Zakon koji bi dozvolio Sjedinjenim Američkim Državama da tuži zemlje OPEC-a jedan je od mogućih odgovora na ovonedeljno smanjenje proizvodnje naftnog kartela, od čega je imao koristi ruski predsednik Vladimir Putin, izjavio je u četvrtak lider većine u Senatu Chuck Schumer.
"Amerikanci će dugo pamtiti ono što je Saudijska Arabija uradila kako bi pomogla Putinu da nastavi da vodi svoj preziran, opaki rat protiv Ukrajine", rekao je Schumer u saopštenju. "Razmatramo sve zakonodavne alate kako bismo se najbolje izborili sa ovim užasnim i duboko ciničnim potezom", uključujući i zakon poznat kao NOPEC.
Osoba koja je upoznata sa ovim pitanjem rekla je za Bloomberg News da nema planova da se debata o toj temi stavi na dnevni red, iako bi se to moglo promeniti. Bela kuća, koja je ostavila mogućnost da podrži predlog zakona, u četvrtak nije odgovorila na zahtev za komentar.
Opširnije
OPEC+ dogovorio smanjenje proizvodnje za dva miliona barela dnevno
OPEC+ se saglasio da smanji svoju kolektivnu granicu proizvodnje za dva miliona barela dnevno.
05.10.2022
OPEC+ razmatra smanjenje proizvodnje za čak dva miliona barela dnevno
Grupa OPEC+ razmatra najveće smanjenje proizvodnje od 2020. godine.
05.10.2022
Kineska potražnja za naftom će se oporaviti posle povećanja kvota
Kineska potražnja za sirovom naftom ove godine smanjena je zbog stalnih pandemijskih zatvaranja.
05.10.2022
OPEC+ sprema najveće smanjenje proizvodnje nafte od početka pandemije
Odluku treba da donesu ministri zemalja članica grupacije.
03.10.2022
Zakon NOPEC (engl. No Oil Producing and Exporting Cartels Act), prvi put uveden pre dve decenije, omogućio bi američkoj vladi da tuži članove Organizacije zemalja izvoznica nafte zbog manipulisanja energetskim tržištem, potencijalno tražeći milijarde dolara reparacije. Prema zakonu, Ministarstvo pravde moglo bi da pokrene tužbe protiv članova kartela zbog kršenja antimonopolskih propisa, a analitičari kažu da bi sama mogućnost usvajanja zakona mogla da izazove dramatičnu rasprodaju na tržištu sirove nafte.
Nakon što je OPEC+, koji uključuje članice OPEC-a zajedno sa Rusijom i drugim zemljama, najavio smanjenje proizvodnje u sredu, Bidenova administracija je sugerisala da bi možda bila spremna da podrži predlog zakona, koji ima široku podršku obe strane u Kongresu.
"Bidenova administracija će se takođe konsultovati sa Kongresom o dodatnim alatima i ovlašćenjima za smanjenje kontrole OPEC-a nad cenama energije", rekli su savetnik za nacionalnu bezbednost Jake Sullivan i direktor Nacionalnog ekonomskog saveta Brian Deese u saopštenju u sredu.
Predlog zakona o NOPEC-u je nazvan "nuklearnom opcijom", koja bi mogla imati široke efekte ne samo na energetska tržišta, već i na odbrambenu industriju i geopolitiku. U maju, Bela kuća je saopštila da je zabrinuta zbog njegovih "potencijalnih implikacija i neželjenih posledica".
Konsultantska kuća ClearView Energy Partners rekla je u istraživačkoj belešci u sredu da bi "znakovi namere administracije da iskoristi nova ovlašćenja koja bi NOPEC dao – dramatična intervencija – mogli da navedu OPEC+ da preispita i potencijalno napusti svoju ulogu 'balansiranja tržišta', izazivajući dramatičnu rasprodaja i iscrpljivanje rezervnih kapaciteta nafte u svetu."
"Od neodgovorenih pitanja o 11. septembru, brutalnog ubistva novinara Jamala Khashoggija i izvoza ekstremizma, do sumnjivog zatvaranja mirnih disidenata i zavere sa Vladimirom Putinom da kazni SAD višim cenama nafte, saudijska kraljevska porodica nikada nije bila pouzdan saveznik naše nacije", rekao je Durbin. "Vreme je da naša spoljna politika zamisli svet bez ovog saveza sa ovom kraljevskom porodicom koja zabada nož u leđa Americi."
Mnogi otmičari koji su zaplenili avione 11. septembra 2001. bili su Saudijci. Khashoggi je ubijen u saudijskom konzulatu u Istanbulu 2018.
- Uz pomoć Jordana Fabiana