Cena nafte na svetskom tržištu je stabilna uprkos tome što su nastavljeni napadi Hutija na brodove u Crvenom moru koji održavaju tenzije na Bliskom istoku.
Globalna referentna vrednost sirove nafte brent zadržala se nešto iznad 78 dolara po barelu nakon što je u ponedeljak pala za 0,2 odsto, dok se West Texas Intermediate (WTI) trguje ispod 73 dolara. Jemenski militanti koje podržava Iran pogodili su u ponedeljak komercijalni brod u vlasništvu SAD balističkom raketom, naglašavajući upozorenja da je vitalni plovni put i dalje previše rizičan. U drugim delovima regiona, iranski Korpus garde islamske revolucije lansirao je projektile na ciljeve u severnom Iraku i Siriji.
Uprkos tenzijama u tom regionu koji isporučuje trećinu svetske sirove nafte, fjučersi se suočavaju sa pritiskom širih finansijskih tržišta. Zvaničnici Evropske centralne banke nagovestili su da je možda prerano za snižavanje stopa ove godine s obzirom na dugotrajnu inflaciju i geopolitičke rizike. Američki dolar je porastao u utorak, čineći robu skupljom za kupce iz inostranstva.
Opširnije
Cena nafte se stabilizuje nakon rasta zbog situacije na Crvenom moru
Nafta brent se trguje po ceni koja je nešto ispod 79 dolara po barelu, a West Texas Intermediate je blizu 73 dolara.
15.01.2024
Naftni tankeri zaobilaze Crveno more nakon vazdušnih udara u Jemenu
Vlasnici naftnih tankera prestali su u petak da šalju svoje brodove kroz južno Crveno more nakon vazdušnih napada SAD i Velike Britanije u Jemenu.
12.01.2024
Nafta porasla nakon napada SAD na Jemen
Cena sirove nafte West Texas Intermediate porasla je za više od dva odsto, na više od 73 dolara.
12.01.2024
Katar obustavlja isporuke gasa kroz Crveno more
Najmanje pet tankera sa tečnim prirodnim gasom, kojima upravlja Katar, zaustavljeno je od petka.
15.01.2024
SAD nastavlja napade na Hutije u Jemenu
Sjedinjene Američke Države su pokrenule novi vazdušni napad na Hutije.
13.01.2024
"Naftno kontinuirano zanemarivanje najnovijeg naleta bliskoistočnih tenzija izgleda pomalo iznenađujuće", rekla je Vandana Hari, osnivač Vanda Insights u Singapuru. "To je pokazatelj do koje mere je pogled na globalne osnove nafte postao mračniji."
U sukobu između Izraela i Hamasa u naftu je ugrađena premija za ratni rizik, ali je to izbledelo nakon nekoliko nedelja. Napad predvođen SAD na ciljeve Hutija prošle nedelje, u znak odmazde za kontinuirane napade na brodove, sada je ponovo podigao napetost. Glavni rizik je da Iran bude direktno uvučen u sukob, ali izgleda da tržišta nafte u ovom trenutku odbacuju tu mogućnost.
Više tankera za naftu i gas sada se preusmerava dalje od Crvenog mora, a neke kompanije i proizvođači izbegavaju rutu. Među najnovijim, čini se da Katar šalje brodove sa tečnim prirodnim gasom u Evropu dužom rutom oko Afrike.
Iako proizvodnja nije izgubljena, preusmeravanja "indirektno zaoštravaju tržište prisiljavajući zalihe nafte na vodu" da se gomilaju, navodi Citigroup u belešci. "Ipak, nije naš osnovni slučaj da SAD/UK udaraju na mete Hutija u Jemenu i da će problemi u Crvenom moru dovesti do značajnog rasta", navodi se.
Cene:
- Brent za martovsko poravnanje bio je stabilan na 78,10 dolara po barelu u 6.00 ujutru u Londonu.
- WTI za isporuku u februaru iznosio je 72,36 dolara po barelu, 0,4 odsto niže u odnosu na zatvaranje u petak.