Nakon što je američka rejting agencija Moody's prošle nedelje, kao poslednja među tri velike agencije, smanjila ocenu američkog državnog duga, akcije na tržištima u razvoju ponovo su došle u centar pažnje. Posledica toga je oživljavanje trenda poznatog kao "prodaj Ameriku".
Sličnog je mišljenja i Bank of America (BoA), koja je poručila da su tržišta u razvoju prava alternativa i "sledeće bikovsko tržište".
"Slabiji američki dolar, vrhunac prinosa na američke obveznice, oporavak kineske privrede... Ništa neće doneti veće prinose od akcija tržišta u razvoju", navodi u analizi tim BoA, predvođen investicionim strategom Michaelom Hartnettom. Ali ta banka nije jedina sa takvim stavom o posledicama kontroverzne i polarizovane trgovinske politike američkog predsednika Donalda Trumpa.
Opširnije

Bitcoin opcije najavljuju skok do 300.000 dolara
Bitcoin se u utorak kretao oko 106.000 dolara, što je manje od tri odsto ispod rekorda od 109.241 dolara zabeleženog 20. januara, na dan kada je Donald Trump po drugi put inaugurisan za predsednika SAD. Cena je potom pala za oko 30 odsto, da bi se u poslednjim nedeljama ponovo oporavila.
21.05.2025

Platne kartice, privatne školarine i SEPA - pet stvari za danas
Kad smo već kod plaćanja, Srbija bi mogla da se vrlo uskoro nađe u Jedinstvenoj zoni plaćanja evrom - takozvanoj SEPA.
21.05.2025

Carine neće pospešiti domaću proizvodnju u SAD, ali evo šta hoće
Za Trumpa, carine su lek za sve, ali gotovo svi ekonomisti smatraju da su one neefikasan lek koji bi mogao da američke proizvođače gurne u još dublju krizu.
20.05.2025

CATL debitovao na berzi u Hongkongu, najveća svetska IPO ove godine
Rukovodstvo kineske kompanije kaže da očekuje "minimalni uticaj" potencijalnih američkih carina.
20.05.2025
JPMorgan je ove nedelje povisio prognozu rasta vrednosti akcija tržišta u razvoju s ocene "neutralno" na "visoko", navodeći kao razlog smanjenje trgovinskih napetosti između SAD i Kine, te atraktivne valuacije koje ostavljaju dosta prostora za rast.
Smanjeno poverenje u američki dug, koje se dodatno pogoršalo prošlog meseca kroz rasprodaju američkih obveznica, akcija i dolara, podstaklo je interesovanje ulagača za tržišta u razvoju, izveštava CNBC.
Indeks tržišta u razvoju MSCI, koji prati velika i srednje velika preduzeća u 24 države u razvoju, porastao je 8,55 odsto od početka godine. U istom periodu, američki indeks S&P 500 porastao je svega jedan odsto.
Nedavno smanjenje kreditnog rejtinga od Moody'sa ponovo je izazvalo zabrinutost među ulagačima, vezano za stanje američke privrede i fiskalne politike. U ponedeljak je prinos na tridesetogodišnje američke državne obveznice nakratko prešao pet odsto, što je nivo kakav se ne pamti od novembra 2023, dok su akcije na Wall Streetu u sredu prekinule niz od šest uzastopnih dana rasta.