OPEC predviđa da će globalna potražnja za naftom nastaviti snažno da raste sledeće godine i premašiti rast zaliha, navodi se u prvoj detaljnoj proceni ove grupe za 2025.
Svetska potrošnja će sledeće godine porasti za "čvrstih" 1,8 miliona barela dnevno, podstaknuta Kinom i globalnom ekonomijom koja će se oporaviti, saopštila je Organizacija zemalja izvoznica nafte u svom mesečnom izveštaju o tržištu. Međutim, zanimljivo je da je ova prognoza došla u istom danu kada je najviši zvaničnik grupe OPEC objavio pobijanje predviđanja da potražnja za naftom ide ka vrhuncu.
OPEC prognozira da će se rivalske zalihe sledeće godine povećati za 1,3 miliona barela dnevno. Kao rezultat toga, tržišta nafte će ostati u deficitu do kraja 2025. osim ako Saudijska Arabija i njeni saveznici - koji su ovog meseca pokrenuli nova smanjenja proizvodnje - značajno ne povećaju proizvodnju.
Opširnije
Malo verovatno da ostanemo bez iračke nafte, ali sukobi u Crvenom moru ipak izazov
Situacija na Crvenom moru ugrožava i isporuku gasa i nafte sa Bliskog istoka.
16.01.2024
Cena nafte stabilna uprkos tenzijama na Crvenom moru
Cena nafte na svetskom tržištu je stabilna uprkos tome što su nastavljeni napadi Hutija na brodove u Crvenom moru.
16.01.2024
Zašto se nova rafinerija nafte u Nigeriji naziva 'menjačem igre'
Nova rafinerija nafte sa 650.000 barela dnevno u Nigeriji u vlasništvu najbogatijeg čoveka Afrike Alika Dangotea počela je daradi.
13.01.2024
Početak kraja industrije fosilnih goriva je nedostižan
Od 1991. do 2023. godine, globalna potražnja za sirovom naftom rasla je prosečno za 1,05 miliona barela dnevno.
14.01.2024
Promet u Crvenom moru pao 20 odsto, brodari pomno prate situaciju
U decembru 2023. godine, promet brodova u Crvenom moru pao je za 20 odsto.
09.01.2024
Tržišta već smanjuju projekcije cena nafte za 2024.
Brent fjučersi su se kretali oko cene od 79 dolara po barelu, a godina za nama je bila prva godina gubitaka od 2020. godine.
04.01.2024
"Vrhunska potražnja za naftom se ne pojavljuje ni u jednoj pouzdanoj i robusnoj kratkoročnoj i srednjoročnoj prognozi", izjavio je generalni sekretar grupe OPEC Haitham Al Ghais u odvojenom saopštenju, odbijajući očekivanja da će klimatske promene ograničiti upotrebu fosilnih goriva.
Potražnja za naftom je porasla u poslednjih nekoliko godina kako se apetit za transportnim gorivima vratio nakon pandemije.
Međunarodna agencija za energetiku (IEA), koja savetuje velike potrošače nafte, predviđa da će potražnja za naftom ove godine naglo usporiti, ali da će ipak dostići vrhunac do kraja ove decenije.
Nafta brent odražava procene da je rast ponude nafte ispred potražnje. Fjučersi su pali za skoro 20 odsto u četvrtom kvartalu i cena se drži na oko 77 dolara po barelu čak i kada sukob na Bliskom istoku i napadi na brodove u Crvenom moru ugrožavaju snabdevanje iz kritičnog izvoznog regiona.
OPEC objavljuje procene za narednu godinu nekoliko meseci ranije nego što je uobičajeno "kako bi ponudio više transparentnosti i podrške i potrošačima i proizvođačima", saopštio je sekretarijat sa sedištem u Beču.
Organizacija očekuje da će se globalna potražnja za naftom ove godine povećati za 2,25 miliona barela dnevno na rekordnih 104,36 miliona dnevno, što je nepromenjeno u odnosu na prognoze u prošlomesečnom izveštaju.
Projekcije grupe OPEC impliciraju tržišni deficit od oko 1,8 miliona barela dnevno u proseku za 2024. godinu, čak i pre nego što OPEC i njegovi saveznici uvedu dodatna ograničenja proizvodnje obećana za prvi kvartal. Grupa OPEC je obećala da će smanjiti dodatnih 900.000 barela dnevno od prvog januara, iako analitičari očekuju da će samo polovina od tog obećanja biti sprovedena.
Da li će se optimistični izgledi OPEC grupe potvrditi, ostaje da se vidi. Podaci grupe ukazivali su na izuzetno zategnuto tržište krajem prošle godine, baš kada je grupa odlučila da je neophodno objaviti dodatno smanjenje od 900.000 barela dnevno kako bi se ponuda i potražnja održale u ravnoteži. Brojevi grupe su ukazivali na rekordan manjak ponude u četvrtom kvartalu prošle godine, potpomognut padom na tržištu sirove nafte.
Kompletna koalicija OPEC+ od 22 zemlje, koja uključuje zemlje kao što je Rusija, trebalo bi da održi onlajn posmatrački sastanak prvog februara. Sledeći sastanak ministara je planiran lično za prvi jun. Angola je ovog meseca napustila organizaciju, ali ne očekuje se da će njen odlazak uticati na zalihe.