Naftno tržište za 2024. još je na početku, ali pažnja je već usmerena na 2025. godinu. Ako svetska ekonomija počinje da se odriče svoje zavisnosti od nafte, kako tvrde optimisti, prvi znaci energetske tranzicije trebalo bi da se pojavi iduće godine. Upozorenje: rani pokazatelji ukazuju da je početak kraja industrije fosilnih goriva nedostižan.
Svakog januara Uprava za energetske informacije (EIA), statistička jedinica američkog ministarstva energetike, prva je javna agencija koja objavljuje svoje prognoze naftnog tržišta za iduću godinu. U utorak je EIA izjavila da očekuje rast globalne potražnje za naftom od 1,2 miliona barela dnevno u 2025. godini, u poređenju sa očekivanih 1,4 miliona barela dnevno u 2024. godini.
Uprkos svetskom dogovoru na klimatskim pregovorima COP28 u Dubaiju prošle godine o "napuštanju fosilnih goriva", stvarnost je da će taj proces trajati decenijama. Ono što bi trebalo da bude bliže, međutim, jeste naglo usporavanje rasta globalne potražnje za naftom i vrhunac potrošnje. Ako vrhunac potražnje treba da dođe pre kraja ove decenije, kako je rekla Međunarodna agencija za energetiku, trebalo bi da rast potrošnje počne da usporava već iduće godine, pre potpunog zaustavljanja u narednim godinama. Zato je 2025. godina tako važna kao pokazatelj.
Opširnije
Zašto se nova rafinerija nafte u Nigeriji naziva 'menjačem igre'
Nova rafinerija nafte sa 650.000 barela dnevno u Nigeriji u vlasništvu najbogatijeg čoveka Afrike Alika Dangotea počela je daradi.
13.01.2024
Naftni tankeri zaobilaze Crveno more nakon vazdušnih udara u Jemenu
Vlasnici naftnih tankera prestali su u petak da šalju svoje brodove kroz južno Crveno more nakon vazdušnih napada SAD i Velike Britanije u Jemenu.
12.01.2024
Rast cene nafte podstiču sukobi na Bliskom istoku
Tržište nafte od početka godine traži jasan smer, ljuljajući se između dnevnih dobitaka i gubitaka.
11.01.2024
Praćenje tržišta od početka 2020. godine bilo je izuzetno teško zbog ekonomskog uticaja lokdauna uzrokovanog kovidom 19. Sada se oporavak od pandemije uglavnom završio, a energetska industrija vratila se na svoj status kvo. Od 1991. do 2023. godine, globalna potražnja za sirovom naftom rasla je prosečno za 1,05 miliona barela dnevno. Isključujući uticaj kovida 19 - i oporavak od toga - rast potražnje za naftom prosečno je iznosio 1,18 miliona barela dnevno u poslednjih 30 godina - u skladu s prognozom EIA od 1,2 miliona za 2025. godinu, što tehnički ukazuje na natprosečan broj.
Kako EIA saopštava, porast potražnje koji vidi za 2024. i 2025, "uglavnom je u skladu s prosečnim godišnjim rastom potrošnje tekućih goriva u svetu od 1,2 odsto tokom 20 godina". Ali nemojte zameniti zdravu potražnju sa višim cenama; EIA je takođe rekla da će snabdevanje porasti dovoljno da održi stabilnost na tržištu. Ako išta, trebalo bi da OPEC+ produži neke od rezova proizvodnje mnogo duže nego što se očekivalo, potencijalno do 2025, kako bi izbegao pad cena.
Iako je prognoza nesigurna, ipak pruža važne smernice. EIA će podesiti svoju procenu, a i drugi će objaviti izglede za 2025. godinu. IEA će objaviti svoja predviđanja u aprilu - ranije nego u prethodnim godinama - a OPEC će slediti. U privatnom sektoru, brojači barela imaju različita mišljenja o sledećoj godini, s prognozama rasta od 0,9 do 1,5 miliona barela dnevno.
Ako je EIA u pravu, globalna potražnja za sirovom naftom dostići će godišnji prosek od 103,7 miliona barela dnevno u 2025. godini, nastavljajući dugoročni trend, pri čemu će Kina i Indija doprineti većem delu rasta. Međutim, potrošnja nafte u razvijenim zemljama se smanjuje. U sektoru proizvoda, sektor petrohemije će predstavljati veliki deo dodatne potrošnje nafte - opet kao i prethodnih godina, sa plastikom koja nadmašuje električna vozila. Avio-industrija biće drugi izvor dodatne potražnje.
To što bi 2025. godina mogla biti prosečna godina za rast globalne potražnje za naftom ne znači da je energetski prelaz osuđen. Rast potrošnje može usporiti od 2028. do 2029, te možda dostići vrhunac sredinom sledeće decenije.
Međutim, izgledi pokazuju da će prelaz verovatno trajati duže nego što su najoptimističniji predviđali, uglavnom zbog uslova koji se često previde prilikom analize tržišta nafte: svetsko stanovništvo još uvek raste. Kako to Martijn Rats iz Morgan Stanleyja kaže, "globalna potrošnja po stanovniku bila je izuzetno stabilna, oko 4,5 barela po osobi godišnje od kasnih sedamdesetih." Odnos je preživeo visoke i niske cene energije; ekonomske procvate i propasti te tehnološke napretke. S obzirom na to da će se svet proširiti za još milijardu ljudi do 2037. godine, dosegnuvši devet milijardi, gomila novih potrošača će umanjiti uticaj inovacija poput električnih vozila.
Dakle, iako je rano, gledajući prema 2025. vidim više istog kada je reč o potražnji za naftom - poslovanje kao i obično, umesto dokaza o prelazu i udaljavanju od fosilnih goriva.