Američki indeks S&P 500 je posle dve uzastopne godine rasta, kada je ojačao za 23 odnosno 24 odsto, što je značajno iznad dugogodišnjeg proseka koji iznosi oko 10 ili 11 odsto, od početka ove godine već izgubio šest odsto. Investiciona banka Goldman Sachs je krajem novembra prošle godine predvidela da će ova godina biti i treća uzastopna godina rasta.
Svoje predviđanje su tada obrazložili solidnim ekonomskim rastom i stabilnim rastom profita, a vrednost indeksa postavili na 6.500 indeksnih poena do kraja 2025. godine.
Trumpove (carinske) politike donele su berzama turbulentan period, a američki indeks strmoglavo je pao sa rekordnih vrednosti. U najgorim danima bio je udaljen od rekorda za skoro petinu. Goldman Sachs je posle tržišnih potresa u martu izvršio reviziju prethodnog predviđanja, te je vrednost indeksa na kraju 2025. godine snizio na 6.200 indeksnih poena.
Opširnije

Pregled berzi - Konstantno, iz dana u dan neizvesnost, neizvesnost
Trumpovi ponovni napadi na američku centralnu banku, uključujući dosad najdirektnije pretnje o smeni predsednika Feda Jeroma Powella, dodatno su zaoštrili tenzije.
28.04.2025

Preokret - cena bitcoina počinje da se kreće nezavisno od Nasdaqa
Uobičajeno, bitcoin prati obrazac kretanja cena akcija američkih tehnoloških kompanija. Međutim, u poslednjih deset dana, cena je počela da se kreće u suprotnom smeru.
26.04.2025

Pet japanskih akcija Warrena Buffetta - gde su danas
I Buffett i njegov tim su povremeno grešili u procenama. O tome je Buffett govorio u svom najnovijem pismu od 22. februara 2025. godine, gde je takođe pomenuo da se bliži trenutak kada će ga Greg Abel naslediti na položaju direktora.
26.04.2025

Recesija već kuca na vrata, a ovi grafikoni su dokaz za to
Kada menadžeri velikih fondova postanu zabrinuti, to može izazvati rasprodaju na berzi, jer će težiti da preusmere svoj kapital na sigurnije opcije.
23.04.2025
Poređenja radi - u ponedeljak je indeks, koji čini korpa 500 najvećih američkih akcija, dan završio na 5.529 indeksnih poena (poslednjeg trgovinskog dana 2024. godine imao je vrednost od 5.882 indeksna poena). Godišnji prinosi indeksa S&P 500 posle 2005. godine
Uprkos padu vrednosti - nakon približno 19 odsto pada sa februarskog najvišeg nivoa, indeks se u izvesnoj meri oporavio - sve su glasniji skeptici koji smatraju da je vrednost indeksa S&P 500 i nakon korekcije i dalje precenjena. Stratezi Bank of America (BofA) su ovih dana, prema navodima Bloomberga, istakli da uslovi za održiv rast nisu ispunjeni i da bi investitori, uz rast američkih akcija i dolara, trebalo da prodaju.
Investicioni menadžer iz kompanije GMO, Ben Inker, izjavio je početkom aprila ove godine, prema navodima Business Insidera, da je S&P 500 i dalje precenjen za oko 30 do 40 odsto. Još od 2022. godine, suosnivač GMO-a Jeremy Grantham redovno upozorava da su cene akcija precenjene.
Redovna tema su i razgovori o recesiji preko Atlantika. Statistika Goldman Sachsa pokazuje da je, kada bi došlo do recesije, indeks u proseku padao za 24 odsto u odnosu na najviši nivo. Ako recesije nije bilo, padovi su se pokazali kao dobra prilika za kupovinu - pod uslovom da su privreda i dobici nastavili da rastu. Ovo poslednje je i njihov osnovni scenario. Šta o mogućoj precenjenosti američkog indeksa S&P 500 misle slovenački poznavaoci američkog berzanskog tržišta?
Više informacija donose objave rezultata o poslovanju
"Trenutno svedočimo značajnoj neizvesnosti u vezi sa smerom američke politike, što izaziva visoke oscilacije na berzama, jer tržišta ne vole neizvesnost. Američki predsednik Donald Trump nastoji da temeljno preoblikuje američku spoljnu politiku, pravila međunarodne trgovine i globalne geopolitičke odnose. Dodatni izazov predstavlja nejasna komunikacija, koja investitorima otežava razumevanje ciljeva Trumpovih političkih mera", zaključuje samostalni menadžer imovine u NLB Skladi Rok Brezigar. Dodaje da je u takvom okruženju kratkoročno predviđanje berzanskih kretanja posebno teško, naročito jer je Trump poznat po svojoj nepredvidivosti i sposobnosti brzog menjanja već najavljenih mera: "Više informacija očekujemo sa objavama poslovnih rezultata američkih kompanija, koje su trenutno u toku. Iako uticaj carina još nije potpuno vidljiv, kompanije će morati u svojim predviđanjima za narednu godinu da uzmu u obzir i ove efekte."
Viši upravnik investicionih fondova u Triglav Skladi Gašper Dovč ocenjuje: "Vrednost američkog indeksa S&P 500 se doduše može još malo sniziti, međutim to ne predstavlja naš osnovni scenario." Očekuje da će trgovinske tenzije u budućnosti donekle popustiti, što će pozitivno uticati na opšte poverenje i očekivanja u pogledu budućeg ekonomskog rasta: "Tržišne valuacije su se zbog nedavne korekcije osetno snizile, a očekivanja o budućim profitima ostaju povoljna. Inflacija bi mogla ostati nešto povišena, ali ne u tolikoj meri da bi promenila očekivanu blažu monetarnu politiku, što će povoljno uticati na kretanje kapitalnih tržišta."
Šta će Trump učiniti pre izbora za američki Senat
Brezigar je dodatno naglasio da u poslednje vreme postaje očigledno kako Trump nije otporan na spoljne pritiske. Naime, zbog rastućih troškova zaduživanja i pada berzanskih indeksa već je ublažio svoju retoriku, što je imalo pozitivan uticaj na američke berze: "Zato možemo očekivati da će dešavanja na američkim berzama i dalje biti volatilna na kratak rok, dok Trump na srednji rok neće moći priuštiti nastavak takve volatilnosti, posebno sa izborima za američki Senat na pomolu sledeće godine, koji bi mogli temeljno promeniti politički odnos snaga."