OPEC+ se saglasio da smanji svoju kolektivnu granicu proizvodnje za dva miliona barela dnevno, jer nastoji da zaustavi pad cena nafte izazvan slabljenjem globalne privrede.
To je najveće smanjenje od strane Organizacije zemalja izvoznica nafte i njenih saveznika od 2020. godine, ali će imati manji uticaj na globalnu ponudu nego što sugeriše pomenuti broj. Nekoliko zemalja članica već pumpa znatno ispod svojih kvota, što znači da bi već bile u skladu sa novim ograničenjima bez dodatnog smanjenja proizvodnje.
Uprkos tome, postoji rizik da odluka stvori još jedan šok svetskoj privredi, koja se već bori sa inflacijom izazvanom visokim troškovima energije. Taj potez bi takođe mogao da potrese Sjedinjene Američke Države (SAD) - i potencijalno pokrene odgovor Vašingtona. Predsednik Joe Biden posetio je Saudijsku Arabiju ranije ove godine tražeći veću proizvodnju i niže cene pumpanja za Amerikance, uoči izbora na sredini mandata u novembru.
Opširnije
EU podržala paket sankcija Rusiji, uključujući i ograničenje cene nafte
Evropska unija je podržala novi paket sankcija Rusiji.
05.10.2022
Prvi kvartalni gubitak nafte od 2020.
Cena nafte je krenula ka svom prvom kvartalnom gubitku posle više od dve godine.
30.09.2022
Smanjenje od dva miliona barela dnevno će se meriti u odnosu na isti osnovni nivo kao i tokom prethodnog sporazuma OPEC+, rekao je Amir Hossein Zamaninia iz OPEC-a novinarima u Beču nakon sastanka. Proporcionalno podeljeno među članicama, to bi zahtevalo da samo osam zemalja obuzda stvarnu proizvodnju i napravi stvarno smanjenje od oko 880.000 barela dnevno, prema proračunima Bloomberga, zasnovanim na podacima o proizvodnji u septembru.
Cene nafte u Londonu su se neznatno promenile i iznosile su blizu 92 dolara po barelu.
Ranije tokom dana američki zvaničnici su upućivali pozive kolegama u Zalivu, pokušavajući da se suprotstave potezu smanjenja proizvodnje, prema navodima ljudi koji su upoznati sa situacijom. Bela kuća je već zatražila od američkog Ministarstva energetike da analizira da li bi zabrana izvoza benzina, dizela i drugih rafinisanih naftnih derivata snizila cene, izvestio je Bloomberg u utorak. To je kontroverzna ideja, ali ona postaje sve popularnija u nekim delovima Bidenove administracije.
U Beču je pre sastanka bilo malo znakova da pritisak SAD deluje. Ministar energetike Ujedinjenih Arapskih Emirata Suhail Al Mazrouei insistirao je na tome da je odluka bila "tehnička".
"Veoma je važno da to ostane tehnička, a ne politička odluka", rekao je on novinarima. "Zato je bitno sagledati tehničku stranu jednačine i razmotriti sve zabrinutosti u vezi sa privredom i njenim statusom."
OPEC+ više neće održavati mesečne sastanke, rekao je Zamaninia. OPEC-ov zajednički odbor za monitoring, koji nadgleda sprovođenje smanjenja proizvodnje, sastajaće se jednom u dva meseca, rekao je on.
(Tekst ažuriran komentarom u četvrtom paragrafu.)
- U pisanju teksta pomogao Julian Lee