskoj zajednici.
21.07.2025

Rast akcija se nastavlja, dolar blago oslabio
Svetski rast akcija dobio je novi zamah zahvaljujući snažnim ekonomskim podacima koji su ublažili zabrinutost za zdravlje američke privrede.
18.07.2025

Analiza BBA: Geopolitički rizici i tržišna neravnoteža oblikuju cene nafte i gasa
Tržište nafte od početka godine bilo je izuzetno nestabilno
16.07.2025
Cena zlata je u prvom tromesečju premašila 3.000 dolara, a u drugom tromesečju je dostigla rekord, više od 3.400 dolara po unci. Vrednost zlata porasla je za oko 25 odsto ove godine.
"Iako je zlato zadržalo uzlazni trend, kretanje cena pokazalo je periode volatilnosti, posebno u trenucima pojačanih geopolitičkih napetosti i promena u trgovinskoj politici", objašnjavaju analitičari.
Povratak Donalda Trumpa doveo je do niza carinskih pretnji i političkih previranja. "Ove najave su povećale neizvesnost na globalnim tržištima i izazvale jaču potražnju za zlatom, što je dodatno podiglo cenu i pojačalo osećaj neizvesnosti na tržištima."
Bloomberg
Zlato trenutno na 3.388 dolara po unci
Cena zlata je blago porasla krajem prošloe nedelje jer su investitori procenjivali mogućnosti smanjenja kamatnih stopa od Feda, nakon što su solidni podaci o zaposlenosti i maloprodaji u SAD ublažili zabrinutost oko najveće svetske privrede. Prošle nedelje su objavljeni i podaci o inflaciji koji su bili neočekivano niži.
Krajem nedelje, uncom zlata trgovalo se po ceni od oko 3.350 dolara, što je gotovo nepromenjeno u odnosu na prethodnu nedelju. Tržišta će sada pomno pratiti ishod sastanka Feda kasnije ovog meseca, kako bi dobila jasniju sliku o smeru njihove politike. Zlato je obično u nepovoljnom položaju u okruženju visokih kamatnih stopa jer ne donosi kamate, navodi Bloomberg.
U međuvremenu, cene srebra nedavno su porasle, približavajući se četrnaestogodišnjem vrhuncu. Rast podstiču investitori koji traže alternative zlatu, koje je blizu rekordnih nivoa, te rizik od dodatnih američkih carina na metal, što bi još više ograničilo fizičku ponudu.
GOLDS:COM
GOLD SPOT $/OZ
3.388,64 USD
-8,4119999999998 -0,25%
cena na otvaranju
3.397,64
prethodna cena na zatvaranju
3.397,047
ovogodišnja zarada
29,030672509049%
dnevni raspon
3.383,37 - 3.402,82
raspon u 52 nedelje
2.353,24 - 3.500,10
Kakva su predviđanja
Analitičari Bloomberg Adrije očekuju da će zlato nastaviti da raste u drugoj polovini 2025. godine, jer trajna neizvesnost povećava potražnju za sigurnom imovinom i jača interesovanje investitora.
Fed je smanjio kamatne stope za ukupno 75 baznih bodova u 2024. godini, uključujući smanjenje od 25 bodova u novembru, šaljući time snažnu poruku tržištu. Ova odluka smanjila je realne prinose obveznica, čineći zlato relativno privlačnijim investitorima.
"Iako u prvoj polovini 2025. nije bilo daljih smanjenja, očekivanja u vezi sa nekim smanjenjima nastavila su da podržavaju cene. U prvom tromesečju 2025. centralne banke kupile su 244 tone zlata, što je manje nego u prethodnom kvartalu, ali je ostalo stabilno. Globalni ETF-ovi za zlato doživeli su najsnažniji priliv u više od pet godina, sa gotovo 400 tona dodatih samo u prvoj polovini 2025. Povećanje ulaganja u ETF-ove takođe je povećalo fizičku potražnju, dodatno povećavajući pritisak na rast cena", zaključuju analitičari Bloomberg Adrije.
Trenutno nema komentara za vest. Ostavite prvi komentar...