Američki predsednik Donald Trump uradio je u sredu nešto što su mnogi mislili da je nezamislivo kada je ovaj 78-godišnjak izabran prošlog novembra. Njegova carinska nuklearna bomba koja je uzdrmala svetska tržišta osećaće se još dugo.
Indeks volatilnosti Cboe (VIX), koji investitori nazivaju indeksom straha, dostigao je najviši nivo od aprila 2020. godine, nakon što je zaoštravanje trgovinskog rata spustilo indeks S&P 500 na najniži nivo u poslednjih 11 meseci.
Opširnije

Trump igrao golf, dok su se berze crvenele. Hoće li i ponedeljak biti krvav?
U poslednja dva dana dogodilo se upravo ono čega se Wall Street plašio – indeks S&P 500 je pao na najniži nivo u poslednjih 11 meseci.
06.04.2025

Ulagači u panici - indeks straha najviši od pandemije
Indeks VIX, poznat kao indeks straha, skočio je na 45,31, najviše od korone.
05.04.2025

Medved je iznenada zakoračio na tržište. Da li je sada pravi trenutak za kupovinu ili prodaju?
Indeksi S&P 500 i Nasdaq 100 duboko u minusu, gubitak pet biliona dolara
05.04.2025

S&P 500 doživljava najgori pad od početka pandemije
U petak će investitori dobiti uvid u mesečni izveštaj o zaposlenosti.
04.04.2025

Američke berze prve na udaru Trumpovih carina
Raširena rasprodaja na globalnim tržištima jasno pokazuje kako investitori ne očekuju kako će ovaj poslednji - i daleko najveći - udarac u trgovinskom ratu imati svojeg pobednika.
03.04.2025
Ukupni obim izvedenih ugovora za kupovinu prava na prodaju (put opcije) dostigao je rekord, jer su investitori masovno tražili zaštitu od daljih padova. VIX je dan završio na 45,31 – vrednost koja je poslednji put zabeležena u ranim mesecima pandemije kovida 19.
"Takve nivoe globalnog rizika u stvarnosti smo videli samo u kriznim periodima", rekao je Stuart Kaiser, šef strategije za trgovinu akcijama u Citiju. "Još nije došlo do kapitulacije, ali to govori da je tržište u stresnom stanju."
JPMorgan Chase & Co. predviđa da će američka ekonomija ove godine skliznuti u recesiju, uzimajući u obzir verovatni uticaj carina koje je ove nedelje najavila administracija predsednika Trumpa.
"Predviđamo da će realni BDP usled carina opasti, i za celu godinu (četvrti kvartal na četvrti kvartal) prognoziramo rast od -0,3 odsto, što je značajan pad u odnosu na prethodnu prognozu od 1,3 odsto", napisao je u petak glavni ekonomista američke banke Michael Feroli.
Prodaja akcija se produbila, obveznice su porasle, a cena nafte je pala na četvorogodišnji minimum, nakon što je predsednik američke centralne banke Jerome Powell naznačio da će šteta od trgovinskog rata biti veća nego što se prvobitno očekivalo – sa mogućim efektima kao što su viša inflacija i sporiji ekonomski rast.
Indeks Nasdaq 100 ušao je u medveđe tržište, jer je izgubio više od 20 procenata vrednosti od poslednjeg rasta. Prinos 10-godišnjih američkih državnih obveznica pao je za tri bazna poena na 3,99 procenata. Dolar je ojačao za jedan procenat. Indeks S&P je prošle nedelje izgubio 8,21 procenat, indeks Nasdaq 8,55 procenata, dok je industrijski Dow Jones pao za 7,41 procenat.
Neki prognoziraju prilično crne scenarije, najčešće se izdvaja sećanje na crni ponedeljak iz 1987. godine, kada je Dow Jones u jednom danu izgubio više od 20 procenata. Da li će današnji ponedeljak biti crn, videćemo.
Sve oči javnosti će u ponedeljak biti uprte u azijsko tržište, posebno kinesko, jer su njihove berze u petak, kada je Xi Jinping uzvratio carinama od 34 odsto na američku uvoznu robu, bile zatvorene zbog praznika.
Bloomberg Adria
Padovi su se proširili i na ostale globalne berze: nemački DAX je na nedeljnom nivou izgubio 7,24 odsto, japanski Nikkei je izgubio 7,30 odsto, kineski CSI 300 se smanjio za 1,76 odsto, hongkonški Hang Seng je izgubio 3,48 odsto, dok je londonski FTSE 100 na nedeljnom nivou izgubio 6,97 odsto.
Alon Rosin, lider institucionalnih izvedenih finansijskih instrumenata pri Oppenheimer & Co., kaže da su investitori koji su osiguravali pojedinačne akcije putem indeksnih opcija bili među najviše pogođenima.
"Videli smo mnogo bola, mnogo prisilnih prodaja", rekao je Rosin o trgovanju u petak. "Ako je vaša glavna zaštita vezana za indeks, dok držite volatilne pojedinačne akcije, to je brutalna neusklađenost."
Dobre vesti su, međutim, zahvatile tržište sirovina, posebno zlata, koje je, prema informativnom listu Bele kuće, jedno od retkih dobara koja su izuzeta iz recipročnih carina. Cena zlata se nakon rekorda u sredu blago smanjila, jer su trgovci nakon rekordnog rasta unovčili dobitke, izveštava Reuters. Trenutno iznosi 3.037 dolara za uncu.
GOLDS:COM
GOLD SPOT $/OZ
3.027,09 USD
-11,15 -0,37%
cena na otvaranju
3.020,14
prethodna cena na zatvaranju
3.038,24
ovogodišnja zarada
15,39759954277%
dnevni raspon
2.971,29 - 3.055,60
raspon u 52 nedelje
2.277,35 - 3.167,84
Dilema: kupiti, prodati?
Mnogi prognostičari su postali izuzetno oprezni u vezi sa američkim akcijama i upozoravaju investitore da izbegavaju kupovinu tokom padova zbog moguće recesije.
Michael Hartnett iz Bank of America savetuje prodaju rizičnih investicija dok Trump ne ukine carine i ne fokusira se na poreske olakšice, povećanje energetske ponude, deregulaciju i agresivno podizanje gornje granice javnog duga. Mark Haefele iz UBS Global Wealth Management smanjio je svoju ocenu američkih akcija na "neutralno".
Nouriel Roubini, direktor Roubini Macro Associates i poznati kritičar iz perioda finansijske krize 2008. godine, smatra da bi se korekcija na tržištu mogla još produbiti pre nego što se raspoloženje među investitorima stabilizuje – kada Trump ublaži trgovinske napade.
"Čak i ako počnu pregovori u narednim nedeljama i dođe do smanjenja napetosti, mislim da će tržište još malo pasti, a zatim dostići dno", rekao je Roubini na sastanku ekonomista i poslovnih ljudi održanom na jezeru Como u Cernobbiu u Italiji.
Nafta nastavlja da pada
Cene nafte su nakon burnog četvrtka i u petak nastavile da padaju. Tokom trgovanja u petak terminski ugovori su se smanjili za manji procenat. Cene su pod pritiskom Trumpovih carina, koje bi mogle da uspore ekonomsku aktivnost. Pored toga, kartel zemalja izvoznica nafte OPEC+ najavio je da će povećati proizvodnju nafte više nego što se prvobitno očekivalo. Ova nedelja je za naftu bila jedna od najlošijih u poslednjim mesecima. Severnomorska nafta Brent za isporuku u junu je pojeftinila za dva procenta i pala ispod 70 dolara po barelu.
Terminski ugovori za naftu WTI za isporuku u maju smanjili su se za 2,1 odsto na 66,5 dolara po barelu. Proširena grupa zemalja OPEC+ će u maju na tržište poslati dodatnih 411.000 barela nafte. Prethodno su planirali povećanje proizvodnje za 135.000 barela. Niže cene nafte bi mogle predstavljati političku pobedu Donalda Trumpa, koji je više puta kritikovao visoke cene nafte.
Ljubljanska berza
Dešavanja na regionalnim berzama
Nadzorni odbor Save Re je na sednici u četvrtak potvrdio revidirani godišnji izveštaj za 2024. godinu. Nadzorni odbor i uprava predlažu isplatu dividende u iznosu od 2,25 evra bruto po akciji. To je 50 centi više nego prošle godine. Ukupno predlažu da se za isplatu dividendi izdvoji 34.869.816 evra čistog poslovnog rezultata iz 2024. godine, što predstavlja 40 procenata. Bilansna dobit je iznosila 56,5 miliona evra. Preostali deo bilansne dobiti u iznosu od 21.672.991 evra ostaje neraspoređen i predstavlja preneseni profit.
Kompanija Krka je u četvrtak saopštila da su nadzorni odbor i uprava formirali predlog da se akcionarima Krke isplati dividenda u iznosu od 8,25 evra bruto po akciji. To je 10 procenata više nego u 2024. godini. Krka je u 2024. ostvarila 370 miliona evra bilansne dobiti. Za isplatu dividendi biće izdvojeno 252,3 miliona evra. Ostalim rezervama iz dobiti biće izdvojeno 58,88 miliona evra, dok će naredne godine biti preneto još 58,88 miliona evra.
Nedelja na ljubljanskoj berzi završila je u crvenom zbog Trumpovih carina, a pad kursa u petak bio je još veći nego u četvrtak. Indeks SBITOP, koji je sa dobrim 14 odsto rasta ove godine peti najprofitabilniji indeks na svetu, takođe u petak nije mogao da izbegne uticaj carinskog cunamija iz SAD.
Slovenački berzanski indeks SBITOP je 4. aprila 2025. godine trgovanje zaključio sa skoro triodstotnim padom vrednosti. Ovo je jedan od najvećih jednodnevnih padova ove godine, što odražava povećanu nesigurnost među investitorima, kako domaćim, tako i stranim. Ovo je ipak znatno manje nego američki indeksi S&P 500 i Nasdaq, koji su samo u petak pali za po šest procenata.
Znatno su izgubile i akcije "blue chip" kompanija koje su u indeksu:
-
Akcija Luke Koper (LKPG) izgubila je najviše (-5,68 odsto, na 43,20 evra),
-
Akcija NLB (NLBR) izgubila je -4,43 odsto vrednosti i pala na 129,50 evra,
-
Kurs akcije Petrola (POSR) opao je za -3,43 odsto,
-
Kurs akcije Telekoma Slovenije (TCRG) smanjen je za -3,17 odsto,
-
Kurs akcije Cinkarne Celje (CICG) završio je dan na 29,30 evra, što predstavlja pad od -2,66 procenata.
Među prvorazrednim akcijama, najbolje je prošla Krka. Kurs akcije te kompanije smanjio se za nešto više od jednog procenta u petak.
Šta ćemo pratiti sledeće nedelje
Ponedeljak, 7. april
-
U Nemačkoj će biti objavljeni podaci o spoljnotrgovinskom bilansu i industrijskoj proizvodnji.
-
Eurostat će objaviti podatke o maloprodaji.
-
Sastaće se evropski ministri za trgovinu, odnosno privredu.
Utorak, 8. april
-
U Francuskoj će biti objavljeni podaci o spoljnotrgovinskom bilansu.
-
O poslovanju će izveštavati Samsung.
Sreda, 9. april
-
Savezni odbor za otvoreno tržište objaviće zapisnik sa sastanka i kvartalne ekonomske prognoze.
-
Evropska komisija predstaviće akcioni plan za veštačku inteligenciju, s ciljem da podstakne upotrebu AI alata u preduzećima.
-
Počeće da važe veće američke carine na uvoz iz više od 50 zemalja i teritorija.
Četvrtak, 10. april
-
U Kini će biti objavljeni podaci o inflaciji.
-
U SAD će biti objavljeni podaci o osnovnoj inflaciji i nadoknadama za nezaposlenost.
Petak, 11. april
-
U Ujedinjenom Kraljevstvu biće objavljeni podaci o BDP-u i industrijskoj proizvodnji.
-
U Nemačkoj će biti objavljeni podaci o inflaciji.
-
O poslovanju će izveštavati velike američke banke: JP Morgan, Wells Fargo, Bank of NY Mellon, BlackRock i Morgan Stanley.
-
Banka Slovenije će objaviti podatke o bruto spoljnem dugu i platnoj bilansi.
-
Podaci o inflaciji biće objavljeni u Rusiji.