Mike Schiemer možda nema reputaciju trgovca sa Wall Streeta, ali tridesetdevetogodišnji stručnjak za digitalni marketing uveren je da je na berzi pronašao sjajnu priliku.
"Na prodaju su najbolja preduzeća na svetu, mnoga od njih su preživela 1989, 2001, 2008, 2020. i tako redom", rekao je Schiemer iz svog doma u predgrađu Bostona, daleko od bleštavih nebodera donjeg Menhetna.
Nije jedini koji veruje u to. Mali investitori ove godine odlučno ulažu u američke akcije, zadržavajući optimizam čak i dok se profesionalni menadžeri povlače sa tržišta. Prema podacima Emme Wu, globalnog stratega za kvantitativne i izvedene finansijske instrumente kompanije JPMorgan Chase & Co., samo od 2. aprila oni su uložili više od 30 milijardi dolara u američke akcije i ETF-ove.
Opširnije

Zelenski i Trump nerazdvojni ove subote u Vatikanu - tema razgovora je mirovni plan
Sahrani pape Franje prisustvovalo je desetine međunarodnih delegacija.
26.04.2025

Evropske berze ispred američkih, a regionalne prate svoj ritam
Tržišta su pod velikim stresom zbog trgovinskog rata.
21.04.2025

Šta se krije iza američkog sporazuma o mineralima sa Ukrajinom
Američki predsednik Donald Trump najavio je potpisivanje sporazuma sa Ukrajinom o eksploataciji minerala tokom posete italijanske premijerke Giorgije Meloni.
19.04.2025

Nekad popularni fondovi na Wall Streetu tonu, bez spasioca na vidiku
Pošto je Jerome Powell ove nedelje odbacio mogućnost bilo kakve intervencije i time izazvao bes Donalda Trumpa, Wall Street očajnički traži slamku spasa dok tržišta, pogođena carinama, ponovo klize naniže.
19.04.2025
Pitanje je da li će se te investicione odluke isplatiti. Uprkos rastu u utorak i sredu, indeks S&P 500 je od 2. aprila, kada je predsednik Donald Trump najavio svoje planove o uvođenju carina, dodatno pao za oko četiri odsto.
Zbog ovakvog stepena nestabilnosti teško je precizno proceniti koliko su potezi malih investitora bili dobri ili loši. Sve zavisi od trenutka kada ulaze i izlaze sa tržišta.
"Trenutno intenzivno ulažem uglavnom onim danima kada je tržište na dnu. Na to gledam kao na još jednu priliku za kupovinu, slično kao 2020, za dugoročno potencijalno akumuliranje imovine, jer početkom i sredinom te godine nisam kupovao dovoljno", kaže Schiemer.
Tačno je da glavni berzanski indeksi u SAD dugoročno beleže rast. Međutim, takođe je istina da na tom grafikonu postoje periodi kada investitor, čak i sa višegodišnjim posedovanjem akcija, ne bi mogao da povrati početno ulaganje. Skorašnji primer za to je period internet balona - investitor koji je početkom 2000. godine kupio akcije indeksa S&P 500 pri rekordnoj vrednosti, nije ostvario prinos do sredine 2007. godine.
Kupovina prilikom padova na tržištu popularna je strategija među malim investitorima. U ponedeljak, kada je indeks S&P 500 pao za 2,4 odsto, oni su kupili akcije u vrednosti većoj od tri milijarde dolara - što se dogodilo već četrnaesti put ove godine, i peti put od 2. aprila, rekao je Wu.
"Ljudi koji razmišljaju dugoročno kada je reč o svom investicionom portfoliju lakše će se odlučiti na kupovinu akcija tokom njihovog pada na tržištu", rekao je Kevin Jestice, viši potpredsednik za upravljanje investicijama u kompaniji Nationwide Financial, koji redovno razgovara sa individualnim investitorima. "Mnogo je lakše odlučiti se za kapitalno ulaganje, ako ne pokušavate tačno odrediti trenutak kada će tržište dostići dno."
Schiemer je kupovao akcije u različitim sektorima, uključujući megakorporacije koje isplaćuju dividende, kao što su Alphabet, Microsoft, Apple i Meta Platforms, farmaceutskog giganta Pfizer i proizvođača servera Dell Technologies, kao i glavne ETF fondove koji prate indekse S&P 500 i Nasdaq 100.
Šire posmatrano, podaci kompanije JPMorgan pokazuju da je 60 odsto priliva malih investitora bilo usmereno ka pojedinačnim akcijama, od čega je gotovo polovina završila u akcijama proizvođača električnih vozila Tesla i čipovskog giganta Nvidia, dok je 40 odsto bilo uloženo u ETF-ove.
Tehnološke kompanije sa velikom tržišnom kapitalizacijom oduvek su bile popularne među malim investitorima, a Tesla, u vlasništvu Elona Muska, prednjači kao najatraktivnija.
"Dovoljno napredna tehnologija neodvojiva je od magije", rekao je Matt Joyce (36), osnivač kompanije Toom iz Čikaga, koja proizvodi sos od belog luka. "Želim da ulažem svoj novac u magiju."
Joyce je tu "magiju" prvi put video u iPhoneu, proizvodu kompanije Apple, i kaže da mu je upravo ta investicija omogućila da pokrene sopstveni biznis. Sledeći put je osetio isti efekat pre deset godina, kada se prvi put provozao Teslinim automobilom. Danas su sva Joyceova ulaganja usmerena ka kompanijama u vlasništvu Elona Muska - to su Tesla, SpaceX, Neuralink i xAI.
Aktivno kupuje Tesline akcije koje tonu, i koje su od rekordne vrednosti 17. decembra pale za gotovo 50 odsto, čime je zbrisano više od 720 milijardi dolara tržišne vrednosti.
Bloomberg
Ovakva posvećenost velikim tehnološkim kompanijama prilično je česta na društvenim platformama poput Reddita. Takozvana Veličanstvena sedmorka, koju čine Tesla, Nvidia, Apple, Microsoft, Amazon, Alphabet i Meta, ima vernu zajednicu individualnih investitora spremnih da uskoče kada cene akcija krenu naniže.
Ipak, tržišni stručnjaci upozoravaju da trenutne kupovine malih investitora ne pokreće ista vrsta manije kakva je bila prisutna tokom pandemijskih godina. Posebno naglašavaju da redovne uplate američkih radnika na penzione račune obezbeđuju konstantan dotok investicija na berzanska tržišta - bez obzira na pravac kretanja, rekao je Jestice iz Nationwidea.
To predstavlja ogroman rezervni fond likvidne imovine. Prema podacima Instituta za investicione kompanije, Amerikanci su na dan 31. decembar imali 44 hiljade milijardi dolara namenjenih za penzione fondove - od toga 17 hiljada milijardi na individualnim penzionim računima (IRA) i 8,9 hiljada milijardi u 401(k) planovima.
Volatilnost se povećala usled carinskih potresa.
Girish Shenoy (48), IT stručnjak iz Dalasa, jedan je od onih malih investitora koji igraju na duge staze i ne pokušavaju da pronađu tržišno dno. Iako je više od polovine njegovog portfolija usmereno ka tehnološkim akcijama, nedavni pad na tržištu iskoristio je za diverzifikaciju i proširio izloženost ka sektorima poput proizvodnje, farmacije, nafte i gasa.
To ne znači da ga nedavne turbulencije i Trumpova nepredvidljiva trgovinska retorika nisu pogodile. Svoj portfolio proverava mnogo češće nego ranije i sve više se fokusira na ETF-ove, a ne na pojedinačne akcije. Ipak, ostaje čvrsto uveren da akcije dugoročno uvek rastu.
"Ne vidim nikakvu korist od toga da stalno držim novac u gotovini. Na duže staze - tržište je nepobedivo i uvek se oporavi", kaže Shenoy.
--- Tekst napisan uz pomoć Bailey Lipschultza i Matta Turnera
Prevela Miljana Ivanović - Bloomberg Adria