Nafta je oslabila treći put u četiri dana jer su dalji znaci usporavanja u SAD zasenili značajno smanjenje zaliha sirove nafte.
Globalni referentni brent pao je ispod 83 dolara za barel nakon što je u sredu pao za dva odsto. Američka ekonomija je u zastoju poslednjih nedelja, saopštile su Federalne rezerve u svojoj Beige Book, smanjujući izglede za potražnju za energijom.
U međuvremenu, u Aziji tržišta benzina pokazuju znake slabosti jer proizvodnja goriva beleži pad profita. Dizel takođe zaostaje, a neke rafinerije razmatraju smanjenje prerade kako marže padaju. To opterećuje cene sirove nafte, kao što je Murban, koji je nakratko trgovao u medveđim kontango strukturi.
Opširnije
Indija razmatra kupovinu ruske nafte
Indija će istražiti kupovinu ruske sirove nafte blizu ili iznad gornje granice cene koju je nametnuo G7.
16.04.2023
Sankcije Rusiji izgleda da funkcionišu, naftni prihod prepolovljen
Čini se da sankcije Rusiji funkcionišu kako je planirano, s obzirom na to da je izvoz nafte u martu bio najveći od pandemije koronavirusa.
14.04.2023
Cena nafte ide ka četvrtom nedeljnom dobitku
Cena nafte na svetskom tržištu je četvrtu nedelju zaredom u porastu, podržana znacima zaoštravanja globalnog tržišta i slabijim dolarom.
14.04.2023
Zahlađenje odnosa SAD i Saudijske Arabije pogađa tržište nafte
Naftni savez Rusije i Saudijske Arabije ima potencijal da stvori poteškoće za američku ekonomiju.
13.04.2023
'Kretanje cene nafte zavisiće i od drugih faktora, ne samo od odluke OPEC'
Kretanje cene nafte u kratkoročnom, ali i u srednjeročnom periodu trenutno je teško oceniti.
04.04.2023
Kako će veće cene nafte uticati na borbu protiv klimatskih promena
Trenutna reakcija na iznenadnu odluku OPEC+ da smanji proizvodnju bila je sasvim jasna, cene nafte su porasle najviše u više od godinu dana.
04.04.2023
Uprkos ovonedeljnom padu, nafta je i dalje iznad 15-mesečnog minimuma koji je dostigla sredinom marta nakon previranja u bankarskom sektoru. Iznenadna najava OPEC+ o smanjenju proizvodnje i obuzdavanju iračkih tokova podržala je neke dobitke, a očekivanja o oporavku kineske tražnje takođe su tome doprinela.
"Sa komentarom Feda koji ukazuje na dalje povećanje kamatnih stopa, čini se da su ekonomske nevolje neizbežne", rekla je Priyanka Sachdeva, analitičar brokerske kuće Phillip Nova Pte Ltd. "Jedini tračak nade ovde je oživljavanje Kine, za koje se očekuje da će biti dovoljno značajno da nadoknadi smanjenu potražnju sa Zapada."
Zabrinutost zbog usporavanja američkog rasta zasenjena je prilično optimističnim izveštajem Uprave za energetske informacije koji je pokazao da su zalihe sirove nafte pale za 4,58 miliona barela prošle sedmice. Rafinerije su radile iznad 91 odsto kapaciteta prvi put od decembra, čak i kada su zalihe benzina porasle.
Cene:
- Brent za junsko poravnanje izgubio je 0,9 odsto na 82,34 dolara za barel u 12.02 u Singapuru.
- WTI za isporuku u maju, koji ističe u četvrtak, pao je za 1,1 odsto na 78,31 dolara po barelu. Aktivniji junski ugovor pao je za 1,1 odsto na 78,41 dolara po barelu.