Organizacija zemalja izvoznica nafte (OPEC) predviđa da će nafta i gas činiti važan izvor energije do 2050. godine.
To je u suprotnosti sa Pariskim sporazumom potpisanim 2015. godine, kojim su se države obavezale da će nakon 2050. biti drastično smanjena emisija ugljen-dioksida iz fosilnih goriva. Mnoge države su čak uključile planove da postanu ugljenično neutralne do sredine ovog veka.
Cilj ovog dogovora je da se zaustavi globalno zagrevanje koje je glavni uzročnik klimatskih promena, a koje su samo ove godine donele poplave, suše i sneg u septembru.
Opširnije
Nafta poskupela posle objave kineskih ekonomskih mera
Kineska vlast je pokrenula politiku podrške privredi, a izraelski udar na mete u Libanu održao je tenzije na Bliskom istoku.
24.09.2024
Nafta raste na krilima bliskoistočnog sukoba
Nafta raste zbog znakova da će Kina pojačati podršku svojoj ekonomiji i zbog straha da bi sukob između Izraela i Hezbolaha mogao prerasti u regionalni rat.
23.09.2024
NIS kupio dva nova bušaća postrojenja od 33 miliona evra
Naftna industrija Srbije nabavila je dva nova robotizovana bušaća postrojenja, a ova investicija koštala je kompaniju 33 miliona evra.
18.09.2024
Banatski Dvor veći za 300 miliona kubnih metara gasa od novembra?
Samo dve godine od početka energetske krize bile su potrebne Srbiji da ubrza radove na proširenju gasnog skladišta Banatski Dvor.
19.09.2024
Cena dizela u Srbiji najniža od avgusta prošle godine
Cena dizela u Srbiji ovog petka pojeftinila je za tri dinara i litar će do sledećeg petka koštati 191 dinar. Ovo je najniža vrednost cene dizela u Srbiji od avgusta prošle godine.
13.09.2024
Putin kaže da je Rusija spremna da nastavi da šalje gas preko Ukrajine
Rusija je spremna da nastavi da šalje gas u Evropu gasovodima preko Ukrajine i posle 2024. godine, rekao je predsednik Vladimir Putin.
09.09.2024
Cena dizela u Srbiji ide ispod 190, a benzina 180 dinara?
Cena dizela u Srbiji mogla bi ovog petka da padne ispod 190 dinara po litru, a cena benzina ispod 180 dinara po litru.
06.09.2024
Međutim, u najnovijem izdanju "World Oil Outlook 2024", koji su predstavnici OPEC grupe u utorak predstavili u Brazilu, prognozira se da će udeo nafte i gasa u svetskom energetskom miksu ostati iznad 53 odsto do 2050. godine, pri čemu će nafta zadržati najveći udeo od više od 29 odsto, a gas 24 odsto.
OPEC je čak udvostručio prognoze u odnosu na prošli izveštaj kada je reč o globalnoj potražnji za naftom do sredine veka. Svetska potrošnja nafte bi trebalo da poraste za 17,9 miliona barela dnevno, ili otprilike 18 odsto, na 120,1 milion dnevno do 2050. godine.
Ovo predviđanje je u suprotnosti sa prognozama drugih organizacija i banaka. Na primer, Međunarodna agencija za energetiku (IEA) predviđa da bi potražnja za naftom mogla da prestane da raste u narednoj deceniji kako svet bude više koristio električna vozila i obnovljive izvore energije.
Kartel, predvođen Saudijskom Arabijom, priznao je opasnosti koje predstavlja globalno zagrevanje i tvrdi da bi naftna industrija trebalo da bude deo rešenja, ali su ta rešenja u izveštaju izostala.
Globalni rast stanovništva i trendovi urbanizacije podstiču tražnju za energijom
OPEC predviđa da će se tražnja za energijom u svetu povećati za 24 odsto do 2050. godine. Kao razloge za povećanjem energije vidi u povećanju svetske populacije na 9,7 milijardi do sredine veka. Rast populacije predvodiće zemlje koje nisu članice OECD-a.
U izveštaju OPEC-a se navodi da će se i trendovi urbanizacije intenzivirati, pri čemu se procenjuje da će dve trećine stanovništva, što znači više od 6,6 milijardi ljudi, naseljavati urbane centre do sredine veka.
Globalna radna snaga, koju čine pojedinci između 15 i 64 godine, na putu je da premaši šest milijardi do 2050. godine, efektivno integrišući skoro 870 miliona novih radnika na tržište rada, navodi OPEC.
Prosečan globalni ekonomski rast od 2,9 odsto godišnje do 2050.
Globalni BDP bi trebalo snažno da raste, sa prosečnim godišnjim povećanjem od 2,9 odsto godišnje između 2023. i 2050, predviđa OPEC.
Ističe da će rast predvoditi zemlje koje nisu članice OECD-a, a da bi u tim zemljama godišnja stopa rasta mogla da iznosi 3,7 odsto. U zemljama OECD očekuju skromniji godišnji rast od 1,6 odsto.
Kao rezultat toga, u apsolutnim iznosima, očekuje se da će se globalna ekonomija više nego udvostručiti sa 165 biliona dolara u 2023. na 358 biliona dolara u 2050. godini.
Upravo zbog toga OPEC navodi da će rast potražnje za primarnom energijom biti vođen u regionima u razvoju (odnosno zemljama koje nisu pripadnice OECD). Predviđa se da bi oko 30 odsto potražnje za energijom moglo doći iz Indije. S druge strane, OPEC očekuje blagi pad potražnje za primarnom energijom u zemljama OECD.
OPEC predviđa da će se potražnja za svim energentima povećati do 2050, osim uglja. Ističe da će potražnja za energijom iz vetra i sunca rasti najbržim tempom. Drugi najveći porast potražnje OPEC očekuje da će imati prirodni gas, a predviđa i da će potražnja za naftom značajno porasti.
Ni motori sa unutrašnjim sagorevanjem neće biti pobeđeni
Još jedna zanimljivost u izveštaju OPEC grupe jeste očekivanje da će vozila sa motorom sa unutrašnjim sagorevanjem nastaviti da dominiraju drumskim saobraćajem. Ističe se da su električna vozila spremna za veći tržišni udeo, ali da prepreke ostaju - električne mreže, kapacitet proizvodnje baterija i pristup kritičnim mineralima.
Predviđa se da će se globalni vozni park povećati sa 1,7 milijardi u 2023. na 2,9 milijardi u 2050. uz najbrži rast koji se očekuje u segmentu električnih vozila. Ipak, očekuje se da će vozila sa motorom sa unutrašnjim sagorevanjem nastaviti da dominiraju globalnom flotom i da će i dalje činiti više od 70 odsto u 2050. godini.
Generalni sekretar OPEC kaže da je ukidanje nafte i gasa fantazija
Generalni sekretar OPEC grupe Haitham Al-Ghais izjavio je da ono što "World Oil Outlook 2004" naglašava jeste da "fantazija o postepenom ukidanju nafte i gasa nema nikakve veze sa činjenicama".
"Realan pogled na očekivanja rasta potražnje zahteva adekvatne investicije u naftu i gas, danas, sutra i za mnogo decenija u budućnosti. Samo za naftu, investicioni zahtevi do 2050. iznose 17,4 biliona dolara. Svi kreatori politike i zainteresovane strane treba da rade zajedno kako bi osigurali dugoročnu klimu pogodnu za investicije, onu koja radi za proizvođače i potrošače, kao i za razvijene zemlje i zemlje u razvoju", rekao je Al-Ghais.
Ističe da "World Oil Outlook 2024" takođe naglašava potrebu za povećanjem napora za smanjenje emisija, kontinuirano poboljšanje efikasnosti i uvođenje rešenja sa nižim emisijama ugljenika.
Šta je 'World Oil Outlook'
"World Oil Outlook" je godišnji izveštaj koji objavljuje Organizacija zemalja izvoznica nafte. Ovaj izveštaj daje dugoročne projekcije i analize globalnog tržišta nafte, energetske politike i šire energetske slike za naredne decenije. Obuhvata trendove u ponudi i potražnji, investicione potrebe, geopolitičke faktore i uticaj novih tehnologija, kao i politike koje se tiču energetske tranzicije i klimatskih promena.